Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի մասնագետներն անվճար սոնոգրաֆիկ հետազոտություններ են իրականացրել Սյունիքում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության Վ.Ա. Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնը (ՈՒԱԿ), կարևորելով բժշկական ծառայությունների շարունակական զարգացումը, ՀՀ մարզերում նախաձեռնել է գիտագործնական միջոցառումների և գիտաժողովների շարք, որը կրում է «Ուռուցքաբանական ֆորում» անվանումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՈՒԱԿ-ից, երկրորդ՝ «Երևան-Սյունիք ուռուցքաբանական ֆորումը», տեղի է ունեցել Կապանում: Ֆորումի բացմանը ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ՈՒԱԿ տնօրեն Նարեկ Մանուկյանը, ով կարևորել է պարբերաբար այցերը մարզեր, դրանց ջրջանակում տեղի բժիշկների հետ համագործակցությունները, բնակչության համար անվճար հետազոտությունները` կենտրոնի բժիշկների մասնակցությամբ:
«Ֆորումի ընթացքում, որին մասնակցում էին շուրջ 20 մասնագետ (ՈւԱԿ-ի բաժանմունքների ղեկավարներ, բժիշկներ), հանդես եկան զեկույցներով՝ մարզային գործընկերների հետ կիսվելով իրենց փորձով, տարբեր գիտաժողովների, մասնագիտական որակավորումները բարձրացնող վերապատրաստումների ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքներով, ինչպես նաև ներկայացրեցին ՈՒԱԿ-ում վերջին շրջանում տեղի ունեցած փոփոխությունները, ձեռք բերված սարք-սարքավորումների հնարավորությունները, կատարված բացառիկ վիրահատությունները:
Ֆորումին զուգահեռ Սյունիքի մարզում բնակվող քաղաքացիների համար ԱՆՎՃԱՐ սոնոգրաֆիկ հետազոտություններ և նեղ-մասնագիտական խորհրդատվություններ են իրականացրել ՈՒԱԿ-ի պրոֆեսիոնալ բժշկական անձնակազի ներկայացուցիչները:
Ակցիայի շրջանակում սոնոգրաֆիկ հետազոտություն (կրծքագեղձ, վահանձև գեղձ, որովայն) անցավ և նեղ-մասնագիտական խորհրդատվություններ ստացավ մարզի ավելի քան 200 բնակիչ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի մարզային այցերը կրելու են շարունակական բնույթ: «Մեզ համար կարևոր է, որ մեր երկրի բնակչությունը ստանա որակյալ մասնագիտական խորհրդատվություն, հետագայում` բուժում` անկախ բնակության վայրից»,- հայտնում են կենտրոնից:

Специалисты  НЦО   бесплатно   провели   сонографические   исследования   в   Сюнике
Национальный центр онкологии (НЦО) им. В.А.Фанарджяна Министерства здравоохранения РА, придавая важность постоянному развитию медицинских услуг, инициировал проведение в областях РА цикла научно-практических мероприятий и научных конференций под общим названием «Онкологический форум».
Как сообщили Арменпресс в НЦО, второй онкологический форум "Ереван-Сюник" состоялся в Капане. На открытии форума с приветственной речью выступил директор НЦО Нарек Манукян, который отметил важность регулярных визитов в области, сотрудничества с местными врачами, бесплатных исследований для населения с участием врачей центра.
«В ходе форума, в котором приняли участие, выступили с докладами около 20 специалистов (заведующие отделениями Национального онкологического центра, врачи), поделившись с региональными коллегами своим опытом, знаниями, полученными в ходе различных конференций, тренингов по повышению профессиональной квалификации, а также представили изменения последнего времени в Национальном онкологическом центре, возможности приобретенного оборудования.
Параллельно с форумом представители профессионального персонала НЦО провели БЕСПЛАТНЫЕ сонографические обследования и узкопрофессиональные консультации для граждан, проживающих в Сюникской области.
В рамках акции более 200 жителей области прошли сонографическое обследование (молочной железы, простаты, брюшной полости) и получили узкопрофессиональные консультации",- говорится в сообщении.
Согласно источнику, региональные выезды Национального онкологического центра будут постоянными. «Для нас важно, чтобы население нашей страны получало качественную профессиональную консультацию, а в последующем — лечение, независимо от места проживания», — сообщают в центре.