Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած ընտանիքներին աջակցելու նախագծեր են շրջանառվում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվել և շրջանառվում է երկու նախագիծ՝ ուղղված 2022 սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներին, մյուսը՝ քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի, ինչպես նաև անհետ կորածների ընտանիքներին:
Այս մասին «Արմենպրեսի»-ի հետ զրույցում հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Զառա Մանուչարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ առաջին ծրագիրը հնարավորություն կտա ֆինանսական աջակցություն տրամադրել վիրավորում, (վնասվածք) ստացած կամ հոգեկան առողջության խնդիր ձեռք բերած այն զինծառայողներին, ովքեր նշված ժամանակահատվածում բժշկական հաստատություններում ստացել են բժշկական օգնություն և սպասարկում, չունեն հաշմանդամության խումբ կամ ունեն հաշմանդամության երրորդ խումբ: Սոցիալական աջակցությունը կտրամադրվի միանվագ՝ յուրաքանչյուր շահառուին 500 հազար դրամի չափով։
Մյուս ծրագիրը, որը ևս շրջանառության մեջ է, նախատեսում է սոցիալական աջակցություն՝ 2022 սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի, ինչպես նաև անհետ կորածների ընտանիքներին։
«Նախագծի ընդունման դեպքում զոհված քաղաքացիական անձանց ընտանիքների կտրամադրվի միանվագ 5 մլն դրամ, անհետ կորած քաղաքացիական անձանց ընտանիքների դեպքում՝ ամսական 300 հազար դրամ սոցիալական աջակցություն»,- նշեց խոսնակը:
Նախագծերն այս պահին շրջանառվում են շահագրգիռ գերատեսչությունների շրջանակում․ ամփոփելուց հետո կներկայացվեն ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։

Government introduces programs aimed at assisting wounded soldiers, families of civilian victims and missing persons
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs has developed and put into circulation two draft projects aimed at assisting the servicemen who were wounded in the latest attack of Azerbaijan against Armenia’s territory, as well as the families of civilians who were killed and went missing as a result of this attack, Spokesperson to the minister Zara Manucharyan told Armenpress.
She informed that with the first program, financial assistance will be provided to the wounded servicemen who in that period have received medical care and service in hospitals, do not have a disability group or have a third disability group. This assistance will be provided one-time in the amount of 500,000 drams to each beneficiary.
The next program, which is also in circulation, envisages social assistance to the families of civilian victims and missing persons.
If the program is approved, the families of civilian victims will receive a lump sum of 5 million drams, and the families of missing persons will receive 300,000 drams a month.
The Spokesperson said that these two draft programs are being circulated at the moment within the concerned agencies and will be submitted to the Office of the Prime Minister after summarizing.