Տարածվող տեղեկությունը, թե Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը բացվել է, կեղծ է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալական մեդիայում տարածվող տեղեկությունը, ըստ որի Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը բացվել է, կեղծ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից
Ադրբեջանը շարունակում է բնապահպանական պատրվակով Արցախի շրջափակումը:
Տեղեկատվական շտաբից նշել են, որ ճանապարհի բացման դեպքում կտարածվի պաշտոնական հաղորդագրություն՝ հորդորելով տուրք չտալ ապատեղեկատվությանը:
Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին հրապարակեց Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Հայաստանի պահանջի մասին որոշումը: Դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրեց ձեռնարկել իրենից կախված բոլոր միջոցները, որպեսզի ապահովի անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղությամբ:

The information that the only road connecting Artsakh to Armenia has been opened is false
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. The information spreading on the social media, according to which the only road connecting Artsakh to Armenia has been opened, is false, ARMENPRESS reports, the information headquarters of Artsakh informs.
Azerbaijan continues the blockade of Artsakh under the environmental pretext.
The information headquarters noted that in the event of the opening of the road, an official message will be distributed, urging people not to yield to misinformation.
On February 22, the International Court of Justice published the decision on Armenia's request to indicate provisional measure regarding the unblocking of the Lachin Corridor. The court ordered Azerbaijan to take all measures within its power to ensure uninterrupted movement of people, vehicles and goods through the Lachin Corridor in both directions.