Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքները
Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է Ադրբեջանի
կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 23-ին հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային ավտանգության հարցերի շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ադրբեջանական իշխանությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելու շարունակական քաղաքականության հետևանքները։ Այս համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության հստակ գործողությունների կարևորությունը` Լեռնային Ղարաբաղի անմարդկային պաշարումը վերացնելու և Ադրբեջանին բանակցությունների սեղան հետ վերադարձնելու նպատակով։
Արարատ Միրզոյանը Յենս Ստոլտենբերգին է նաև ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ՆԱՏՕ քաղաքական երկխոսության մակարդակի կապակցությամբ, անդրադարձ կատարել համագործակցության ներկա ծրագրերին և ապագա հեռանկարներին։

Ararat Mirzoyan presents to NATO Secretary General the consequences of blocking the Lachin Corridor by Azerbaijan
Ararat Mirzoyan presents to NATO Secretary General the consequences of blocking the
Lachin Corridor by Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with NATO Secretary General Jens Stoltenberg on January 23, ARMENPRESS was informed from the MFA Armenia.
During the meeting, the parties exchanged ideas on regional and international security issues of mutual interest.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia presented to the Secretary General of NATO the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, the consequences of the continuous policy of ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh by the Azerbaijani authorities. In this context, the importance of clear actions of the international community was emphasized in order to end the inhuman siege of Nagorno-Karabakh and bring back Azerbaijan to the negotiation table.
Ararat Mirzoyan also presented to Jens Stoltenberg the current developments in the process of normalization of Armenia-Turkey relations.
During the meeting, the parties expressed satisfaction with the level of Armenia-NATO political dialogue, referred to the current cooperation programs and future prospects.