ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված պարտավորեցնող միջոցը, որում նշվում է, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է տարածել ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն:
«ԵՄ-ին շարունակում են մտահոգել Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտները և դրանց պատճառով տեղի քաղաքացիական բնակչության համար առաջացած մարդասիրական հետևանքները: Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով», - նշված է հաղորդագրությունում։
ԵՄ-ն կրկնել է իր կոչը Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների»:
«Մենք նաև ընդգծում ենք տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարումն ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը», - նշված է ԵՄ արտաքին գերատեսչության տարածած հայտարարությունում։
«ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված մնալ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին», - եզրափակել է Պիտեր Ստանոն:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակել էր Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Հայաստանի պահանջի մասին որոշումը: Դատարանը եզրակացրել էր, որ Ադրբեջանը պարտավոր է իր՝ կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների համաձայն՝ ձեռնարկել իրենից կախված բոլոր միջոցները, որպեսզի ապահովի անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:

EU “takes note” of binding order by ICJ, reiterates call on Azerbaijan to guarantee free movement in Lachin corridor
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. The EU takes note of thebindingorderissued by the International Court of Justice (ICJ),indicatingthat Azerbaijan shalltake all measures at its disposal toensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along theLachin corridorin both directions, the European Union’s External Action Service (EEAS) said in a statement.
“The European Union takes note of thebindingOrderissued by the International Court of Justice (ICJ),indicatingthat Azerbaijan shalltake all measures at its disposal toensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along theLachin corridorin both directions.
The EU remainsconcernedabout theobstructionsthat continue to be in place inthe Lachin corridor and theresultinghumanitarian implications for the local civilian population.All concernsofAzerbaijan about the usage of the corridor can and should be addressed exclusively through dialogue.
The EU reiterates its call on the Azerbaijani authorities, and all those responsible,to guarantee the freedom and safety of movement along the Lachin corridor, inline withcommitments undertaken under thetrilateralstatementof9November 2020. We also underscore the vital need to ensure uninterrupted supplies of gas, electricity and other services to the affected population.
The EU remains engaged, includingat the highest,level to support efforts towards strengthening peace and security in the South Caucasus,” reads the statement issued by EEAS spokesperson Peter Stano.