Արարատ Միրզոյանը Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման հետ կապված անհարկի շահարկումներին
Արարատ Միրզոյանը Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման հետ կապված անհարկի
շահարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱԳՆ-ից, Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, որպես ատոմային էլեկտրակայան շահագործող երկիր, կարևորում է ԱԷՄԳ հետ հաստատված արդյունավետ համագործակցության զարգացումը՝ ուղղված միջուկային էներգիայի խաղաղ, անվտանգ և ապահով օգտագործմանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Գործակալության տեխնիկական համագործակցության ծրագրի և ԱԷՄԳ առաքելությունների դերը, որոնք հիմնարար նշանակություն ունեն ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգ երկարաժամկետ շահագործման համար։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի նկատմամբ հնչած սպառնալիքների, ինչպես նաև էլեկտրակայանի շահագործման հետ կապված անհարկի շահարկումների անթույլատրելիությունը:
Ռաֆայել Գրոսին նշել է, որ Հայաստանն ԱԷՄԳ վստահելի գործընկերն է և առանձնահատուկ շեշտել Հայաստանի թափանցիկ գործելաոճը և ԱԷՄԳ առաքելությունների առաջարկությունների հետևողական հասցեագրումը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ Հայաստան-ԱԷՄԳ ծավալուն օրակարգն իր մեջ ներառում է ինչպես միջուկային անվտանգության և էներգետիկայի, այնպես էլ՝ շրջակա միջավայրի, առողջապահության, արտակարգ իրավիճակների և այլ բնագավառներ: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է վերոնշյալ ուղղություններով Գործակալության ֆինանսական և մասնագիտական աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող մի շարք հարցերի:

At meeting with IAEA Director General, Armenian FM touches upon unnecessary speculations over operation of Metsamor NPP
At meeting with IAEA Director General, Armenian FM touches upon unnecessary speculations
over operation of Metsamor NPP
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met today with Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Grossi, the ministry said in a news release.
FM Mirzoyan said Armenia, as a country operating a nuclear power plant, attaches importance to the development of the productive cooperation with the IAEA aimed at the peaceful, safe and secure use of nuclear energy.
The Armenian side highly appreciated the role of the IAEA technical cooperation programme and the Agency’s missions which are of fundamental importance for the long-term safe operation of the nuclear power plant. In this context he emphasized the impermissibility of threats voiced against the Armenian NPP, the unnecessary speculations connected with the operation of the plant.
Rafael Grossi said Armenia is IAEA’s reliable partner and highlighted the transparent activity of Armenia and the consistent addressing of the proposals of the IAEA missions.
The sides praised the fact that the Armenia-IAEA large agenda includes nuclear safety and energy, and also environment, healthcare, emergency situations and other sectors. In this context the Armenian FM highlighted the programs being implemented by the Agency’s financial and professional support in the aforementioned directions.