Մենք Հայաստանի հետ ենք. Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խումբը դատապարտեց Ադրբեջանի ագրեսիան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խումբը դատապարտում է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիան Հայաստանի դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ստեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:
«Հայաստանը մեր համայնքի մի մասն է, կիսում է մեր արժեքները: Այդ իսկ պատճառով մենք այստեղ ենք պաշտպանելու այդ արժեքները: Մենք այստեղ ենք դատապարտելու ռազմական ագրեսիան, որը տեղի է ունեցել Հայաստանի դեմ սեպտեմբերի 13-ին: Մենք տեսել ենք հանցագործություններ և ցանկանում ենք նշել, որ մենք Հայաստանի հետ ենք և դատապարտում ենք Ադրբեջանի գործողությունները: Ադրբեջանը ամբողջական պատասխանատվություն է կրում տեղի ունեցած իրադարձությունների համար»,- ընդգծեց Ստեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:
Պատգամավորի խոսքով՝ Շվեյցարիա-Հայաստան բարեկամական խումբը Հայաստան է եկել հստակ նշելու, թե ով է ագրեսորը և ասելու, որ տեղեկացված են, թե ինչ է կատարվում հայ-ադրբեջանական սահմանին:
«Մենք տեսնում ենք, որ կա հստակ ագրեսոր: Մենք այստեղ ենք, որ ասենք, որ դուք մենակ չեք, մենք մասն ենք միջազգային աչքի և ականջի: Եվ դրանք բաց են, որպեսզի ուշադրությամբ լսենք ձեզ: Նմանատիպ քրեորեն դատապարտելի արարքները, ինչպես օրինակ հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսագրությունը, պատերազմական հանցագործություններ են: Պատերազմական հանցագործությունները պետք է պատժվեն: Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը ամենակարևորն է այս տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար: Եվ միջազգային համայնքը պետք է դատապարտի, որպեսզի պաշտպանենք Հայաստանը»,- եզրափակեց Ստեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը:

Время в Ереване: 11:07:36,   9 Декабрь 2023
Группа дружбы Швейцария-Армения осуждает недавнюю агрессию Азербайджана против Армении. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в Национальном собрании заявил депутат Парламента Швейцарии Штефан Мюллер-Альтерматт.
«Армения является частью нашего сообщества, разделяет наши ценности. Вот почему мы здесь, чтобы защитить эти ценности. Мы здесь, чтобы осудить военную агрессию, имевшую место по отношению к Армении 13 сентября. Мы видели эти преступления и хотим заявить, что мы с Арменией, и осудить действия Азербайджана. Азербайджан несет полную ответственность за произошедшие события», - подчеркнул Штефан Мюллер-Альтерматт.
По словам депутата, группа дружбы Швейцария-Армения прибыла в Армению, чтобы четко указать, кто является агрессором, и сказать, что они проинформированы о том, что происходит на армяно-азербайджанской границе.
«Мы видим, что есть явный агрессор. Мы здесь, чтобы сказать вам, что вы не одиноки, мы являемся частицей глаз и ушей международного сообщества. И они открыты, чтобы внимательно выслушать вас. Подобные преступные деяния, такие как видеозапись расстрела армянских военнопленных, являются военными преступлениями. Военные преступления должны быть наказаны. Территориальная целостность Армении является самым важным для достижения долгосрочного мира в этом регионе. И международное сообщество должно осудить агрессию, чтобы защитить Армению», - заключил Штефан Мюллер-Альтерматт.