ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի ստեղծած «Նարարգին» սննդային հավելումը կանխարգելում է 2-րդ տիպի շաքարախտը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնում մշակվել և պաշտոնապես գրանցվել է սննդի «Նարարգին» կենսաբանորեն ակտիվ հավելումը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Գիտությունների ազգային ակադեմիայից, այն օգտագործվում է դիսբակտերիոզի, 2-րդ տիպի շաքարախտի կանխարգելման համար, աղիքային միկրոֆլորայի հավասարակշռությունը պահպանելու և վերականգնելու նպատակով հակաբիոտիկներով բուժման ընթացքում, նպաստում է արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակի նվազեցմանը:
««Նարարգին» կենսաբանորեն ակտիվ սննդային հավելումն ունի կիրառական նշանակություն բժշկության մեջ որոշակի հիվանդությունների կանխարգելման և բուժման համար: Նպաստում է ինսուլին արտադրող β-բջիջների վերականգնմանը և ենթաստամոքսային գեղձի արտազատիչ ֆունկցիայի խթանմանը, ինչը 2-րդ տիպի շաքարախտի բուժման հիմնական նպատակներից մեկն է: Կարգավորում և վերականգնում է աղիքային միկրոֆլորայի հավասարակշռությունը հակաբիոտիկներով թերապիայի կիրառման, ինչպես նաև դիսբակտերիոզի դեպքում։ Բերում է արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակի նվազեցմանը»,- ասել է «Նարարգին» սննդային հավելման մշակման հեղինակ, ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի Պրոբիոտիկների կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի վարիչ, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Ֆլորա Տխրունին:
«Նարարգին»-ը մշակվել է թիրախային բազմաֆունկցիոնալ հատկություններով օժտված Lactobacillus acidophilus MDC 9602 (Ep. 317/402) և Lactobacillus rhamnosus БТК 20-12 MDC 9631 պրոբիոտիկ կաթնաթթվային բակտերիաների կոնսորցիումի հիման վրա: Այդ կաթնաթթվային բակտերիաները սինթեզում են նյութափոխանակության կենսաբանորեն ակտիվ արգասիքներ՝ արգինին ամինաթթուն, արտաբջջային բազմաշաքարներ և հակամանրէային միացություններ՝ բակտերիոցիններ, որոնք ճնշում են սննդի փչացմանը հանգեցնող միկրոօրգանիզմների, հակաբիոտիկների հանդեպ բազմակի կայուն մանրէների աճը։
Ֆլորա Տխրունու խոսքով՝ կոնսորցիումի կազմի մեջ մտնող կաթնաթթվային բակտերիաների կողմից արգինինի սինթեզման եզակի հատկությունը նպաստում է ինսուլին արտադրող β-բջիջների վերականգնմանը և ենթաստամոքսային գեղձի արտազատիչ ֆունկցիայի խթանմանը, քանի որ L- արգինինը խթանում է ինսուլինի արտանետումը և մեծացնում β-բջիջների զգայունությունը գլյուկոզի նկատմամբ, ինչը շաքարախտի բուժման հիմնական նպատակներից մեկն է»,- ասաց Ֆլորա Տխրունին:
«Նարարգին»-ը ստեղծվել է «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի կողմից բազային ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Որոշակի հիվանդությունների կանխարգելման համար նոր պրոբիոտիկ շտամների հատկությունների ուսումնասիրություն» ծրագրի շրջանակներում։
«Նարարգին»-ն արտադրված է համաձայն ՀՀ ՏՊ 39377614.8805-2021։
2022թ-ին «Նարարգին» կենսաբանորեն ակտիվ հավելումը պաշտոնապես գրանցվել է և ստացել պետական գրանցման վկայական՝ թիվ ԱՄ.01.01.01.003.R000016.01.22։
«Ներկայում տարվում են աշխատանքներ մարքեթինգի՝ «Նարարգին»-ի ներքին, ինչպես նաև արտաքին շուկայում իրացման ուղղությամբ։ Ձեռք են բերվել համագործակցության նախնական պայմանավորվածություններ Ռուսաստանի Դաշնությունում, Չեխիայի Հանրապետությունում «Նարարգին»-ի ներդրման ուղղությամբ»,- ասել է Ֆլորա Տխրունին։
«Նարարգին»-ի հետազոտությունն արժանացել է դրական գնահատականի գիտական հանրության շրջանում, այդ թվում՝ միջազգային:

Пищевая добавка «Нараргин», созданная НПЦ «Армбиотехнология» НАН РА, предотвращает диабет 2 типа
Биологически активная пищевая добавка «Нараргин» разработана и официально зарегистрирована Научно-производственным центром «Армбиотехнология» НАН РА. Как сообщили «Арменпресс» в Национальной академии наук, она рекомендуется для профилактики дисбактериоза, сахарного диабета 2 типа, для поддержания и восстановления баланса микрофлоры кишечника при лечении антибиотиками, способствует снижению уровня холестерина в крови.
Биологически активная добавка «Нараргин» нашла применение в медицине для профилактики и лечения некоторых заболеваний. Способствует восстановлению инсулинпродуцирующих β-клеток и стимуляции секреторной функции поджелудочной железы, что является одной из основных целей лечения сахарного диабета 2 типа. Регулирует и восстанавливает баланс кишечной микрофлоры в случае антибиотикотерапии, а также при дисбактериозе. Снижает уровень холестерина в крови», - рассказала кандидат биологических наук Флора Тхруни, автор разработки БАД «Нараргин», заведующая лабораторией биотехнологии пробиотиков НПЦ «Армбиотехнология» НАН РА.
«Нараргин» разработан на основе консорциума пробиотических молочнокислых бактерий Lactobacillus acidophilus MDC 9602 (Ep. 317/402) и Lactobacillus rhamnosus БТК 20-12 MDC 9631 с направленными полифункциональными свойствами. Эти молочнокислые бактерии синтезируют биологически активные продукты метаболизма - аминокислоту аргинин, внеклеточные полисахариды и противомикробные соединения - бактериоцины, подавляющие рост микроорганизмов, вызывающих порчу пищевых продуктов, и полирезистентные к антибиотикам бактерии.
По словам Флоры Тхруни, уникальное свойство синтеза аргинина молочнокислыми бактериями, входящими в консорциум, способствует восстановлению инсулинпродуцирующих β-клеток и стимуляции выделительной функции поджелудочной железы, так как L-аргинин стимулирует высвобождение инсулина и повышает чувствительность β-клеток к глюкозе, что является одной из основных целей лечения диабета», - сказала Флора Тхруни.
«Нараргин» создан в рамках проекта «Изучение свойств новых пробиотических штаммов для профилактики некоторых заболеваний», реализуемого НПЦ на базовом финансировании.
«Нараргин» изготавливается в соответствии с ТР РА 39377614.8805-2021.
В 2022 году БАД «Нараргин» официально была признана и зарегистрирована и получила свидетельство о государственной регистрации № АМ.01.01.01.003.Р000016.01.22.
«В настоящее время ведутся работы в направлении маркетинга, реализации «Нараргина» как на внутреннем, так и на внешнем рынке. Достигнуты предварительные договоренности о сотрудничестве в направлении внедрения нараргина в РФ и Чехии», - сообщила Флора Тхруни.
Исследования по «Нааргину» положительно были оценены научным сообществом, в том числе международным.