Ճապոնիան վճռական է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ հայ-ադրբեջանական խնդիրների լուծման գործում. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին ընդգծում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում չլուծված խնդիրները, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և Լաչինի միջանցքի շրջափակումը: Դեսպանը վստահեցնում է, որ Ճապոնիան՝ որպես միջազգային հանրության անդամ, վճռական է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ այդ խնդիրների լուծման գործում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանն այս մասին հայտարարեց Ճապոնիայի կայսր Նարուհիտոյի ծննդյան առիթով հրավիրված ընդունելությանը:
Նա նկատեց, որ Հայաստանը բախվել էր կարևոր մարտահրավերների, ինչպիսին Covid-19-ի դեմ պայքարն ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին: «Կարծում եմ, որ հայ ժողովուրդը պատշաճ կերպով լուծել է այս խնդիրները: Սակայն, մյուս կողմից, բանակցային գործընթացին զուգահեռ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում մնում են չլուծված խնդիրներ, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և Լաչինի միջանցքի շրջափակումը»,-ասաց դեսպանը:
Դեսպանը վստահություն հայտնեց, որ հայ ժողովուրդն իր հեռատեսությամբ այս հարցերը լուծելու է խաղաղ ճանապարհով: «Որպես միջազգային հանրության անդամ՝ Ճապոնիան վճռական է համագործակցել Հայաստանի հետ այս խնդիրների լուծման գործում»,-ասաց նա:
Դեսպանը նաև շնորհավորական խոսքեր ուղղեց Նորին մեծություն կայսերը՝ մաղթելով նաև Ճապոնիայի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացում և այս տարածաշրջանում իրական խաղաղության կառուցում:

Japan is determined to cooperate with Armenia in solving Armenian-Azerbaijani problems. Ambassador
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Fukushima Masanori highlights the unresolved issues between Armenia and Azerbaijan, including the signing of the peace treaty and the blockade of the Lachin Corridor. The Ambassador assures that Japan, as a member of the international community, is determined to cooperate with Armenia in solving these problems, ARMENPRESS reports, the Ambassador announced at the reception on the occasion of the birthday of Japanese Emperor Naruhito.
He noted that Armenia faced serious challenges, such as the fight against Covid-19 and early parliamentary elections. "I think that the Armenian people have properly solved these problems. However, on the other hand, parallel to the negotiation process, there are unresolved issues in the relations with Azerbaijan, including the signing of the peace treaty and the blockade of the Lachin Corridor," said the Ambassador.
The Ambassador expressed confidence that the Armenian people, with their prudence, will solve these issues in a peaceful way. "As a member of the international community, Japan is determined to cooperate with Armenia in solving these problems," he said.
The Ambassador also sent congratulatory words to His Majesty the Emperor, wishing further development of friendly relations between Japan and Armenia and building real peace in this region.