Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով խիստ նվազել են Սարսանգի ջրային պաշարները, ինչը կարող է ճգնաժամի հանգեցնել նաև ադրբեջանցի ֆերմերների համար
Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով խիստ նվազել են Սարսանգի ջրային
պաշարները, ինչը կարող է ճգնաժամի հանգեցնել նաև ադրբեջանցի ֆերմերների
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սարսանգի ջրամբարի ջրի մակարդակն ամեն օր նվազում է 50 սանտիմետրով:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության Ջրային կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արարատ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ Սարսանգի ջրային պաշարները խիստ նվազել են:
«Արցախի էլեկտրաէներգիայի միակ աղբյուրն այժմ Սարսանգի ջրամբարն է: Համեմատելով անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ՝ ունենք ավելի քան 8 մետր ցածր նիշ: Այսօր ջրամբարում ջրի մուտքը կազմում է 4 մետր վայրկյան  խորանարդ, ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է։ Թարթառի հոսքը կարող է հասնել մինչև 30, 40, 50 մ/վ խորանարդի։ Ներկա դրությամբ ծախսն ավելի շատ է: Ջրամբարում ջրի ծավալի նիշի բարձր լինելու  պարագայում  էլեկտրաէներգիա ստանալու համար ավելի քիչ ջուր է ծախսվում: Այդ նիշի  իջնելուն զուգահեռ ճնշումը պակասում է և ավելի շատ ջուր է անհրաժեշտ նույն ծավալով  էլեկտրաէներգիա ստանալու համար»,-մանրամասնեց Արարատ Խաչատրյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ վերջին տարիների փորձը և համապատասխան վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ընթացիկ տարում հնարավոր չէ վերականգնել ջրի մակարդակը՝ հասցնելով տարեսկզբի  ցուցանիշին:
Այնուամենայնիվ, ոլորտի պատասխանատուն հույս հայտնեց, որ գարնանը, գետերի վարարումներով պայմանավորված, Սարսանգի ջրի ծավալը կմեծանա, բայց նույնիսկ այդ դեպքում գոհացուցիչ մակարդակ ապահովելու մասին չի կարելի խոսել:
«Հունվարի 9-ից առ այսօր Ադրբեջանը խոչընդոտել է և չի թույլատրել վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել իր  հսկողության տակ գտնվող տարածքում, որտեղով անցնում է  Հայաստանից Արցախ մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի բարձրավոլտ գիծը: Մինչև շրջափակումը, հատկապես ձմռանը, երբ Հայաստանից մատակարարվող էլեկտրաէներգիան չէր բավարարում, ապա օգտվում էինք Սարսանգի ջրամբարից: Պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության տարածքում մնացել է 5 փոքր ՀԷԿ, որոնք էլեկտրաէներգիայի շատ փոքր  ծավալ են ապահովում՝ աշխատելով իրենց հզորության 20 տոկոսով»,-պարզաբանել է Ջրային կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը՝ ընդգծելով, որ եթե Հայաստանից Արցախը սնուցող միակ բարձրավոլտ էլեկտրական գիծն առաջիկայում չվերանորոգվի, ապա էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար անհրաժեշտ  և ընդհանրապես Սարսանգի ջրային ռեսուրսների խիստ պակաս է զգացվելու։
Ավելի վաղ Արցախի նախագահը նշել էր, որ գրեթե 600 միլիոն խորանարդ մետր տարողությամբ Սարսանգի ջրամբարի ջրային ռեսուրսները ճնշող մեծամասամբ  կրճատվել են, ինչը գարնանը և ամռանը լուրջ ճգնաժամ կստեղծի առաջին հերթին ադրբեջանցի ֆերմերների համար, քանի որ ջրային ռեսուրսները չեն բավարարի Ադրբեջանի Թարթառի, Աղդամի, Բարդի, Գորանբոյի, Եվլախի և Ախջաբադի շրջաններում մոտ 96000 հեկտարը ոռոգելու համար։ Ուստի Ադրբեջանի այս շրջանների բնակիչները պետք է տեղյակ լինեն, որ իրենց իշխանությունների և ինքնակոչ կեղծ ակտիվիստների շնորհիվ այս տարի ոռոգման ջուր չեն ունենա և կզրկվեն սննդի և եկամտի հնարավորությունից։

Sarsang water levels drop at alarming rate amid blockade, farmers in both Nagorno Karabakh and Azerbaijan to be affected
Sarsang water levels drop at alarming rate amid blockade, farmers in both Nagorno
Karabakh and Azerbaijan to be affected
STEPANAKERT, MARCH 17, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh authorities are sounding the alarm that the Sarsang Reservoir water levels keep dropping 50cm every day amid the Azeri blockade.
Since January 9 Azerbaijan has been barring Nagorno Karabakh authorities from accessing and repairing the damaged power transmission line which supplies Nagorno Karabakh with electricity from Armenia.
“The only source of electrical energy we have now is the Sarsang Reservoir,” Ararat Khachatryan, the acting chairman of the Water Committee of Artsakh told ARMENPRESS. “The water levels are over 8 meters lower compared to the same period of last year. Today the inflow is 4 cumecs, which is a very low indicator. The Tartar flow can reach up to thirty, forty or fifty cumecs. The [consumption] is a lot higher now. When water levels are high, less water is actually consumed for obtaining electricity, but when the water levels drop, pressure also drops and it takes more water to get the same amount of electricity,” Khachatryan explained.
The official expressed hope that the reservoir’s levels would increase in springtime, but even if that were to happen the result won’t be satisfactory.
“Since January 9, Azerbaijan has been impeding and barring us from carrying out repair works in the territory under its control where the high-voltage electricity transmission line supplying Artsakh from Armenia passes. Before the blockade, especially in winters, when the electricity supplied from Armenia was insufficient, we were using the Sarsang Reservoir. After the war we are left with only five small HPPs in Artsakh, which work only under 20% capacity,” Khachatryan said, warning that if the power line doesn’t get fixed soon there will be insufficient water levels in Sarsang.
Artsakh President Arayik Harutyunyan earlier warned that the significant decrease of water resources in Sarsang Reservoir (which had a capacity of 600,000,000 cubic meters) will lead to a serious crisis in spring and summer first of all for the Azerbaijani farmers themselves because the water resources won’t be sufficient enough for irrigating the 96,000 hectares in Azerbaijan’s Tartar, Aghdam, Bardi, Goranboy, Yevlakh and Akhjabad regions. The Artsakh authorities said that the residents of these regions should be aware that they won’t have irrigation water and will subsequently lose income and harvest thanks to their own authorities and the self-proclaimed “eco-activists”.