Տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմում փետրվարի 28-ին տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ-ների միջև։ Հայկական կողմից խորհրդակցությունները անցկացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, իսկ իտալական՝ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարի տեղակալ Էդմոնդո Չիրիելին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը և քննարկել հայ-իտալական երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։ Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քայլեր ձեռնարկել տնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև համագործակցությունը մշակութային, կրթական և գիտական ոլորտներում։
Կողմերը անդրադարձել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի, այդ թվում Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերությանը, քննարկել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության հնարավորությունները, ընդգծել պարբերական քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունը։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային բարդ իրավիճակը և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի հանձնառությունն ու ջանքերը։ Նախարարի տեղակալը նշել է Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման ծանր հումանիտար հետևանքները և կարևորել Արդարադատության միջազգային դատարանի համապատասխան որոշման իրականացումը։
Հռոմ այցի շրջանակներում Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Իտալիայի Սենատի փոխնախագահ Ջան Մարկո Չենտինայոյի և Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջուլիո Տրեմոնտիի հետ։

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. The Armenian and Italian foreign ministries held political consultations on February 28 in Rome.
The Armenian foreign ministry reported that the consultations were co-chaired by Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan and his Italian counterpart Edmondo Cirielli.
A wide circle of the bilateral agenda items were discussed, the foreign ministry said.
The sides expressed readiness to take steps for enhancing economic ties. Cooperation in culture, education and science was also discussed.
“The parties also discussed a number of international and regional issues, including the Armenia-EU enhanced partnership, possibilities for mutual support as part of international organizations, and stressed the importance of periodically holding political consultations,” the foreign ministry said in a read-out.
Deputy FM Hovhannisyan briefed the Italian Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli on the difficult security situation in the region and Armenia’s commitment and efforts to establish peace. Hovhannisyan presented the grave humanitarian consequences of the ongoing blockade of Lachin Corridor and attached importance to the fulfillment of the International Court of Justice order.
During the Rome visit the Deputy FM also met with the Vice President of the Italian Senate Gian Marco Centinaio and the President of the Foreign Relations Committee of the Chamber of Deputies Giulio Tremonti.