Հայկական առաջին արբանյակն ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման. ՀՀ-ն աշխատում է կառավարման կենտրոնի կառուցման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ARMSAT-1 հայկական առաջին արբանյակը թեստավորման արդյունքում դրական արդյունքներ է ցույց տվել, ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման. այժմ աշխատանքներ են տարվում կառավարման կենտրոնի կառուցման ուղղությամբ, որը հնարավորություն կտա արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել Հայաստանից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 18-ին կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ մայիսի 25-ին ԱՄՆ-ից բաց է թողնվել հայկական առաջին արբանյակը: «Այս 6 ամիսների ընթացքում տեղի են ունեցել արբանյակի թեստավորման և կարգաբերման աշխատանքները, նաև այլ կազմակերպչական աշխատանքներ: Կարող ենք փաստել, որ այդ աշխատանքներն արդեն հաջողությամբ ավարտվել են: Արբանյակի բոլոր ենթահամակարգերը թեստավորվել են, ունենք դրական արդյունքներ: Արբանյակն ամբողջությամբ պատրաստ է շահագործման»,-ասաց նախարարը:
Մոտ ժամանակներս Հայաստան կայցելի աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի կառավարման կենտրոնի մոնտաժային աշխատանքներով: Սարքավորումների մեծ մասն արդեն ներկրվել է Հայաստան, համապատասխան մասնագետներն անցնում են վերապատրաստման աշխատանքներ:
«Կառավարման կենտրոնը մեզ հնարավորություն կտա արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել Հայաստանից՝ մեր մասնագետների միջոցով: Այս ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանում տիեզերական տեխնոլոգիաներին առնչվող կարողությունների զարգացումն էր: Գործընթացին մասնակցելու առումով բավականին մեծ հետաքրքրություն կա հայաստանյան ընկերությունների կողմից. 10-ից ավելի ընկերություններ մասնակցելու հետաքրքրություն են ցուցաբերել »,-ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը հավելեց՝ ցանկանում են Հայաստանում զարգացնել նաև արբանյակաշինությունը: Դրա զարգացումը Հայաստանի համար շատ նպաստավոր կլինի, զարկ կտա միաժամանակ մի քանի ոլորտի զարգացման: «Հայաստանում արդեն կային գործող ընկերություններ, որոնք ինչ-որ կերպ առնչվում էին տիեզերական տեխնոլոգիաներին, և այս նախագիծը հնարավորություն տվեց մեզ համար բացահայտել այդ ընկերությունների կարողությունները»,-ասաց Խաչատրյանը:
SATLANTIS ընկերության գլխավոր տնօրեն Խուան Թոմաս Հերնանին նշեց, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի արբանյակն ամբողջությամբ կառավարել սեփական ուժերով: «Կառավարման կենտրոնը երկու կարևոր գործառույթ է իրականացում: Առաջինն այն է, որ կառավարման կենտրոնում տվյալները ներբեռնվում են, երկրորդն այն է, որ ամբողջ տվյալների բազան ներբեռնվում է, և այդ բազան կարող է գործածվել՝ հետագայում կիրառվելով նաև կառավարության կողմից»,-ասաց նա՝ սա շատ կարևոր առաջընթաց որակելով:

YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. The tests of Armenia’s first satellite ARMSAT-1, which was launched into orbit in May 2022, have been successful and the satellite is fully ready for operations, the Armenian Minister of High Tech Industry Robert Khachatryan said at a press conference.
He said that now work is underway for opening the control center which will enable to fully control the satellite from Armenia.
“During these six months the testing and adjusting works were carried out, and other organizational works. We can say that these works have been successfully completed. All sub-systems of the satellite were checked, we have positive results. The satellite is fully ready for use,” the minister said.
Soon a working group will arrive to Armenia for the construction of the control center, while most of the equipment has already been imported and specialists are now undergoing training.
“The control center will enable us to fully control the satellite from Armenia through our specialists. The main goal of this project was the development of capabilities related to space technologies in Armenia. There is rather big interest among Armenian companies in terms of participating in the process, more than 10 companies displayed interest,” Khachatryan said.
He said they want to develop satellite production in Armenia.”There already were active companies that were in a way connected with space technologies, and this project allowed us to reveal their capabilities,” Khachatryan said.
The satellite was launched into orbit as a result of cooperation between the Armenian state Geocosmos company and the Spanish Satlantis.
Satlantis CEO Juan Tomas Hernani said that Armenia has the opportunity to control the satellite with its own capabilities.