ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին և Ռուսաստանին կոչ է արել վերականգնել ազատ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները լրջորեն անհանգստացած է, որ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ավելի քան 30 օր՝ Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ պաշարների խիստ պակաս առաջացնելով։ «Այս փաստերն անվիճելի են»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որը հրավիրվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ: Նիստին մասնակցում է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Ռուսաստանին անհապաղ վերականգնել անխափան տարանցումը` պահպանելով նախկինում ստանձնած պարտավորությունները, որոնք հստակորեն ներառում են երաշխիքներ, ինչպես դուք (խմբ.՝ Արարատ Միրզոյանը) մեջբերեցիք, «Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժի համար երկու ուղղություններով»: Լաչինի ճանապարհով մասնավոր և կոմերցիոն երթևեկության շարունակվող խափանումը կարող է ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց համար», - ասել է Մայքլ Քարփենթերը։
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին՝ կարևոր օգնություն ցուցաբերելու համար, և կոչ է արել Ադրբեջանին՝ ապահովել հարգանքն այս տարածքում ապրող բնակչության իրավունքների, անվտանգության և բարեկեցության նկատմամբ:
«ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունները պարտավոր են պաշտպանել իրենց տարածքում գտնվող անձանց անվտանգությունը՝ անկախ էթնիկ պատկանելությունից», - նշել է Քարփենթերը:
«Ես նաև ակնկալում եմ Լեհաստանի նախագահի Կարիքների գնահատման թիմի առաջարկությունների վերաբերյալ բովանդակալից քննարկում՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի ղեկավարությամբ: ԵԱՀԿ-ն և նրա տարբեր ինստիտուտները լավ դիրքում են գտնվում՝ աջակցելու Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հիմնվելով անվտանգության հարցում մեր համապարփակ մոտեցման վրա և խարսխված մեր արժեքների, սկզբունքների և պարտավորությունների վրա: Մենք ունենք լայնածավալ գործիքակազմ, որը կարող է օգտագործվել այս հակամարտությունում, և մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպես կարող ենք դա անել», - ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը:
Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում վերսկսել բովանդակալից բանակցությունները՝ լուծելու իրենց վեճերը։
«Համապարփակ խաղաղության համաձայնագիրը միակ ճշմարիտ ուղին է դեպի երկարատև խաղաղություն՝ հիմնված հարաբերությունների կարգավորման և փոխադարձ ճանաչման վրա։ Մենք նաև կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ հետաքննել ենթադրյալ վայրագությունները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին», - ասել է Մայքլ Քարփենթերը:
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի աշխատել Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ ինչպես երկկողմանիորեն, այնպես էլ բազմակողմանիորեն՝ այնպիսի գործընկերների միջոցով, ինչպիսին է Եվրամիությունը, և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ն՝ հասնելու այս հակամարտության համապարփակ և կայուն կարգավորման:

United States calls on Azerbaijan and Russia to restore unhindered transit in Lachin corridor, expresses grave concern
United States calls on Azerbaijan and Russia to restore unhindered transit in Lachin
corridor, expresses grave concern
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The United States is gravely concerned that the Lachin corridor has now been obstructed for more than 30 days, creating critical shortages of food, medicine, and other supplies in Nagorno-Karabakh, “these facts are indisputable,” the United States Ambassador to the OSCE Michael Carpenter said at the Special Permanent Council in Vienna in response to Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s remarks.
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan is in Vienna participating in the Special Meeting of the OSCE Permanent Council initiated by Armenia.
“Thank you, Foreign Minister Mirzoyan.  Welcome to the Permanent Council and thank you for sharing your assessment of the grave security situation in the region.
The United States, too, is gravely concerned that the Lachin corridor has now been obstructed for more than 30 days, creating critical shortages of food, medicine, and other supplies in Nagorno-Karabakh.  These facts are indisputable.  We call on Azerbaijan and Russia to restore unhindered transit immediately in keeping with prior commitments, which clearly include guarantees, as you have quoted, for the “security of persons, vehicles and cargo moving along the Lachin Corridor in both directions.”  The ongoing disrupted passage of private and commercial traffic on the Lachin road could have severe humanitarian consequences for the people living in Nagorno-Karabakh.  We thank the ICRC for providing critical aid, and call on Azerbaijan to ensure the individual rights, safety, and well-being of the population living in this area are respected.  All OSCE participating States have an obligation to protect the safety of persons on their territory without regard to ethnicity.
I also look forward to a substantive discussion on the recommendations of the Polish Chair’s Needs Assessment Team under the stewardship of North Macedonia.  The OSCE and its various institutions are well placed to assist Armenia and Azerbaijan based on our comprehensive approach to security and anchored in our values, principles, and commitments.  We have an extensive toolkit that could be utilized in this conflict and we should discuss how we can do so. The United States calls on Azerbaijan and Armenia to reengage in meaningful negotiations to resolve their disputes.  A comprehensive peace agreement is the only true path to long-lasting peace based on normalization of relations and mutual recognition.  We also call on Azerbaijan and Armenia to investigate alleged atrocities and to hold perpetrators accountable.
Mr. Chair, the United States looks forward to working with North Macedonia and the OSCE to improve security for all people in this region.  We will continue to work with Azerbaijan and Armenia bilaterally, multilaterally through partners such as the European Union, and through international organizations like the OSCE to reach a comprehensive and sustainable settlement for this conflict,” Ambassador Carpenter said in his remarks.