Մի ամբողջ ազգ ամեն օր քաջալերվում է ձեր արիությամբ և անկոտրում հավատքով. Սուրբ Սարգսի տոնի առթիվ զինծառայողները պարգևատրվեցին ԱՀԹ- ի հատուկ պարգևներով
Մի ամբողջ ազգ ամեն օր քաջալերվում է ձեր արիությամբ և անկոտրում
հավատքով.  Սուրբ Սարգսի տոնի առթիվ զինծառայողները պարգևատրվեցին ԱՀԹ-
ի հատուկ պարգևներով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրո բարեխոս Սուրբ Սարգիս զորավարի, նրա Մարտիրոս որդու և 14 զինվորների տոնը, որն այս տարի նշվում է փետրվարի 4-ին, մեծ ժողովրդականություն է վայելում: Տոնի կապակցությամբ Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդանիստ Ս. Սարգիս եկեղեցում Ս. Պատարագ մատուցվեց թեմի առաջնորդական փոխանորդ Գերաշնորհ Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի հանդիսապետությամբ, որից հետո իրականացվեց զինծառայողների օրհնության կարգ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սուրբ պատարագի ավարտին զինվորները ստացան հաղորդություն, որից հետո Առաջնորդարանի դահլիճում տեղի ունեցավ զինծառայողների պարգևատրման արարողությունը:
Նավասարդ սրբազանի նախագահությամբ՝ միջոցառումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, ապա հնչեց Հայաստանի Հանրապետության հիմնը, ինչից հետո Սրբազան հայրը նահատակված զինվորների հոգիների հանգստության աղոթք բարձրացրեց առ Աստված:
Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, դիմելով զինվորներին և բոլոր ներկաներին, նշեց, որ այս նվիրական պահին միաբանողն ազգային սերն է:
«Այն սերը, որ կարող է բնորոշվել  մեկ հասկացությամբ՝  հայրենասիրություն, եղբայրասիրություն և միաբանություն: Սիրելի՛ զավակներ,  դուք հայրենյաց անվախ պաշտպաններն եք, կրողը այդ հզոր ոգու, և ամենօրյա հավատարմությամբ ծառայում եք հայրենիքին ու Աստծուն, քաջաբար և անհողդողդ կանգնում բարբարոս թշնամու առաջ:
Մենք ձեր կողքին ենք մեր ամենօրյա աղոթք-խնդրանքներով, մեր սիրո բազում դրսևորումներով և հոգու ջերմությամբ: Միշտ հիշեք մի ամբողջ ազգ ամեն օր քաջալերվում է ձեզանով, ձեր արիությամբ և անկոտրում հավատքով: Մեր խոնարհումն ենք բերում ձեր մայրերին՝ քաջազուն զավակներ ծնելու և հայրենիքին  անմնացորդ նվիրաբերելու համար»,- ասաց Նավասարդ սրբազանը:
Սրբազանն ընդգծեց՝ այսօրվա մաղթանքն է, որ Տիրոջ քաջ վկա Սուրբ Սարգիսը բարեխոս լինի հայրենիքի անվտանգությունն ու սահմանը հսկող հայ զինվորին:
Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի օրհնությամբ՝ ՀՀ պետական սահմաններում մարտական հերթապահություն իրականացնող լավագույն  20 զինծառայողներ պարգևատրվեցին թեմի հատուկ պարգևներով և խորհրդանշական նվերներով:
Զինծառայողներից Էդգար Մխիթարյանն իր և ընկերների անունից շնորհակալություն հայտնեց գնահատանքի համար։
«Այս պարգևատրումը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի և պարտավորեցնում է շարունակել պատվով, նվիրումով և Աստծո զորությամբ կատարելու հայրենիքի պաշտպանության առաքելությունը»,- ասաց Էդգար Մխիթարյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Արմավիրի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը, ՀՀ ՊՆ խորհրդական Ռազմիկ Պետրոսյանը, Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը, Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, ժամկետային  զինծառայողներ, վերջիններիս ծնողներն ու հարազատները:
Սբ. Սար­գիսն իր որ­դի Մար­տի­րո­սի և 14 քաջ մար­տիկ­նե­րի հետ նա­հա­տակ­վե­լով հանուն քրիստո­նեա­կան հա­վատ­քի՝ հե­տա­գա­յում դար­ձավ Հայ Ա­ռա­քե­լա­կան եկեղեցու ամենասիրե­լի սրբե­րից մե­կը: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գա­րե­գին Երկրորդ Ա­մե­նայն Հա­յոց Հայրապետի բարձր տնօ­րի­նութ­յամբ Սբ. Սար­գիս զորա­վա­րի տո­նը հռչակ­վել է Երիտասարդնե­րի օրհնութ­յան օր: 2006 թ. ա­ռաջ­նոր­դա­կան փո­խա­նորդ Տ. Նա­վա­սարդ ար­քե­պիս­կո­պոս Կճոյա­նի նախաձեռնութ­յամբ սկիզբ դրվեց Սբ. Սարգ­սի տո­նի շրջանակնե­րում կազմակերպ­վող նոր ծրագրերի և մի­ջո­ցա­ռում­նե­րի՝ տոնին երբեմնի ժողովրդականությունը վերադարձնելու նպատակով:

