Անն Լինդեն ողջունել է Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն ողջունել է Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Անն Լինդեն «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կատարել է հետևյալ գրառումը. «Ողջունում եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ակտիվ մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 4-րդ հանդիպումը: Եվրոպական Միության համար կարևոր է մասնակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու գործընթացին»:
Բրյուսելում, oգոստոսի 31-ին, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ քննարկվել են գերիների ազատ արձակմանը և անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանմանը, սահմանազատմանը և սահմանային անվտանգությանը, տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԳ նախարարների մակարդակով շարունակել առարկայական բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի նախագծի մշակման շուրջ: ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա մեկ ամսվա ընթացքում:
Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելում՝ նոյեմբերին:

Анн Линде приветствовала трехстороннюю встречу в Брюсселе
Министр иностранных дел Швеции Анне Линде приветствовала встречу премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, состоявшуюся в Брюсселе.
Как сообщает «Арменпресс», Анне Линде в своем микроблоге  в Twitter сделала следующий пост. «Приветствую 4-ю встречу лидеров Армении и Азербайджана при активном участии председателя Европейского совета Шарля Мишеля. Для Европейского совета важно участвовать в процессе установления мира и стабильности на Южном Кавказе».
В Брюсселе 31 августа при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Согласно сообщению, распространенному Аппаратом премьер-министра РА, обсуждались вопросы, связанные с освобождением заключенных и выяснением судеб без вести пропавших, демаркацией и безопасностью границы, разблокировкой региональных коммуникаций, урегулированием армяно-азербайджанских отношений и вопросы, касающиеся проблемы Нагорного Карабаха.
Достигнута договоренность на уровне министров иностранных дел о продолжении предметных переговоров по разработке мирного договора. Встреча министров иностранных дел состоится в течение месяца.