Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի երկօրյա նիստը լավատեսություն է ներշնչում, որ մենք ճիշտ ընթացքի մեջ ենք. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 7-ին Դիլիջանում՝ Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնում, շարունակվել և ամփոփվել են ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի երկօրյա նիստի աշխատանքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նիստի երկրորդ օրը քննարկվել են գյուղատնտեսության և պարենային համակարգի կայուն զարգացմանը, հողային բարեփոխումների միջոցով գյուղատնտեսության մրցունակության բարելավմանը վերաբերող հարցեր։ Զեկույցներով է հանդես եկել Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
«Փոխնախարարն անդրադարձել է պարենային համակարգի կայուն զարգացման Կառավարության տեսլականին, որը միտված է բարձրարժեք արտադրանք ստեղծող գյուղատնտեսության զարգացմանը. ներկայացվել են ռազմավարական նպատակները, առաջնահերթությունները, մարտահրավերներն ու ընթացիկ ծրագրերը։ Նա նշել է, որ 2021թ. գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 933 մլն ՀՀ դրամ, արձանագրվել է աճ։ Ընդգծվել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի պետական ծրագրի արդյունավետությունը, որի շրջանակում տարեկան 2 տոկոսով սարքավորումների թարմացում է իրականացվում. այսօր ՀՀ-ում առկա է ավելի քան 26000 միավոր գյուղտեխնիկա, և նաև այս ծրագրի հաջող ընթացքով է պայմանավորված որոշ ուղղություններով արտադրողականության բարձրացումը, օրինակ՝ պտուղ-բանջարեղենային պահածոների արտահանման գծով։ Նշվել է նաև ինտենսիվ այգիների հիմնման և գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության ծրագրերի արդյունավետությունը։
Քննարկում է ծավալվել Կառավարության գյուղատնտեսական բարեփոխումների և արտադրողականությունը խթանող գործիքակազմի շուրջ։ Արծարծվել են պարենամթերքի նկատմամբ կիրառվող հարկային դրույքաչափերին առնչվող հարցեր, ներկայացվել են դիտարկումներ ու առաջարկություններ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ մեկ այլ հարցով ներկայացվել է հողային բարեփոխումների միջոցով գյուղատնտեսության մրցունակության բարելավման հայեցակարգը։ Նշվել է, որ այն միտված է հողերի կտրտվածության, ոռոգման ջրի և ֆինանսական ռեսուրսների ցածր հասանելիության, ենթակառուցվածքների թույլ զարգացվածության, սեփականության փոխանցման գործընթացի բարդության խնդիրների հաղթահարմանը։ Այդ նպատակով արդեն իսկ գործում են պետական աջակցության ծրագրեր՝ գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ստեղծում, գյուղվարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում և այլն։ Նախատեսվում է նաև իրականացնել փորձնական ծրագիր 4 բնակավայրում՝ հողերի կոնսոլիդացիայի, առցանց հարթակի միջոցով իրավական փաստաթղթավորման գործընթացներին աջակցելու և այլ գործիքների կիրառմամբ։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ վարչապետը նկատել է, որ հողերի չօգտագործման առաջնահերթ պատճառը հողերի շուկայի բացակայությունն է, և հողային բարեփոխումը պետք է միտված լինի նախևառաջ դրա ձևավորմանը։ Ներկայացված հայեցակարգի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն։ Քննարկվել են ոռոգման ենթակառուցվածքների զարգացման, գյուղտնտեսությունների արտադրողականության բարձրացման, հողերի օգտագործելիության մակարդակի ավելացման ուղղությամբ հնարավոր միջոցառումներն ու առկա խնդիրների լուծման տարբերակները։
