44-օրյա պատերազմից հետո առաջացած սոցիալական խնդիրները մեղմելու ինչ ծրագրեր են իրականացվել արցախցիների համար. մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո առաջ եկած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մեղմման նպատակով ՀՀ կառավարությունը իրականացրել է շուրջ 2 տասնյակ ծրագիր:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Զառա Մանուչարյանը նշեց, որ ինչպես մյուս բոլոր ոլորտներում, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության դեպքում ևս հետպատերազմական շրջանը թելադրել է իր օրակարգն՝առաջնահերթություն տալով պատերազմից տուժած անձանց, դրա հետևանքով վիրավորում ստացած, հաշմանդամություն ձեռք բերած երիտասարդներին, նրանց պրոթեզավորմանը, զբաղվածության ապահովմանը։
«Ընդհանուր առմամբ իրականացվել է աջակցության ավելի քան 2 տասնյակ ծրագիր։ Դրանք եղել են ինչպես ֆինանսական աջակցության տրամադրման, այնպես էլ հյուրընկալության, ժամանակավոր աշխատանքով ապահովման ուղղվածությամբ։ Ծրագրերի մի մասն առաջին արձագանքման էին, մյուսները՝ քաղաքացիներին երկարաժամկետ աջակցության, նրանց կայունացմանն ուղղված»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Մանուչարյանը։
Զառա Մանուչարյանը ընդգծեց որ, թեպետ նախարարության կողմից իրականացվող սոցիալական աջակցության միջոցառումներն ավարտվել են, բայց այս պահի առաջնահերթություններից է շարունակում մնալ արցախցիների համար բնակարանաշինության հարցը, որի նպատակով իրականացվում է Արցախի Հանրապետության առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը։ Այն 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով տեղահանված առանձին խումբ արցախցի ընտանիքներին հնարավորություն է՝ ձեռք բերել կամ կառուցել իրենց սեփական բնակելի տներն ու բնակարանները՝ պետության աջակցությամբ։
Միասնական սոցիալական ծառայության հետ համագործակցող բանկից կամ վարկային կազմակերպությունից հիփոթեքային վարկ ստանալու դեպքում՝ պետությունը հավաստագրի միջոցով երաշխավորում է վարկային ժամանակացույցին համապատասխան մայր գումարի և տոկոսագումարի սուբսիդավորումը։ «Այսինքն, արցախցի մեր հայրենակիցները ծրագրի շրջանակում Երևանում տուն ձեռք բերելու դեպքում աջակցություն կստանան 8 մլն դրամի չափով, ՀՀ մարզային բնակավայրերում՝ 10 մլն, Արցախում 12 մլն դրամի չափով (համապատասխանաբար աջակցություն նաև՝ հաշվեգրվող մինչև 8%, 10%, 12% տոկոսագումարի գծով)»,-ասաց նա:
Նա ասաց, որ թեպետ ծրագրի շրջանակում հավաստագրերի տրամադրման գործընթացը նախատեսվածից ավելի դանդաղ ընթացավ, քանի որ պոտենցիալ շահառուների դիմումների և Արցախի ՏԿԵ նախարարության կողմից տրամադրված տվյալների համադրումը ժամանակատար էր, բայց առաջիկայում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հավաստագրերի տրամադրման գործընթացը ևս կամբողջացնի։
Անդրադառնալով հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներին նախարարի խոսնակը նշեց, որ պատերազմից հետո ունեցել են հաշմանդամություն ձեռք բերած 1498 անձ․ նրանցից մեծ մասի մոտ սահմանված է եղել հաշմանդամության 3-րդ խումբ։ Վերափորձաքննությունների արդյունքում՝ սեպտեմբերի 15-ի դրությամբ պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիների թիվը 1107 է։ Վերջիններս, ըստ կարիքի և սահմանված ընթացակարգերով, ապահովվել են աջակցող միջոցներով՝ սայլակներ, քայլակներ և այլն․ ժամանակակից պրոթեզներով ապահովվել է դրա կարիքն ունեցող 136 անձ։
Ինչ վերաբերվում է պատերազմի մասնակիցների զբաղվածության ապահովմանը՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը իրականացրել և շարունակում է իրականացնել միջոցառումներ նաև այդ նպատակով՝ պատերազմի մասնակից, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ձեռք բերած նախկին զինծառայողների մասնագիտական ուսուցման և զբաղվածության աջակցության ուղղությամբ։
«Նախորդիվ իրականացված ծրագրերը եղել են և՛ պետական ֆինանսավորմամբ, և մասնավոր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ․ ընդհանուր առմամբ դրանք հնարավորություն են տվել վերապատրաստել պատերազմի հազարից ավելի մասնակիցների և նրանց ընտանիքների անդամների»,- ասաց նախարարի խոսնակը։
Նա հավելեց, որ Սոցապ նախարարությունն այս պահին էլ ունի գործող ծրագիր՝ 2016 և 2020 թթ․ պատերազմական գործողություններին մասնակցած, գործազուրկ քաղաքացիների մասնագիտական ուսուցման և զբաղվածության ապահովման նպատակով։« Ծրագիրն ունի երեք բաղադրիչ, բայց եթե ամբողջացնենք դրա նպատակը կարող ենք ձևակերպել, որ այն հնարավորություն է սահմանված չափով փոխհատուցել պատերազմի մասնակցի ուսման վճարը, նրա համար երաշխավորել աշխատանք և միաժամանակ թեթևացնել նաև նրան աշխատանքով ապահովող գործատուի հարկային բեռը»,- ասաց խոսնակը:
