Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած ընտանիքներին աջակցելու նախագծեր են շրջանառվում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվել և շրջանառվում է երկու նախագիծ՝ ուղղված 2022 սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներին, մյուսը՝ քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի, ինչպես նաև անհետ կորածների ընտանիքներին:
Այս մասին «Արմենպրեսի»-ի հետ զրույցում հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Զառա Մանուչարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ առաջին ծրագիրը հնարավորություն կտա ֆինանսական աջակցություն տրամադրել վիրավորում, (վնասվածք) ստացած կամ հոգեկան առողջության խնդիր ձեռք բերած այն զինծառայողներին, ովքեր նշված ժամանակահատվածում բժշկական հաստատություններում ստացել են բժշկական օգնություն և սպասարկում, չունեն հաշմանդամության խումբ կամ ունեն հաշմանդամության երրորդ խումբ: Սոցիալական աջակցությունը կտրամադրվի միանվագ՝ յուրաքանչյուր շահառուին 500 հազար դրամի չափով։
Մյուս ծրագիրը, որը ևս շրջանառության մեջ է, նախատեսում է սոցիալական աջակցություն՝ 2022 սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի, ինչպես նաև անհետ կորածների ընտանիքներին։
«Նախագծի ընդունման դեպքում զոհված քաղաքացիական անձանց ընտանիքների կտրամադրվի միանվագ 5 մլն դրամ, անհետ կորած քաղաքացիական անձանց ընտանիքների դեպքում՝ ամսական 300 հազար դրամ սոցիալական աջակցություն»,- նշեց խոսնակը:
Նախագծերն այս պահին շրջանառվում են շահագրգիռ գերատեսչությունների շրջանակում․ ամփոփելուց հետո կներկայացվեն ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։

Проекты содействия раненым в результате агрессии Азербайджана, семьям погибших гражданских лиц и без вести пропавших
Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения разработало и распространило два проекта, направленных на содействие раненым военнослужащим, семьям погибших гражданских лиц и без вести пропавших в результате агрессии Азербайджана, совершенной 13 сентября 2022 г.
О них «Арменпресс» рассказала пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов Зара Манучарян.
Первая программа должна оказать финансовое содействие тем военнослужащим, которые получили ранения, проблемы с психическим здоровьем, которые в указанный период получали медицинскую помощь и обслуживание в медицинских учреждениях, не имеют группы инвалидности или имеют третью группу инвалидности. Социальная помощь будет оказана единовременно в размере 500 000 драмов каждому бенефициару.
Другая программа, которая также находится в обращении, предусматривает социальную помощь семьям погибших гражданских ли и без вести пропавших в результате азербайджанской агрессии 13 сентября 2022 года.
«По принятию проекта семьям погибших мирных жителей единовременно будет предоставлено по 5 млн драмов, а семьям без вести пропавших ежемесячно - по 300 000 драмов», - отметила Зара Манучарян.
На данный момент проекты переданы в соответствующие ведомства. После обобщения они будут представлены в Аппарат премьер-министра РА.