ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղությանը վերաբերվող իր առաջարկները, սպասում ենք արձագանքին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների վերջին զարգացումները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը Վաշինգտոնում Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրին վերաբերվող իր առաջարկները։
«Հայաստանի Հանրապետությունը Վաշինգտոնում ադրբեջանական կողմին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրին վերաբերվող մեր առաջարկները։ Սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքներին։ Արձագանքների առումով, այնուամենայնիվ, տեսնում ենք նաև լարվածության որոշակի միտումներ և այդ լարվածությունը կապված է նաև կոնկրետ իրադարձությունների և իրավիճակների հետ»,- ասաց վարչապետը։
Վարչապետը ընդգծեց՝ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է, որ Ադրբեջանի զորքերը պետք է դուրս գան Հայաստանի օկուպացված տարածքներից 2021 թվականի մայիսի 11-ից առաջ գոյություն ունեցած դիրքեր։
«Ըստ էության, միջազգային հանրությունը աջակցում է մեր այս դիրքորոշմանը։ Հույս ունենք, որ ՀԱՊԿ-ն մեր այս դիրքորոշումը նույնպես կպաշտպանի»,- ասաց Փաշինյանը։

Армения передала азербайджанской стороне предложения по мирному договору: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян представил последние развития в переговорах по мирному договору.  Как сообщает Арменпресс, в ходе парламентского часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Пашинян отметил, что в Вашингтоне Армения передала Азербайджану свои предложения по мирному договору.
«Республика Армения в Вашингтоне передала азербайджанской стороне наши предложения по мирному договору. Ждем реакции Азербайджана. Однако с точки зрения реакции мы также видим определенные тенденции напряженности, и эта напряженность также связана с конкретными событиями и ситуациями», - сказал премьер-министр.
Премьер-министр подчеркнул, что позиция Республики Армения четкая: войска Азербайджана должны быть выведены с оккупированных территорий Армении на позиции, существовавшие до 11 мая 2021 года.
«По сути, международное сообщество поддерживает эту нашу позицию. Надеемся, что ОДКБ также поддержит нашу позицию», - сказал Пашинян.