Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներն անընդունելի են. ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հիշեցրեց ու ընդգծեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունը՝ երաշխավորել քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների, բեռների երթևեկության անվտանգությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն այս մասին շեշտեց ՄԱԿ ԱԽ նիստում, որում քննարկվում է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը:
«Վերջին շրջանի իրադարձությունները մեզ շատ են մտահոգել: Երկու հանգամանք եմ ուզում ընդգծել: Նախ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջանցքի ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները անընդունելի են: Լաչինի միջանցքի արգելափակման ուղիղ հետևանքն է ԼՂ բնակչության մեկուսացումը, մարդասիրական հետևանքներն օրեցօր վատթարանում են»,-ասաց ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծեց՝ Ֆրանսիան կոչ է անում անվերապահորեն վերսկսել ապրանքների և պարագաների տեղաշարժը միջանցքով՝ միաժամանակ լիովին ապահովելով ազգաբնակչության իրավունքները: Ֆրանսիան կոչ է անում ի կատար ածել 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված հանձնառությունները: Ֆրանսիան նաև ընդգծում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության հանձնառության համաձայն՝ պետք է երաշխավորված լինի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների տեղաշարժի անվտանգությունը՝ Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղություններով: Ֆրանսիան նաև կոչ է անում անմիջապես հասանելիություն ապահովել մադասիրական կազմակերպություններին, ՄԱԿ-ի գործակալություններին՝ հետևանքները կրող բնակչության հետ աշխատելու համար: Ֆրանսիան արձանագրում է, որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի առաջին անցումները կազմակերպվել են:
«Ֆրանսիան կոչ է անում երկու կողմերին ստեղծել միջավայր, որը նպաստավոր կլինի ընթացող բանակցություններում հաջողության հասնելու և առաջընթացի համար: Այն պետք է լինի միայն երկխոսությամբ, և ոչ՝ ուժի գործադրմամբ: Եվ պետք է լուծվեն բոլոր առկա խնդիրները, երաշխավորվեն իրավունքները և երաշխիքները ԼՂ բնակչության համար»,- հավելեց ներկայացուցիչը:
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը վստահեցրեց, որ ԵՄ-ին զուգահեռ Ֆրանսիան կշարունակի սատարել երկխոսության ջանքերին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
«Մենք կսատարենք բոլոր քննարկվող թեմաների ուղղությամբ առաջընթացին՝ հատկապես խաղաղության համաձայնագրի տեքստի ուղղությամբ, սահմանագծման, սահմանազատման ուղղությամբ և հաղորդակցության ուղիները բացելու և տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հիշեցրեց, որ այս տարի Պրահայում անցկացված հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի վարչապետը, Ադրբեջանի նախագահը, Ֆրանսիայի նախագահը, ԵԽ նախագահը, թույլ է տալիս լուրջ առաջընթացի հասնել: Ֆրանսիան պատրաստ է բոլոր կողմերի հետ աշխատել՝ օգնելու հասնել այս նպատակներին բոլոր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ միասին:
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հավելել է,ց որ հայտարարության նախագիծ են ներկայացրել, որը մինչև առավոտ  բաց է քննարկումների համար։

Restrictions on free movement through the Lachin Corridor are unacceptable. French representative at the UN
Restrictions on free movement through the Lachin Corridor are unacceptable. French
representative at the UN
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The representative of France at the UN reminded and emphasized Azerbaijan's obligation to guarantee the safety of movement of citizens, vehicles, and cargo in the trilateral declaration of November 9, ARMENPRESS reports, the representative of France emphasized at the session of the UN Security Council, where the situation created in the Lachin Corridor is discussed. "The recent events have worried us a lot. I want to highlight two circumstances. First of all, restrictions on the free movement through the corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh are unacceptable. The direct consequence of the blocking of the Lachin Corridor is the isolation of the NK population, the humanitarian consequences are getting worse day by day," said the representative. She emphasized that France calls for the unconditional resumption of the movement of goods and supplies through the corridor, while fully ensuring the rights of the population. France calls for the implementation of the commitments provided for in the trilateral declaration of November 9, 2020. France also emphasizes that, in accordance with the commitment of the Republic of Azerbaijan, the safety of the movement of people, vehicles and goods must be guaranteed along the Lachin Corridor. France also calls for providing immediate access to international organizations and UN agencies to work with affected populations. "France calls on both sides to create an environment that will be conducive to success and progress in the ongoing negotiations. It should only be through dialogue and not through the use of force. And all existing problems should be solved, the rights and guarantees for the population of Nagorno-Karabakh should be ensured," added the representative. The representative of France at the UN assured that, in parallel with the EU, France will continue to support the efforts for dialogue between Armenia and Azerbaijan. "We will support progress on all discussed topics, especially on the text of the peace treaty, delimitation, demarcation and opening of communication routes and achieving lasting peace in the region," she said. The representative of France reminded that the meeting held in Prague this year, in which the Prime Minister of Armenia, the President of Azerbaijan, the President of France, the President of the European Council participated, allows to achieve serious progress. France is ready to work with all parties and stakeholders to help achieve these goals. The representative of France added that they have presented a draft statement, which is open for discussions until the morning. Since December 12, Azerbaijan continues to block the only highway connecting Artsakh to the world, the Lachin Corridor, citing false environmental reasons.