ՄԱԿ-ը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին խաղաղության պահպանման գործում ունեցած ներդրման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի՝ Խաղաղությանն ուղղված գործողությունների գծով տեղակալ Ժան-Պիեռ Լակրուան իր երախտագիտությունն է հայտնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ցուցաբերած վճռական աջակցության և ՄԱԿ-ի դրոշի ներքո տեղակայված ռազմական և ոստիկանական անձնակազմի ծառայության և անձնազոհության համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՄԱԿ-ի Գլոբալ հաղորդակցության վարչության տարածած հաղորդագրությունից, ՄԱԿ-ի անդամ 193 պետություններից Հայաստանը ներկայումս 79-րդն է ՄԱԿ-ի խաղաղությանն ուղղված գործողություններին ամենամեծ թվով ռազմական անձնակազմի տրամադրման առումով. ներառում է 32 խաղաղապահների, այդ թվում՝ երեք կին ծառայողների, որոնք ծառայում են Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) կազմում։
Առաջին հայ խաղաղապահը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) կազմում տեղակայվել է 2012 թ. փետրվարին։ 2014 թվականի նոյեմբերից ի վեր, երբ Լիբանան ժամանեց Հայաստանից առաջին զորախումբը՝ բաղկացած 33 զինվորականից,  Հայաստանը մշտական ներդրում ունի առաքելության մեջ:
Հայաստանը նախկինում մի քանի տարի շարունակ նաև սահմանափակ թվով խաղաղապահներ է տեղակայել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Մալիում Բազմազգ միացյալ կայունացման առաքելության (MINUSMA) կազմում։
«Հայ տղամարդիկ և կանայք ծառայել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ բազմաբնույթ միջավայրերում և ցուցաբերել արհեստավարժության և նվիրվածության բարձր մակարդակ: Խորապես երախտապարտ ենք տևական խաղաղության և անվտանգության գործում նրանց ներդրման համար», - նշել է պարոն Լակրուան։
Հայաստանը նաև հավանություն է տվել Գլխավոր քարտուղարի «Գործողություն հանուն խաղաղության պահպանման» (A4P) նախաձեռնությանը, որի նպատակն է ամրապնդել խաղաղապահությունը ավելի նպատակային մանդատների, ավելի ուժեղ և անվտանգ գործողությունների, ավելի հագեցած և պատրաստված ուժերի և քաղաքական լուծումների համար աջակցություն հավաքագրելու միջոցով։

ООН выразила Армении благодарность за вклад, вносимый в дело сохранения мира
Заместитель Генерального секретаря ООН по миротворческим операциям Жан-Пьер Лакруа выразил Армении признательность за решительную поддержку миротворческих операций ООН, а также военнослужащих и полицейских, служащих под флагом ООН за их службу и самопожертвование.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения, распространенного Департаментом глобальных коммуникаций ООН, в настоящее время Армения занимает 79-е место из 193 стран-членов ООН по предоставлению наибольшего количества военнослужащих для миротворческих операций ООН, включая 32 миротворца, в том числе трех женщин, служащих в составе Временных сил Организации Объединенных Наций в Ливане (ВСООНЛ).
Первый армянский миротворец в составе Временных сил ООН (ВСООНЛ) был направлен в Ливан в в феврале 2012 года. С ноября 2014 года, когда в Ливан прибыл первый военный контингент из Армении в составе 33 военнослужащих, Армения является постоянным участником миссии.
Армения в течение нескольких лет размещала ограниченное количество миротворцев под эгидой Организации Объединенных Наций и в рамках Многопрофильной комплексной миссии по стабилизации в Мали (МИНУСМА).
«Армянские мужчины и женщины служили в различных миротворческих операциях ООН и продемонстрировали высокий уровень профессионализма и преданности делу. Мы глубоко признательны за их вклад в дело прочного мира и безопасности», - сказал Жан-Пьер Лакруа.
Армения поддержала и инициативу Генерального секретаря ООН «Действия по поддержанию мира» (A4P), направленную на усиление операций по поддержанию мира за счет целевых мандатов, более эффективных и безопасных операций, лучшего оснащения и подготовки сил и содействия политическим решениям.