ՀՀ-ն ՌԴ քաղաքացիների համար առողջապահական տուրիզմի  պահանջված երկիր է. ՌԴ պաշտոնյան՝ ՀՀ առողջապահության նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի հատուկ ներկայացուցիչ Արֆենյա Տեր-Մինասովայի և ՌԴ ԱՊՀ երկրների և տարածաշրջանների վարչության ԱՊՀ երկրների բաժնի պետ Տատյանա Մուդրովայի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ոլորտները` գլխուղեղի կաթվածների բուժման ծրագրից մինչև վերականգնողական թերապիա և ուռուցքաբանություն:
«Արֆենյա Տեր-Մինասովան վստահեցրել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի քաղաքացիների համար առողջապահական տուրիզմի առումով պահանջված երկիր է:
Նախարարը հյուրերին հրավիրել է մասնակցելու հոկտեմբերի 5-7-ը Հայաստանում նախատեսված ուռուցքաբանական ֆորումին: Իսկ ռուսական կողմն Անահիտ Ավանեսյանին հրավիրել է Սանկտ Պետերբուրգ` մասնակցելու հոկտեմբերի 25-27-ն անցկացվելիք «Առողջության միջազգային 10-րդ ֆորումին». նախատեսվում է առաջիկա ծրագրերի ճանապարհային քարտեզի քննարկում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ պատվիրակության ներկայացուցիչներն իրենց ցավակցությունն են հայտնել նաև Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով մարդկային կորուստների համար:

Армения является популярной страной для граждан РФ для оздоровительного туризма: представитель правительства Петербурга
Министр здравоохранения Армении Анаит Минасян приняла советника вице-губернатора Санкт-Петербурга по вопросам здравоохранения Арфению Тер-Минасову и начальника отдела стран СНГ Комитета по внешним связям Санкт-Петербурга Татьяну Мудрову.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, были обсуждены возможные направления сотрудничества - от программы лечения инсульта до реабилитационной терапии и онкологии.
Арфения Тер-Минасова заверила, что Армения является популярной страной для граждан России в плане оздоровительного туризма.
Министр пригласила гостей принять участие в онкологическом форуме, запланированном на 5-7 октября в Армении. Российская сторона пригласила Анаит Аванесян в Санкт-Петербург для участия в 10-м Петербургском международном форуме здоровья, который состоится 25-27 октября: планируется обсуждение дорожной карты предстоящих проектов.
Представители делегации также выразили соболезнования в связи с гибелью людей в результате развязанной Азербайджаном агрессии.