Փաշինյանը տեսնում է բոլոր հիմքերը այս տարի 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը 2023 թվականի համար 7 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք հայտնի է, թե 2022 թվականին որքա՞ն է կազմել Հայաստանի ՀՆԱ-ն և որքանո՞վ է դրան նպաստել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների ներհոսքը, որքա՞ն է ՀՆԱ-ի աճը ծրագրվում այս տարի և ի՞նչ հաշվարկ կա դրա հիմքում, արդյոք դիտարկվել են Ուկրաինայի պատերազմով պայմանավորված ռիսկերն ու հնարավորությունները։
«Վիճակագրական կոմիտեն է այն լիազոր մարմինը, որը պետք է հրապարակի 2022 թվականի տվյալները։ Ենթադրում եմ, որ դա կլինի 12,5-13 տոկոսին մոտ։ Այն, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիների դերը շատ էական է, դա ևս ակնհայտ է։ Մենք մինչև ձեզ հայտնի իրադարձությունները 2022 թվականի համար նախատեսել էինք 7 տոկոս տնտեսական աճ, բայց փաստորեն շատ ավելին է ստացվել, ինչի համար ուրախ ենք։
2023 թվականի համար ևս 7 տոկոս տնտեսական աճ ենք նախատեսել։ Եվ պետք է աշխատենք այդ աճը առնվազն ապահովելու համար։ Ունենք դինամիկա տնտեսության մեջ, բավարար քայլեր ենք արել, որ ապահովենք»,- ասաց վարչապետը։
Վարչապետը նաև ներկայացրեց Կառավարության ձեռնարկած քայլերը տնտեսական աճը ապահովելու համար։
«10 միլիարդ դրամ փաթեթով աջակցություն ցուցաբերեցինք բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին, որը կարծում ենք ոչ միայն Հայաստան տեղափոխված մասնագետներին կպահի Հայաստանում, այլ նաև նոր ներհոսք կապահովի։
Այս տարի 30,6 միլիարդ դրամ եկամտային հարկի գծով վերադարձրել ենք մարդկանց, ովքեր բնակարաններ են ձեռք բերել։ Տեսեք, այսօր Երևան քաղաքում և Հանրապետությունում շինարարական բում է, և դա շատ կարևոր է։ Եվ կարևոր է, որ տնտեսական աճը միայն շինարարության հաշվին չէ, այլ նաև ծառայությունների, արդյունաբերության, էներգետիկ շուկայի ազատականացման հաշվին է, որոնք շատ լուրջ, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ են, որոնք էլ իրենց հերթին ապահովում են շատ լուրջ տնտեսական դինամիկա, և բոլոր հիմքերը կան կարծելու, որ 2023 թվականին առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ կապահովենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

We have all grounds to project at least 7% economic growth for 2023, says Armenian Prime Minister
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Armenian government is projecting 7% economic growth for 2023, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference when asked on the GDP of the country, if the government has data to what extent the inflow of Russian nationals contributed to the Armenian GDP in 2022, and the GDP projections for 2023 and whether or not the risks and possibilities due to the Ukrainian conflict were considered.
“The Statistical Committee is the authorized body that will publish the 2022 data. I assume it will be around 12,5-13%. It is obvious that the role of the citizens who moved from Russia to Armenia is significant. Before the well known events we had projected 7% economic growth for 2022, but in fact it turned out more, and we are happy for that. We are forecasting again 7% growth for 2023. And we must work to ensure that growth, at least. We have dynamics in the economy, we’ve done sufficient steps to ensure it,” Pashinyan said.
“We provided a 10-billion-dram assistance package to the high tech sector, which we believe will not only keep the professionals who’ve moved to Armenia, but will also bring new inflow. We’ve returned 30,6 billion drams in revenue tax in the year to those who’ve acquired apartments. There’s an ongoing construction boom now in Yerevan and elsewhere across the country, and this is highly important. And it is important that the economic growth isn’t only at the expense of construction, but also services, manufacturing, liberalization of the energy market, which are very serious and institutional reforms, which in turn generate very serious economic dynamics, and we have all grounds to believe that we will ensure at least 7% economic growth in 2023,” the Armenian Prime Minister said.