Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հարցի շուրջ․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հարցի շուրջ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  Ազգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը համարում է, որ Լաչինի միջանցքի  ու նրա ռեժիմի շուրջ բանակցությունները վաղուց ավարտվել են ու կարգավորումները տեղ են գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի  ու Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված փաստաթղթում: Այնտեղ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքը մնում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ ու Ադրբեջանն անխոչընդոտ ապահովում է երկկողմանի երթևեկությունը», - նշեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այն ամրագրված պայմանավորվածություն է, ու Հայաստանը պետք է արդեն կասկած հայտնի հետագա բանակցությունների նպատակահարմարության վերաբերյալ:
«Այսինքն՝  ի՞նչ իմաստ ունի  այլ հարցերի շուրջ ձեռք բերել պայմանավորվածություններ, եթե դրանք որոշ ժամանակ հետո անպայմանորեն խախտվելու են Ադրբեջանի կողմից: Ո՛չ, մենք  չենք բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ  դնելու շուրջ», - հայտարարեց Միրզոյանը:

Armenia does not negotiate on the issue of installing a checkpoint in the Lachin corridor. Mirzoyan
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Armenia does not negotiate on the issue of installing a checkpoint in the Lachin corridor, ARMENPRESS reports, Armenian FM Ararat Mirzoyan said during parliament-Cabinet Q&A session.
"Armenia considers that the negotiations on the Lachin Corridor and its regime have long been completed and the regulations were included in the document signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia on November 9, 2020. It says that the Lachin Corridor remains under the control of Russian peacekeepers and Azerbaijan ensures unhindered two-way traffic," Mirzoyan noted.
According to the Minister of Foreign Affairs, it is a recorded agreement, and Armenia should already have doubts about the expediency of further negotiations.
"In other words, what is the point of reaching agreements on other issues if they will definitely be violated by Azerbaijan after some time? No, we are not negotiating on establishing an Azerbaijani checkpoint in the Lachin corridor," Mirzoyan stated.