Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության թիրախավորումն անընդունելի է. Նեդ Փրայս
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության թիրախավորումն անընդունելի է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման արգելափակմանը:
«Ես ուզում եմ հատկապես հստակ ասել, որ ցանկացած աշխատանքի խափանում (իսկ մենք տեսել ենք էներգետիկ ենթակառուցվածքի աշխատանքի խափանումների մասին հաղորդումներ), կարող է հանգեցնել հումանիտար ճգնաժամի` հատկապես ձմեռային ամիսներին: Եթե դա միտումնավոր է, ապա անընդունելի է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության թիրախավորումը», - ասել է Փրայսը:
ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը նաև շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքի փակումը կարող է լուրջ հումանիտար հետևանքներ ունենալ: Նա հիշեցրել է Twitter-ում հրապարակած իր հայտարարությունը, որով ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի Կառավարությանը կոչ էր անում վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքքով՝ շեշտելով, որ առաջ գնալու ճանապարհը բանակցություններն են:

YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Targeting the civilian population of Nagorno Karabakh is unacceptable, US State Department Spokesperson Ned Price said at a press briefing, commenting on the blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
“I want to be especially clear that any disruption – and we’ve seen reports of disruption to energy infrastructure – any disruption to energy infrastructure could precipitate a humanitarian crisis, especially as we’re entering the winter months. If deliberate, it’s unacceptable to target the civilian population of Nagorno-Karabakh”, Ned Price said.
Earlier he said on Twitter that the closure of the Lachin Corridor has severe humanitarian implications. “It sets back the peace process. We call on the Government of Azerbaijan to restore free movement through the corridor. The way forward is through negotiations”, he said.