ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառության ծավալն առաջին կիսամյակում կազմել է շուրջ 2 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի առևտրաշրջանառության ծավալը 2022 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել է շուրջ 2 մլրդ դոլար: Այս ցուցանիշը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 50 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց  Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն:
«Իմ ներկայացրած թվերը բավական խոսուն են: Թվերը շարունակում են աճել, հույս ունենք, որ տարեվերջին կունենանք առավել շատ դրական ցուցանիշներ: Մենք բոլոր ուղղություններով ունենք շատ լավ զարգացման հնարավորություններ ու նախադրյալներ: Օրինակ, շատ մեծ տեմպով Հայաստանում զարգանում է շինարարության ոլորտը, մենք դա արձանագրում ենք և իրազեկում մեր բիզնեսին: Միայն շինարարության ուղղությամբ տարվա ընթացքում Հայաստանում անցկացվում է 4 ցուցահանդես, ինչը շատ կարևոր է բիզնես կապերի հաստատման գործում»,-ասաց Աննա Դոնչենկոն:
Նա տեղեկացրեց, որ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի ու Ռուսաստանի շինարարների միությունների միջև, ինչը կնպաստի ոլորտում կապերի առավել խորացմանն ու ամրապնդմանը:  Աննա Դոնչենկոն ընդգծեց, որ իրենց համար կարևոր են բոլոր ոլորտները:
«Զարուբեժ էքսպո» ընկերության միջազգային համագործակցության գծով տնօրեն Անատոլի Նիկոլաևն ընդգծեց, որ առաջին կիսամյակում 2 մլրդ դոլարը լուրջ ցուցանիշ է և կարևորեց տարբեր ոլորտներում համագործակցության ներուժի ակտիվ իրացումը:
«Ինչպես տեսնում ենք հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը բավական հաջողությամբ  զարգանում է: Դա տարբեր ուղղություններով զգալի աշխատանքի արդյունք է: Դրանում ազդեցություն ունի երկու երկրների գործարարների մասնակցությամբ ցուցահանդեսների, բիզնես ֆորումների կազմակերպումը»,- հավելեց Անատոլի Նիկոլաևը:

Armenia-Russia trade turnover comprised around 2 billion dollars in first half of 2022
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The volume of trade turnover between Armenia and Russia comprised around 2 billion dollars in the first half of 2022. This is an increase of 50% compared to the same period of 2021, Russia’s Trade Representative Anna Donchenko said during a press conference in Armenpress.
“The figure I presented are quite telling. These numbers continue growing, we hope that we will have much more positive indicators by the end of the year. We have very good development opportunities and preconditions at all directions. For example, the construction sector is developing in Armenia at a bigger rate, we register this and inform our businesses. 4 exhibitions are being held in Armenia relating to the construction sector only during the year, which is very important for the establishment of business ties”, she said.
Anna Donchenko said that the Unions of Constructors of Armenia and Russia have signed a memorandum of cooperation, which will contribute to further deepening and strengthening the ties in the field. She emphasized that all areas are important for them.
“Zarubezh Expo” OJSC director on international cooperation Anatoly Nikolaev in turn stated that the 2 billion USD registered in the first half of this year is a serious indicator, highlighting the active exercise of the cooperation potential in different areas.
“As we see, the Armenian-Russian economic cooperation is developing quite successfully. It is a result of a major work done in different directions. The organization of exhibitions, business forums with the participation of businessmen of the two countries contribute to it”, he said.