ՄԱԿ-ը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին խաղաղության պահպանման գործում ունեցած ներդրման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի՝ Խաղաղությանն ուղղված գործողությունների գծով տեղակալ Ժան-Պիեռ Լակրուան իր երախտագիտությունն է հայտնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ցուցաբերած վճռական աջակցության և ՄԱԿ-ի դրոշի ներքո տեղակայված ռազմական և ոստիկանական անձնակազմի ծառայության և անձնազոհության համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՄԱԿ-ի Գլոբալ հաղորդակցության վարչության տարածած հաղորդագրությունից, ՄԱԿ-ի անդամ 193 պետություններից Հայաստանը ներկայումս 79-րդն է ՄԱԿ-ի խաղաղությանն ուղղված գործողություններին ամենամեծ թվով ռազմական անձնակազմի տրամադրման առումով. ներառում է 32 խաղաղապահների, այդ թվում՝ երեք կին ծառայողների, որոնք ծառայում են Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) կազմում։
Առաջին հայ խաղաղապահը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) կազմում տեղակայվել է 2012 թ. փետրվարին։ 2014 թվականի նոյեմբերից ի վեր, երբ Լիբանան ժամանեց Հայաստանից առաջին զորախումբը՝ բաղկացած 33 զինվորականից,  Հայաստանը մշտական ներդրում ունի առաքելության մեջ:
Հայաստանը նախկինում մի քանի տարի շարունակ նաև սահմանափակ թվով խաղաղապահներ է տեղակայել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Մալիում Բազմազգ միացյալ կայունացման առաքելության (MINUSMA) կազմում։
«Հայ տղամարդիկ և կանայք ծառայել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ բազմաբնույթ միջավայրերում և ցուցաբերել արհեստավարժության և նվիրվածության բարձր մակարդակ: Խորապես երախտապարտ ենք տևական խաղաղության և անվտանգության գործում նրանց ներդրման համար», - նշել է պարոն Լակրուան։
Հայաստանը նաև հավանություն է տվել Գլխավոր քարտուղարի «Գործողություն հանուն խաղաղության պահպանման» (A4P) նախաձեռնությանը, որի նպատակն է ամրապնդել խաղաղապահությունը ավելի նպատակային մանդատների, ավելի ուժեղ և անվտանգ գործողությունների, ավելի հագեցած և պատրաստված ուժերի և քաղաքական լուծումների համար աջակցություն հավաքագրելու միջոցով։

United Nations thanks Armenia for its contribution to peacekeeping
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. The United Nations thanked Armenia for strong support to United Nations Peacekeeping and for the service and sacrifice of its military and police personnel deployed under the UN flag.
The United Nations Armenia office released the message of the Under-Secretary-General for Peace Operations, Jean-Pierre Lacroix.
Under-Secretary-General for Peace Operations, Jean-Pierre Lacroix, expressed his thanks for Armenia’s strong support to United Nations Peacekeeping and for the service and sacrifice of its military and police personnel deployed under the UN flag.
Of the 193 UN Member States, Armenia is currently the 79th largest contributor of uniformed personnel to UN peace operations, with 32 peacekeepers, including three women, serving in the UN Interim Force in Lebanon (UNIFIL).
The first Armenian peacekeeper deployed to UNIFIL in February 2012. Armenia has been a constant contributor to the mission since November 2014, when its first contingent of 33 military personnel arrived in Lebanon.
Armenia previously also deployed a limited number of peacekeepers to the UN Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali (MINUSMA) for several years.
“Armenian men and women have served in complex UN peacekeeping environments and have demonstrated a high-level of professionalism and dedication. We are deeply grateful for their contribution to lasting peace and security,” said Mr. Lacroix.
Armenia also endorsed the Secretary-General’s ‘Action for Peacekeeping (A4P)’ initiative, which aims to strengthen peacekeeping through more targeted mandates, stronger and safer operations, better equipped and trained forces, and by mobilizing support for political solutions.