Ստացվող հաղորդագրություններն անհանգստացնող են, մեծաթիվ մարդիկ հայտնվել են փակուղում. Նիդերլանդների վարչապետը՝ Լաչինի միջանցքի մասին
Ստացվող հաղորդագրություններն անհանգստացնող են, մեծաթիվ մարդիկ հայտնվել են
փակուղում. Նիդերլանդների վարչապետը՝ Լաչինի միջանցքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեն երկրի խորհրդարանում պատասխանելով պատգամավոր Ֆան դե Գրաաֆի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև՝ դեպի Լեռնային Ղարաբաղի արգելափակված ճանապարհի (Լաչինի միջանցքի) վերաբերյալ հարցադրմանը՝ նշել է, որ դեկտեմբերի 14-ին ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ հարցը քննարկել են Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի հետ:
«Հարցը Եվրոպական Խորհրդի օրակարգում չէ, բայց այն արժանացել է ԵՄ ուշադրությանը։ Ակնհայտորեն, Ֆրանսիան և մյուս երկրները հաստատակամորեն հանձնառու են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այս հակամարտությանը բանակցությունների միջոցով կարգավորում գտնելու հարցում։ Դա անհրաժեշտ է հետագայում նոր սրացումը կանխելու համար։ Պրահայում 44 երկրների գագաթաժողովին, որին մասնակցել են նաև Հայաստանը և Ադրբեջանը, Ֆրանսիայի նախագահի կողմից նման փորձ է արվել: ԵՄ-ն իրականացնում է այն Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ղեկավարությամբ, ով բավականին ակտիվ դերակատարություն ունի այդ հարցում, և մենք աջակցում ենք ԵՄ միջնորդական ջանքերին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Մարկ Ռուտեն:
Վարչապետը համաձայնվել է պատգամավորի հետ, որ ստացվող հաղորդագրությունները շատ անհանգստացնող են, որովհետև մեծ թվով մարդիկ հայտնվել են փակուղում։
«Ուստի, մենք կշարունակենք այս հարցը պահել մեր քննարկումներում»,-ասել է նա:
Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30 -ից մի խումբ ադրբեջանցիներ` բնապահպանական պատճառաբանություններով, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը։ Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, չեն կարողանում տուն վերադառնալ: Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։ Ադրբեջանը դեկտեմբերի 13-ից դադարեցրել է նաև Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը:

Поступающие сообщения беспокоят, много людей оказались в тупике: премьер Нидерландов о ситуации в Лачинском коридоре
Поступающие сообщения беспокоят, много людей оказались в тупике: премьер
Нидерландов о ситуации в Лачинском коридоре
Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте в Парламенте страны, отвечая на вопрос депутата Ван де Граафа об Армении и Азербайджана, а также перекрытой дороги в Нагорный Карабах (Лачинский коридор), отметил, что вопрос обсуждался с послом Азербайджана на встрече, состоявшейся 14 декабря в Министерстве иностранных дел.
«Этот вопрос не стоит на повестке дня Европейского совета, но он привлек внимание ЕС. Очевидно, что Франция и другие страны привержены поиску урегулирования этого конфликта между Арменией и Азербайджаном путем переговоров. Необходимо предотвратить дальнейшее обострение. На саммите 44 стран в Праге, в котором также участвовали Армения и Азербайджан, такую попытку предпринял президент Франции. Мы поддерживаем посреднические усилия ЕС», - как сообщает «Арменпресс», сказал Марк Рютте.
Он согласился с депутатом, что полученные сообщения довольно тревожны, потому что большое количество людей оказались в тупике.
«Поэтому мы продолжим держать этот вопрос в наших обсуждениях», - сказал он.
С 10:30 утра 12 декабря группа азербайджанцев, якобы по экологическим причинам, перекрыла участок Шуши-Карин Так на автомагистрали Степанакерт-Горис. Сотни граждан, в том числе несовершеннолетние дети, не могут возвратиться в свои дома, некоторые из них на время остались в Сюникской области. Прервано транспортное сообщение сел Лисагор, Мец Шен, Хин Шен и Егцаох Шушинского района со столицей Степанакертом. Вечером 13 декабря азербайджанская сторона прервала и газоснабжение Республики Арцах.