Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է Սերբիայի և Կոսովոյի միջև համաձայնության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է Սերբիայի և Կոսովոյի միջև համաձայնության մասին։ «Ուրախ եմ հայտնել, որ մենք կարողացել ենք գտնել լուծում, որը հեշտացնում է ճամփորդությունները Սերբիայի և Կոսովոյի միջև, ինչը բխում է Սերբիայի և Կոսովոյի բոլոր քաղաքացիների շահերից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Բորելը։
Նա նշել է, որ համաձայնություն ունեն, որ Կոսովոյի սերբերը, ինչպես նաև մյուս քաղաքացիները, կկարողանան ազատորեն ճամփորդել Կոսովո և Սերբիա՝ օգտագործելով իրենց նույնականացման քարտերը։ «Եվրոպական Միությունը երաշխիքներ է ստացել վարչապետ Ալբին Կուրտիից (խմբ․ Կոսովոյի վարչապետ)»,- ընդգծել է Բորելը։
Հուլիսի 31-ին Կոսովոյում եւ Մետոքիայում իրադրությունը կտրուկ սրվել էր այն բանից հետո, երբ Կոսովոյի ոստիկանությունը փակել էր հսկիչ անցակետերը Սերբիայի հետ վարչական գծում: Պատճառը սերբական փաստաթղթերով մուտքի արգելքի մասին նոր որոշումն էր։  Ի պատասխան Կոսովոյի սերբերը դուրս էին եկել ցույցերի եւ փակել հիմնական մայրուղիները: Միջազգային ուժերի ջանքերի արդյունքում Կոսովոն որոշել էր  սերբական փաստաթղթերի արգելքի սահմանման ընթացակարգը հետաձգել մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը, ինչից հետո ԵՄ-ի միջնթրդությամբ բանակցություններ էին սկսվել Սերբիայի և Կոսովոյի միջև։

Жозеп  Боррель  заявил  о  согласии  между  Сербией  и  Косово
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель  объявил о соглашении между Сербией и Косово. "Рад сообщить, что нам удалось найти решение, облегчающее поездки между Сербией и Косово, что отвечает интересам всех граждан и Сербии, и Косово", - как передает Арменпресс, написал Борель в своем микроблоге в Twitter.
Он отметил, что у них есть договоренность о том, что косовские сербы, а также другие граждане смогут свободно ездить в Косово и Сербию по своим идентификационным карточкам. «Европейский союз получил гарантии от премьер-министра Альбина  Курти (премьер-министра Косово — ред.)», — подчеркнул Борель.
31 июля ситуация в Косово и Метокии резко обострилась после того, как косовская полиция закрыла контрольно-пропускные пункты на административной границе с Сербией. Причиной стало новое решение о запрете въезда по сербским документам. В ответ косовские сербы вышли на акции протеста и перекрыли основные магистрали. В результате усилий международных сил Косово решило отложить процедуру запрета сербских документов до 1 сентября, после чего начались переговоры между Сербией и Косово при посредничестве ЕС.