Նախարարությունում՝ ծրագրի շրջանակում, այս պահին էլ շարունակում են ընդունել դիմումներ․ հետաքրքրված քաղաքացիները կարող են դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ։

Правительство реализовало около 20 программ смягчения социально-экономических проблем, возникших после 44-дневной войны
Правительство реализовало около 20 программ смягчения социально-экономических
проблем, возникших после 44-дневной войны
В целях смягчения социально-экономических проблем, возникших после 44-дневной войны, правительство РА реализовало около 20 программ.
Пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов РА Зара Манучарян отметила, что, как и во всех других областях, послевоенный период диктовал свою повестку и Министерству труда и социальных вопросов, делая приоритеты для пострадавших от войны, для молодых людей, получивших инвалидность, вопросам их протезирования, обеспечения их занятости.
«В целом было реализовано более 2 десятков программ содействия. Они были направлены на оказание финансовой помощи, приема перемещенных людей и обеспечения их временной работой. Некоторые из них были программами оперативного реагирования, другие были направлены на долгосрочное содействие граждан», - представила Зара Манучарян в беседе с «Арменпресс».
Зара Манучарян подчеркнула, что, хотя мероприятия социальной помощи, осуществляемые министерством, закончились, вопрос строительства жилья для народа Арцаха остается одним из приоритетных на данный момент. В этих целях реализуется программа государственной поддержки доступности жилья для перемещенных лиц и семей из некоторых регионов Республики Арцах. Это возможность для арцахских семей, перемещенных в результате войны 2020 года, приобрести или построить собственные жилые дома и квартиры при содействии государства.
При получении ипотечного кредита в банке или в кредитной организации, сотрудничающей с Единой социальной службой, государство гарантирует в виде сертификата субсидирование суммы основного долга и суммы процентов в соответствии с кредитным графиком. «Иными словами, если наши соотечественники из Арцаха в рамках программы купят дом в Ереване, они получат поддержку в размере 8 млн драмов, в райцентрах РА - 10 млн драмов, в Арцахе - в размере в размере 12 млн драмов (соответственно поддержка также и в виде начисленных процентов до 8%, 10%, 12%)», - сказала она.
Касаясь проблем инвалидности, пресс-секретарь министерства отметила, что после войны в стране 1 498 инвалидов. Большинству из них присвоена 3-я группа инвалидности. По результатам переосвидетельствования по состоянию на 15 сентября количество граждан, получивших инвалидность в результате войны, составляет 1 107 человек. Они в установленном порядке обеспечивались вспомогательными средствами: инвалидными колясками, ходунками и т.п. 136  были обеспечены современными протезами.
Что касается обеспечения трудоустройства участников войны, то Министерство труда и социальных дел осуществляло и продолжает осуществлять меры и в этих направлениях, в направлении профессиональной подготовки и содействия трудоустройству участников войны, в том числе и бывших военнослужащих-инвалидов.
«Ранее реализованные проекты финансировались как государством, так и в сотрудничестве с частными организациями. В целом они позволили обучить более тысячи участников войны и членов их семей», - отметила Зара Манучарян.
Она добавила, что министерство в настоящее время выработало активный план действий для обеспечения профессиональной подготовки и трудоустройства безработных граждан, принимавших участие в боевых действиях 2016 и 2020 годов. «Программа имеет три компонента, но если обобщить ее цель, мы сможем сформулировать, что это возможность в установленном размере компенсировать плату за обучение участника войны, гарантировать ему работу и одновременно облегчить налоговое бремя работодателя, обеспечивающего его работой».
Министерство продолжает принимать заявки в рамках этой программы. Заинтересованные лица могут обращаться в территориальные центры Единой социальной службы.