Բեռնատարների վարորդները փակել են Երևան-Մեղրի ճանապարհի երթևեկելի գոտիներից մեկը. պատճառը բեռնատարների կշռման գործընթացն է
Բեռնատարների վարորդները փակել են Երևան-Մեղրի ճանապարհի երթևեկելի
գոտիներից մեկը. պատճառը բեռնատարների կշռման գործընթացն է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեռնատարների վարորդները փակել են Երևան-Մեղրի ճանապարհի երթևեկելի գոտիներից մեկը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանն ասաց,որ  պատճառը բեռնատարների կշռման գործընթացն է, քանի որ վերջին մեկ ամսում տեսչական մարմնի կողմից ճանապարհներին կշեռքներ են տեղադրված և Հայաստան մտնող բեռնատարները պարտադիր կշռվում են:
«Այդ գործընթացը բեռնատարների վարորդների մոտ դժգոհություն է առաջացրել, քանի որ բեռնատարների  հիմնական մասը գերբեռնված են, իսկ գերբեռնված բեռնատարները տուգանվում են տեսչական մարմնի կողմից՝ 200 հազար դրամի չափով: Իրենք պահանջում են փոխել կշռման համակարգն, ինչպես նաև թույլատրելի չափը 26 տոննայից դարձնել 28 տոննա: Սակայն սահմանված  նորմեր կան, և դրանց խախտումն առաջացնում է նաև պատասխանատվություն»,-ասաց Սոնա Հարությունյանը:
Խոսնակն ընդգծեց, որ Կառավարության և անձամբ վարչապետի կողմից խիստ հանձնարարական կա հետևել այդ նորմերի պահպանմանը:

Водители грузовиков перекрыли одну из полос трассы Ереван-Мегри. Причина - взвешивание грузовиков
В беседе с Арменпресс пресс-секретарь министра территориального управления и инфраструктур РА Сона Арутюнян сказала, что причиной является процесс взвешивания грузовиков, так как в последний месяц инспекция установила на дорогах весы: грузовики, въезжающие в Армению, в обязательном порядке должны быть взвешены.
«Этот процесс вызвал недовольство водителей грузовиков, так как большинство грузовиков перегружены, а перегруженные грузовики штрафуются инспекционным органом на сумму 200 тысяч драмов. Они требуют изменить систему взвешивания, а также изменить допустимый размер с 26 тонн до 28 тонн. Однако есть установленные нормы, и их нарушение также влечет за собой ответственность", - сказала Сона Арутюнян.
Спикер подчеркнула, что есть строгая рекомендация со стороны правительства и лично премьер-министра следовать этим нормам.