Нация вдохновляется вашим мужеством и непоколебимой верой. Военнослужащие награждены в День Св.Саргиса
Нация вдохновляется вашим мужеством и непоколебимой верой.  Военнослужащие
награждены в День Св.Саргиса
Большой популярностью пользуется Праздник Святого Саргиса, покровителя влюбленных, его сына Мартироса и 14 воинов, который в этом году отмечается 4 февраля. По случаю праздника предстоятель Араратской Патриаршей епархии архиепископ Навасард Кчоян в церкви Св. Саргиса возглавил св. Литургию, после чего благословил военнослужащих.
Как передает Арменпресс, по окончании литургии воины причастились, после чего   состоялось награждение военнослужащих.
Под председательством архиепископа Навасарда мероприятие началось с молитвы «Отче наш», затем прозвучал гимн Республики Армения, после чего преподобный отец вознес молитву к Богу об упокоении душ воинов-мучеников.
Архиепископ  отметил, что в этот драгоценный момент нас всех объединяет национальная любовь.
«Любовь, которую можно определить одним понятием: патриотизм, братство и общность. Дорогие дети, вы — бесстрашные защитники родины, носители этого могучего духа, вы ежедневно преданно служите Родине и Богу, мужественно и беспощадно стоите перед варварским врагом.
Мы рядом с вами с нашими ежедневными молитвами и просьбами, с  выражениями нашей любви и душевного тепла. Всегда помните, что каждый день целая нация вдохновляется вами, вашей храбростью и непоколебимой верой. Мы выражаем почтение вашим матерям за то, что они дали жизнь храбрым детям и беззаветно вверили их Родине», — сказал архиепископ Навасард.
Србазан подчеркнул, что сегодняшнее пожелание, чтобы святой Саргис, доблестный свидетель Господа, заступился за молодого армянского воина, охраняющего безопасность и границы Родины.
По благословению предстоятеля Араратской Патриаршей епархии Его Преосвященства архиепископа Навасарда Кчояна 20 лучших военнослужащих, несущих боевую службу в государственных границах РА, были награждены специальными наградами и символическими дарами епархии.
Эдгар Мхитарян, один из военнослужащих, поблагодарил за высокую оценку от себя и от имени своих друзей.
«Эта награда имеет для нас большое значение и обязывает нас и впредь с честью, самоотверженностью и силой Божией выполнять миссию защиты Родины», - сказал Эдгар Мхитарян.
В мероприятии принял участие глава Армавирской епархии архиепископ Сион  Адамян, советник МО РА Размик Петросян, советник президента Республики Арцах Артак Бегларян, Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, высокопоставленные военные, призывники, родители и родственники.
Св. Саркис вместе со своим сыном Мартиросом и 14 отважными воинами пали за христианскую веру. Он один из самых любимых святых Армянской Апостольской Церкви. Его Святейшество Верховный Патриарх Армянской Апостольской Святой Церкви и Католикос Всех Армян Гарегин II  в 2006 году объявил День Св. Саргиса праздником воинской службы и Благословения молодежи.   По инициативе архиепископа Навасардского Кчояна в рамках праздника Св. Саргиса  организованы новые программы и мероприятия, чтобы вернуть празднику былую популярность.