Օրակարգով նախատեսված հարցերի քննարկումից հետո ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստն ավարտվել է։ Ամփոփելով քննարկումները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Մենք պիտի ամփոփենք մեր աշխատանքները, և ես նախ ուզում եմ բոլոր ներկաներին շնորհակալություն հայտնել ակտիվ մասնակցության համար: Սա, ըստ էության, մեր Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նախնական նիստն է, որի արդյունքում պետք է կողմնորոշվեինք, առաջին հերթին, այս ձևաչափով մեր աշխատանքների հետագա ընթացքի մասով: Մենք այս կարգի քննարկումներ իրականում շատ հաճախ ենք ունենում, և ո՞րն է նոր բաղադրիչն այս ձևաչափի համար: Առաջինը՝ ֆորմալացումը և անվանման հաստատումը և երկրորդը՝ մեր հրավիրված փորձագետների մասնակցությունն այս աշխատանքին: Ցանկանում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ ոչ միայն այս, այլև հետագայում աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամության համար:
Այսօր առավոտյան կարճ աշխատանքային քննարկում ունեցանք, և մեր հիմնական ցանկությունն է, որ լինի անկախ փորձագետների խումբ, որը ո՛չ քաղաքական, ո՛չ այլ կապով կապված չլինի Կառավարության կամ իշխանության հետ, և որը որպես անկախ և անաչառ մարմին կուղեկցի Կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգը: Սա առաջինը: Եվ երկրորդը՝ ինչ-որ առումով կամուրջ դառնա Կառավարության բարեփոխումների օրակարգի և, եթե պատկերավոր ասենք, միջազգային փորձագիտական հանրության հետ, որովհետև որոշ սպեցիֆիկ թեմաների շուրջ մենք կարող ենք փորձագիտական եզրակացությունների անհրաժեշտություն ունենալ, և Տնտեսական քաղաքականության խորհրդի անդամները մեզ կօգնեն գտնել այն փորձագետներին, որոնք այդ ոլորտում կարող են լավագույն խորհրդատվությունն ապահովել Հայաստանի կառավարության համար:
Պայմանավորվել ենք, որ «Տնտեսական հեռանկարների կենտրոն» հիմնադրամը՝ պարոն Ջավադյանի գլխավորությամբ, կկազմակերպի, կազմակերպչական դերակատարում կվերցնի այս խորհրդի աշխատանքը և հաղորդակցությունն իրականացնելու համար, ինչը շատ կարևոր է:
Այս քննարկումներից արդյոք ինքս ինձ համար որոշակի աշխատանքային եզրակացություն կոնկրետ արեցի՞, թե՞ չարեցի: Պիտի ասեմ՝ երբ մտածում էի, թե որն է կոնկրետ աշխատանքային եզրակացությունը մեր քննարկումներից, կրկին ուզում եմ վերադառնալ երեկ օրվա վերջում մեր ունեցած քննարկմանը, որը բացվեց առաջնահերթությունների հետ կապված, բայց մի փոքր կվերաձևակերպեմ: Քննարկումների արդյունքում եկա այսպիսի եզրակացության՝ մեր բոլոր ոլորտային ծրագրերն իրականում բազմաբովանդակ են, կազմված են բազմաթիվ տողերից: Շատ կարևոր է, որպեսզի մենք զուտ կառավարման առումով կարողանանք տեղորոշել այն տողերը, որոնք պետք է մեր ավելի մեծ ուշադրության արժանանան, որովհետև ունեն լոկոմոտիվի նշանակություն: Թե ի՞նչ պատկերավոր օրինակով կարող եմ դա ցույց տալ՝ մոտավորապես մտածեցի, որ եթե ձիերը, լծափայտը և կառքը, պատկերավոր ասած, տեղադրված են մեկ մեծ ծրագրի տարբեր տողերում, ինչ-որ շարժում կարող են, իհարկե, ապահովել, բայց ընթացք ապահովել չեն կարող: Դրա համար շատ կարևոր է, որ ձիերը, լծափայտը և կառքը ճիշտ դասավորությամբ դասավորված լինեն՝ ընթացքն ապահովելու համար:
