Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկը երկու համերգով հանդես կգա Սանկտ Պետերբուրգում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին համերգներով հանդես կգա Ռուսաստանի մշակութային մայրաքաղաքում՝ Սանկտ Պետերբուրգի Շոստակովիչի անվան ակադեմիական ֆիլհարմոնիայի մեծ համերգասրահում և Պետական ակադեմիական կապելլայի համերգասրահում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կհնչի Խաչատյանի, Սպենդիարյանի, Լիստի, Չայկովսկու և Սիբելիուսի երաժշտությունը: Համերգների մենակատարներն են՝ թավջութակահարուհի Դալի Գուցերիևան և դաշնակահար Ադամ Գուցերիևը:
Ինչպես նշում է պետերբուրգյան մամուլը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի համերգները նշանակալից իրադարձություն են Սանկտ Պետերբուրգի մշակութային կյանքում: Հայաստանի գլխավոր նվագախումբը, որը երեք տարի անց կնշի իր հիմնադրման 100-ամյակը, ազգային նվագախմբային երաժշտության կենտրոն է և պատվով է ներկայացնում Հայաստանը միջազգային ասպարեզում։
Վերջին տարիներին նվագախումբը Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում Ռուսաստանում մեծ հաջողությամբ ելույթներ է ունեցել Մարիինյան թատրոնի համերգասրահում և 2022-ի հունիսին՝ Մոսկվայի Պ.Ի. Չայկովսկու անվան համերգասրահում:
Պետերբուրգյան հյուրախաղերն անցնում են «Համաշխարհային գլուխգործոցներ» խորագրի ներքո, որը թույլ կտա նվագախմբին ներկայանալ իր կատարողական հնարավորությունների ողջ հմայքով:
Նոյեմբերի 30-ին նվագախումբը մոտ 50 տարվա ընդմիջումից հետո հանդես կգա Շոստակովիչի անվան ակադեմիական ֆիլհարմոնիայի մեծ համերգասրահում՝ կատարելով Ա. Սպենդիարյանի «Երեք արմավենի» սիմֆոնիկ պատկերը, Պ.Ի. Չայկովսկու Վարիացիաներ Ռոկոկո թեմայով՝ գրված թավջութակի և նվագախմբի համար և Յ. Սիբելիուսի Սիմֆոնիա թիվ 2-ը:
Մենակատար Դալի Գուցերիևան Պ.Ի. Չայկովսկու անվան Մոսկվայի կոնսերվատորիայի շրջանավարտ է և այժմ շարունակում է ուսումը կոնսերվատորիայում որպես ասպիրանտ։ Դալին միջազգային հեղինակավոր մրցույթների դափնեկիր է, դասական երաժշտության սիրահարների շրջանում ճանաչում է ձեռք բերել որպես Ռուսաստանի տաղանդավոր երիտասարդ թավջութակահարներից մեկը։ Նա հաջողությամբ հյուրախաղեր է ունեցել Եվրոպայի հեղինակավոր համերգասրահներում, համագործակցել է Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Դանիայի թագավորական նվագախմբերի հետ, ելույթներ է ունեցել աշխարհի առաջատար դիրիժորների՝ Վ. Սպիվակովի, Դ. Օրենի, Ա.Վեդերնիկովի, Դ. Գերինգասի և ուրիշների հետ։
Դեկտեմբերի 1-ին Պետական ակադեմիական կապելլայի համերգասրահում Ֆիլհարմոնիկի կատարմամբ կհնչի Ա. Խաչատրյանի Սյուիտը «Սպարտակ» բալետից, Ֆ.Լիստի թիվ 1 կոնցերտը՝ գրված դաշնամուրի և նվագախմբի համար և Պ.Ի. Չայկովսկու Սիմֆոնիա թիվ 4-ը:
Դաշնակահար Ադամ Գուցերիևը Մոսկվայի Պ.Ի. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիային կից Կենտրոնական երաժշտական դպրոցի սան է։ Չնայած իր երիտասարդ տարիքին՝ Ադամը տարբեր միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, նա հյուրախեղերով հանդես է գալիս Ռուսաստանի ազգային, Դանիայի թագավորական և Սիլեզիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերի հետ, ելույթ է ունեցել դիրիժորներ Ա. Վեդերնիկովի, Դ. Օրենի, Դ. Գերինգասի, Կ.-Լ. Վիլսոնի և այլոց հետ։

Национальный филармонический оркестр Армении выступит с двумя концертами в Санкт- Петербурге
Национальный филармонический оркестр Армении под управлением Эдуарда Топчяна 30 ноября и 1 декабря даст концерты в культурной столице России, в Большом концертном зале Академической филармонии имени Д. Шостаковича и в Концертном зале Государственной академической капеллы в Санкт-Петербурге.
Как сообщает «Арменпресс», прозвучит музыка Хачатяна, Спендиаряна, Листа, Чайковского и Сибелиуса. Солисты концертов - виолончелистка Дали Гуцериева и пианист Адам Гуцериев.
Петербургская пресса отмечает, что концерты Национального филармонического оркестра Армении являются значительным событием в культурной жизни Санкт-Петербурга. Главный оркестр Армении, которому через три года исполнится 100 лет, является центром национальной оркестровой музыки и с гордостью представляет Армению на международной арене.
В последние годы оркестр с большим успехом выступал в России в рамках Дней культуры Армении - в концертном зале Мариинского театра и в июне 2022 года в Москве в Концертном зале имени П. И. Чайковского.
Гастроли в Петербурге проходят под девизом «Мировые шедевры».
30 ноября, после почти 50-летнего перерыва, оркестр выступит в Большом концертном зале Академической филармонии имени Д. Шостаковича, исполнив «Три пальмы» А. Спендиаряна, «Вариации на тему рококо» П.И. Чайковского и Симфонию Сибелиуса № 2 для виолончели с оркестром.
Солистка Дали Гуцериева – выпускница  Московской консерватории имени П. И. Чайковского и сейчас продолжает обучение в аспирантуре консерватории. Она – лауреат престижных международных конкурсов, получила признание любителей классической музыки как одна из талантливых молодых виолончелисток России. Она успешно гастролирует в Европе, сотрудничает с Российским национальным филармоническим оркестром, Королевским оркестром Дании, выступает с ведущими мировыми дирижерами В. Спиваковым, Д. Орени, А. Ведерниковым и с другими.
1-го декабря в концертном зале Государственной академической капеллы в исполнении филармонического оркестра прозвучит сюита из балета «Спартак» А. Хачатуряна, Концерт № 1 Ф. Листа для фортепиано с оркестром и Симфония № 4 П. И. Чайковского.
Пианист Адам Гуцериев воспитанник Центральной музыкальной школы при консерватории им. П. И. Чайковского. Несмотря на свой юный возраст, Адам является лауреатом различных международных конкурсов. Он гастролировал с Национальным оркестром России, Королевским оркестром Дании и Филармоническим оркестром Силезии с дирижерами А. Ведерниковым, Д. Орени, Д. Герингаси, К.-Л. Уилсоном и с другими.