Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Հարությունյանը ներկա է գտնվել դպրոցն ինժեներ Քեմուրջյանի անունով անվանակոչելու միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ներկա է գտնվել Երևանի թիվ 170 ավագ դպրոցը ինժեներ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի անունով անվանակոչելուն նվիրված միջոցառմանը, որն անցկացվել է «STARMUS VI» գիտության ու արվեստի միջազգային փառատոնի շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, «STARMUS» փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանը, Ալեքսանդր Քեմուրջյանի որդին՝ Վլադիմիր Քեմուրջյանը և այլք:
««STARMUS» փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանն ընդգծել է՝ շատ քչերը գիտեն, որ պատմության մեջ առաջին մոլորակագնացը, որը մարդիկ պատրաստել են, լուսնագնացն է եղել, որի նախագիծը իրականացրել է Ալեքսանդր Քեմուրջյանը: Նա հիշեցրել է, որ «Թայմ» պարբերականը «Լունախոդն» անվանել է հեղափոխություն աշխարհի գիտության ու տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Վլադիմիր Քեմուրջյանը նշել է, որ հայրը մշտապես քաջալերել է երիտասարդներին՝ կարծելով, որ առանց նրանց հնարավոր չէ ստեղծագործել, տեխնիկա ստեղծել: Վլադիմիր Քեմուրջյանը բազմաբովանդակ գրքեր է նվիրել դպրոցին, իսկ ԱՄՆ-ից ժամանած գիտնական Սքոթ Ռոբերթսը՝ աստղադիտակ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
1963-1973 թվականներին Ալեքսանդր Քեմուրջյանի ղեկավարած ճարտարագետների խումբն աշխատել է լուսնագնացների և փոքր մարսագնացների ավտոմատ կառավարվող շասիների նախագծման և ստեղծման ուղղություններով։ Արդյունքում տաղանդավոր ճարտարագետի ղեկավարած խումբը ստեղծում է աշխարհում առաջին տիեզերական նշանակության ռոբոտ-տրանսպորտ հանդիսացող լուսնագնացները, մարսագնացները։ Տիեզերական այս նոր տեխնիկայի շնորհիվ հնարավոր է դառնում ստանալ տվյալներ Լուսնի և Վեներա մոլորակի գրունտների վերաբերյալ։

Chief of Staff at PM’s Office attends ceremony of naming high school in Yerevan after engineer Alexander Kemurdzhian
Chief of Staff at PM’s Office attends ceremony of naming high school in Yerevan after engineer
Alexander Kemurdzhian
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Chief of Staff at the Office of the Prime Minister of Armenia Arayik Harutyunyan attended the ceremony of naming Yerevan’s N170 High School after world-renowned Armenian engineer Alexander Kemurdzhian. The ceremony was organized on the sidelines of the ongoing STARMUS VI International Festival in Yerevan, the Government of Armenia said.
The event was attended by Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan, STARMUS Founding Director Garik Israelian, Alexander Kemurdzhian’s son Vladimir Kemurdzhian and others.
In his remarks STARMUS Founding Director Garik Israelian said that very few know that the design of the first-ever planetary rover, Lunokhod 1, has been developed by the team led by Alexander Kemurdzhian.
Vladimir Kemurdzhian said that his father has always encouraged the youth, as he believed that it’s impossible to create and develop an equipment without them. Vladimir Kemurdzhian donated a number of books to the school, and scientist Scott Roberts, who has arrived from the USA, donated a telescope.
Alexander Kemurdzhian headed the team assigned to develop the chassis for the Lunokhod (Moonwalker) program. His team designed both Lunokhod 1(1970) and Lunokhod 2 (1973).
The first-ever planetary rover, Lunokhod 1 was carried to the Moon by Luna 17. It was launched on November 10 and landed on the Moon on November 17, 1970.