Մոլդովան նախաձեռնել է ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովից դուրս գալու գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահ Իգոր Գրոսուն այսօր հայտնել է Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) Միջխորհրդարանական վեհաժողովից հանրապետության դուրս գալու ընթացակարգ նախաձեռնելու որոշման մասին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ТАСС գործակալությանը:
«Որոշում եմ ընդունել նախաձեռնել ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի  համաձայնագրից Մոլդովայի Հանրապետության դուրս գալու գործընթացը», - հայտնել է Գրոսուն լրագրողներին ճեպազրույցի ընթացքում:
Նա ԱՊՀ կառույցներն անվանել է «անօգուտ» հանրապետության համար։ Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահի խոսքով՝ այս որոշումն ինքը կայացրել է երկրի քաղաքացիների, իշխող «Գործողության և համերաշխության կուսակցության» ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հանրապետության նախագահ Մայա Սանդուի հետ խորհրդակցություններից հետո:

Молдова инициировала процесс выхода из Межпарламентской ассамблеи СНГ
Спикер молдавского парламента Игорь Гросу сегодня объявил о решении инициировать процедуру выхода республики из Межпарламентской Ассамблеи Содружества Независимых Государств (СНГ). «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
«Принял решение инициировать процесс выхода Республики Молдова из соглашения Межпарламентской Ассамблеи СНГ», - сообщил Гросу журналистам в ходе брифинга.
Структуры СНГ он назвал «бесполезными» для республики. По словам председателя парламента Молдовы, такое решение он принял после консультаций с гражданами страны, представителями правящей партии «Действие и солидарность», а также и с президентом республики Майей Санду.