Մենք, օրինակ, շատ ծրագրեր ունենք, երբ ինչ-որ շարժում ապահովում ենք, բայց ընթացքը չենք ապահովում: Եվ չեմ ամաչի խոստովանել, որ այդպիսի ամենավառ օրինակը թվայնացման օրակարգն է Հայաստանի Հանրապետությունում, երբ մենք արձանագրեցինք, որ իրականում շատ մեծ ջանք է ներդրվում թվայնացման ոլորտում, վերջին 20 տարում հսկայական ռեսուրսներ են ծախսվել, և աշխատանք է կատարվել, բայց թվայնացման առումով ոչ մի բան տեղի չի ունեցել: Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ ի՞նչն է պատճառը, որ այսքան ռեսուրս է ծախսվել, բայց թվայնացման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, շատ նախնական իրավիճակում է: Պարզվեց՝ նույն խնդիրն է, որովհետև մենք ձիու, լծափայտի և կառքի հարցը չենք լուծել: Որոշեցինք հենց փորձագիտական օգնության դիմել՝ հասկանալու համար, թե ինչպես պետք է շարժումն այդ ոլորտում վերափոխել ընթացքի: Եվ երբ փորձագետները եկան, մեզ կարողացան օգնել՝ հասկանալ, որ, այսպես ասած, գործընթացի առաջնորդող կետեր կամ շարժիչներ կան, և պետք է այդ շարժիչների վրա առավել մեծ ուշադրություն դարձնել, որը հետագա ընթացքն արդեն կապահովի։ Նույնիսկ շատ ավելի փոքր ջանքերով, ավելի քիչ ռեսուրս ծախսելով, ճիշտ կազմակերպման արդյունքում՝ մենք կարող ենք արագ ընթացք ապահովել:
Այս քննարկման արդյունքում ես, օրինակ, Կառավարության և պետական կառավարման մարմիններին հենց այս հանձնարարականը կտայի, որպեսզի մենք ևս մեկ անգամ դիտարկենք մեր ծրագրերը և տեսնենք, թե դրանց որ տողերը լրացուցիչ կանոնավորման անհրաժեշտություն ունեն, և որոնք մենք պետք է բարձրացնենք օրակարգի ավելի բարձր տողեր՝ նրանց շարժումն ապահովելու և դրա արդյունքում և՛ ոլորտային ծրագրերի, և՛ ընդհանուր կառավարման ծրագրի իրագործման ընթացքն ապահովելու համար:
Մեծարգո պարոն նախագահ, կրկին թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նաև առանձնահատուկ Ձեզ՝ Ձեր մասնակցության համար։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ այդ տրամադրությամբ էլ կշարունակենք քննարկումները:
Կրկին ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել մեր հրավիրված փորձագետներին՝ շատ կարևոր աշխատանքի համար: Ես համոզված եմ, այս երկու օրվա աշխատանքը ինձ լավատեսություն է տալիս, որ մենք ճիշտ ընթացքի մեջ ենք: Ընդ որում՝ ուզում եմ ասել, որ փորձագիտական այս խնդրի շուրջ էլ ենք նույն տրամաբանությամբ շատ երկար մտածել, բայց անընդհատ տեսել ենք, որ ինչ-որ բան չի ստացվում բազմաթիվ պատճառներով՝ սկսած նրանից, որ երբեմն քաղաքականացվածությունից հնարավոր չի լինում դուրս գալ, որը, ի սկզբանե, շատ լուրջ պրոբլեմ է ստեղծում, և մենք հույս ունենք, որ ինչ-որ մոդել գտել ենք, որ մեր հարցերի պատասխանը տալիս է:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում, հաջորդ հանդիպման և ընդհանրապես աշխատանքի գրաֆիկի մասին կպայմանավորվենք աշխատանքային կարգով։ Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիս»։

Двухдневное заседание Совета по экономической политике внушает оптимизм, что мы на правильном пути: премьер-министр
Двухдневное заседание Совета по экономической политике внушает оптимизм, что мы на
правильном пути: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна 7 августа в Дилижанском учебно-исследовательском центре Центрального банка продолжилась работа двухдневного заседания Совета по экономической политике при премьер-министре Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, во второй день заседания были обсуждены вопросы, связанные с устойчивым развитием системы сельского хозяйства и продовольствия, повышением конкурентоспособности сельского хозяйства посредством земельных реформ. С докладами выступил заместитель министра экономики Арман Ходжоян.
