ԵԽԽՎ-ի հանձնաժողովն Ադրբեջանին հորդորել է անհապաղ կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ կատարել Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵԽԽՎ-ի հանձնաժողովի տարածած հայտարարությունը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերով և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը մեծապես մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման պատճառով առաջացող հումանիտար ճգնաժամով:
«Այս միջանցքը կյանքի ճանապարհ է Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում ապրողների միջև» - գրում է հանձնաժողովը՝ աջակցություն հայտնելով ԵԽԽՎ-ի համազեկուցողների կողմից արված հրապարակային հայտարարությանը, որով կոչ է արվում շտապ գործողություններ ձեռնարկել և անհապաղ վերջ դնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը:
«Հանձնաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ իրականացնել միջոցառումները՝ հասցեագրված Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2023 թ. փետրվարի 22-ին և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ին, որոնց որոշումներում նշվում էր 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունը՝ «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը» (Եռակողմ հայտարարության 6-րդ հոդված)», - նշվում է հայտարարությունում:
ԵԽԽՎ-ի իրավական հարցերով և մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը նաև վկայակոչում է այս հարցին առնչվող միջազգային այլ հայտարարություններ՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին:

PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights calls on Azerbaijan to “implement without delay” World Court ruling
PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights calls on Azerbaijan to “implement
without delay” World Court ruling
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Committee on Legal Affairs and Human Rights on March 22 expressed great concern by the humanitarian crisis unfolding due to the ongoing obstruction of the Lachin Corridor. It adopted a statement calling on Azerbaijan to immediately comply with the ICJ order and open the corridor.
“The Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Parliament Assembly of the Council of Europe is greatly concerned by the humanitarian crisis unfolding due to the ongoing obstruction of the Lachin Corridor. This corridor is the lifeline between those living in Nagorno-Karabakh and Armenia, and the Committee fully supports the public statement made by the Parliamentary Assembly co-rapporteurs for the monitoring of Armenia on 24 February 2023, calling for “immediate action” and “the immediate cessation of the unlawful and illegitimate obstruction of the Lachin corridor”. The Committee also calls on the Azerbaijani authorities to implement without delay the measures addressed to it by the International Court of Justice (ICJ) of 22 February 2023 and of the European Court of Human Rights (ECtHR) of 21 December 2022 whose decisions noted the obligation on Azerbaijan under the Trilateral Statement, signed on 9 November 2020, to “guarantee the security of persons, vehicles and cargo moving along the Lachin Corridor in both directions” (Article 6 of the Trilateral Statement).1 The Committee furthermore refers to other international statements addressed to the authorities of Azerbaijan on the same issue, including - the joint statement of the four co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe for the monitoring of Azerbaijan and Armenia of December 16, 2022, which states that “Freedom and security of movement of persons and goods must be urgently restored along the corridor. We call on all parties to the Trilateral Statement of 9-10 November 2020 to immediately take the necessary measures”, and - the European Parliament resolution of 19 January 2023 on the humanitarian consequences of the blockade in Nagorno-Karabakh.”