ԱՏՁՄ-ն նպատակ ունի սփյուռքին ավելի շատ ներգրավել ՀՀ ՏՏ ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջատար տեխնալագիաների ձեռնարկությունների միությունը կրթական ծրագրերը և երեխաներին ավելի խորը գիտելիքներ փոխանցելու համար սկսել է մշակել «Արմաթ-2» ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ԱՏՁՄ տարեսկզբի մամուլի ասուլիսին ասաց միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
«Կրթությունն այն հիմնական ուղղությունն է, որը հանգեցնում է ոլորտի զարգացմանը: Մեր կատարած կրթական ծրագրերը շատ են, դրանցից մեկն ու հաջողվածներից է «Արմաթ» ծրագիրը: Կան նաև ծրագրեր, որոնց շրջանակում համագործակցելու ենք միջազգային մեր գործընկերների հետ, նախատեսում ենք նաև սփյուռքի ներկայացուցիչներին ավելի ինտեգրել կրթական ուղղվածությամբ աշխատանքներին։ Այս ամենի շրջանակում այս տարի այցեր ենք նախատեսում տարբեր երկրներ, որտեղ հայ համայնքին ավելի մանրամասն կներկայացնենք «Արմաթ»-ը»,- ասաց Եսայանը։
Վերջինիս խոսքով՝ 130 ընկերություն ներկայացնող ԱՏՁՄ-ն աշխատում է «Արմաթ- 2» ստեղծելու ուղղությամբ, որպեսզի երեխաներին հնարավոր լինի ավելի խորը գիտելիքներ փոխանցել։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանն էլ նշեց, որ իրենք պատրաստվում են առնվազն 50 նոր «Արմաթ» լաբորատորիա բացել Հայաստանում և 50 լաբորատորիա էլ վաճառել արտերկրում։
«2022թ. դեկտեմբերի դրությամբ` ավելի քան 640 «Արմաթ» է ներդրված Հայաստանում, Արցախում, Ջավախքում, Հնդկաստանում, Քուվեյթում, Բանգլադեշում և Ֆրանսիայում: Աշխատանոցներում ճարտարագիտական կրթություն են ստանում մոտ 17 հազար աշակերտ»,- նշեց Չոբանյանը։
Անդրադառնալով «Արմաթն օդում» ԱԹՍ կրթական աշխատանոցների ներդրման ծրագրին, Չոբանյանը ընդգծեց, որ նպատակ ունեն Հայաստանի և Արցախի բոլոր 65 քաղաքներում հիմնել ԱԹՍ կրթական աշխատանոցներ, որոնց ընդունելությունը բաց կլինի թե՛ տվյալ համայնքի բնակիչների և թե հարակից համայնքների երիտասարդ աղջիկների ու տղաների համար: Աշխատանոցները նախատեսված են 14-18 տարեկան պատանիների համար: Դրանցում նրանք հնարավորություն ունեն ստանալ անօդաչու թռչող սարքերի աշխատանքի տեսական գիտելիքներ, յուրացնել դրանց նախագծման ու պատրաստման, ծրագրային ապահովման, տեխնիկական և կառավարման սպասարկման առանձնահատկությունները: Այժմ Հայաստանում գործում են 13 ԱԹՍ կրթական աշխատանոցներ։

Союз предприятий передовых технологий стремится больше вовлекать диаспору в ИТ-сектор Армении
Союз предприятий передовых технологий (UITE) приступил к разработке программы «Армат-2» для передачи детям образовательных программ и более глубоких знаний. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал председатель UITE Александр Есаян.
«Образование является основным направлением, которое ведет к развитию отрасли. Мы реализовали множество образовательных программ, одна из них и одна из успешных – программа «Армат». Также есть программы, в рамках которых мы будем сотрудничать с нашими международными партнерами, также мы планируем и дальше интегрировать представителей диаспоры в образовательную деятельность. В рамках всего этого в этом году мы планируем визиты в разные страны, где более подробно представим «Армат» армянской общине», - сказал Есаян.
По его словам, UITE, представляющий 130 компаний, работает над созданием «Армат-2», чтобы детям давали более глубокие знания.
Исполнительный директор UITE Айк Чобанян также отметил, что они собираются открыть не менее 50 новых лабораторий «Армат» в Армении и продать еще 50 лабораторий за границу.
«По состоянию на декабрь 2022 года более 640 «Армат» дислоцированы в Армении, Арцахе, Джавахке, Индии, Кувейте, Бангладеш и Франции. В мастерских получают инженерное образование около 17 тысяч учеников», - отметил Чобанян.
Коснувшись программы проведения образовательных мастерских БПЛА «Армат в воздухе», Чобанян подчеркнул, что они нацелены на создание во всех 65 городах Армении и Арцаха образовательных мастерских БПЛА, вход в которые будет открыт как для жителей данной общины, так и для молодежи из соседних общин. Мастер-классы рассчитаны на детей 14-18 лет. В них они могут получить теоретические знания по эксплуатации беспилотных летательных аппаратов, изучить особенности их проектирования и изготовления, программного обеспечения, технического и управленческого обслуживания. В настоящее время в Армении действуют 13 образовательных мастерских БПЛА.