Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքները
Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է Ադրբեջանի
կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 23-ին հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային ավտանգության հարցերի շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ադրբեջանական իշխանությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելու շարունակական քաղաքականության հետևանքները։ Այս համատեքստում ընդգծվել է միջազգային հանրության հստակ գործողությունների կարևորությունը` Լեռնային Ղարաբաղի անմարդկային պաշարումը վերացնելու և Ադրբեջանին բանակցությունների սեղան հետ վերադարձնելու նպատակով։
Արարատ Միրզոյանը Յենս Ստոլտենբերգին է նաև ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ՆԱՏՕ քաղաքական երկխոսության մակարդակի կապակցությամբ, անդրադարձ կատարել համագործակցության ներկա ծրագրերին և ապագա հեռանկարներին։

Глава МИД Армении представил генеральному секретарю НАТО последствия блокирования Лачинского коридора
Глава МИД Армении представил генеральному секретарю НАТО последствия
блокирования Лачинского коридора
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23 января встретился с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи стороны обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам региональной и международной безопасности.
Министр иностранных дел Армении представил генеральному секретарю НАТО гуманитарный кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также последствия продолжающейся азербайджанскими властями политики подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке. В этом контексте была подчеркнута важность четких действий международного сообщества с целью прекратить бесчеловечную блокаду Нагорного Карабаха и вернуть Азербайджан за стол переговоров.
Арарат Мирзоян представил Йенсу Столтенбергу текущие развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией.
В ходе встречи стороны выразили удовлетворение уровнем политического диалога Армения-НАТО, а также коснулись текущих программ сотрудничества и будущих перспектив.