Заместитель министра коснулся видения правительства относительно устойчивого развития продовольственной системы, которое направлено на развитие сельского хозяйства, производящего продукцию с высокой добавленной стоимостью. Были представлены стратегические цели, приоритеты, вызовы и текущие программы. Он отметил, что в 2021 году объем валовой продукции сельского хозяйства составил 933 млн драмов, зафиксирован рост. Была подчеркнута эффективность государственной программы лизинга сельхозтехники, в рамках которой техника обновляется на 2% в год: на сегодняшний день в Армении имеется более 26000 единиц сельхозтехники, и успешным ходом данной программы обусловлено и увеличение производительности по некоторым направлениям, например, в сфере экспорта плодоовощных консервов. Также была отмечена эффективность программ создания интенсивных садов и страхования сельскохозяйственных рисков.
Состоялось обсуждение вокруг сельскохозяйственных реформ правительства и инструментария по стимуляции производительности. Были затронуты вопросы, связанные с применяемыми к продовольственным товарам налоговыми ставками, представлены замечания и предложения.
По другому вопросу была представлена концепция повышения конкурентоспособности сельского хозяйства посредством земельных реформ. Было отмечено, что она направлена на преодоление проблем раздробленности земель, низкого доступа к оросительной воде и финансовым ресурсам, слаборазвитой инфраструктуры, сложности процесса передачи собственности. С этой целью уже действуют программы государственной поддержки: создание сельхозкооперативов, субсидирование процентных ставок по сельхозкредитам и др. Также планируется реализовать пилотный проект в 4-х населенных пунктах с использованием консолидации земель, поддержки процессов юридического оформления через онлайн-платформу и других инструментов.
Премьер-министр отметил, что первопричиной неиспользования земли является отсутствие рынка земли, и земельная реформа должна быть в первую очередь направлена на его формирование. Вокруг представленной концепции состоялся обмен мнениями. Были обсуждены возможные меры и варианты решения существующих проблем в направлении развития ирригационных инфраструктур, повышения производительности сельского хозяйства и повышения уровня землепользования.
После обсуждения вопросов повестки дня заседание Совета по экономической политике при премьер-министре Армении завершилось. Подводя итоги обсуждения, Никол Пашинян отметил:
Многоуважаемый господин президент,
Мы должны подвести итоги нашей работы, и в первую очередь хочу поблагодарить всех присутствующих за активное участие. Это, по сути, предварительное заседание нашего Совета по экономической политике, по итогам которого мы должны были определиться, прежде всего, с дальнейшим ходом нашей работы в этом формате. На самом деле у нас довольно часто происходят подобные обсуждения, и какой новый компонент мы видим в этом формате? Во-первых, это формализация и утверждение названия, в0-вторых, это участие в этой работе приглашенных специалистов. Я хочу еще раз поблагодарить их за готовность принимать участие не только в этом заседании, но и в дальнейшей работе.
Сегодня утром у нас была короткая рабочая дискуссия, и наше основное желание состоит в том, чтобы иметь независимую группу экспертов, которая ни политическим, ни каким-либо иным образом не связана с правительством или властями, и которая будет сопровождать повестку экономических реформ правительства в качестве независимого и беспристрастного органа. Это первое.
И второе, мы хотим, чтобы Совет стал мостом между повесткой реформ правительства и, образно говоря, международным экспертным сообществом, потому что нам могут понадобиться экспертные заключения по каким-то специфическим темам, и члены Совета по экономической политике помогут нам найти экспертов, которые могут дать лучшую консультацию правительству Армении в этой области.
Мы договорились, что фонд “Центр экономических перспектив” под руководством г-на Джавадяна возьмет на себя организационную роль по осуществлению работы и коммуникации в рамках этого совета, что очень важно.
Сделал ли я из этих обсуждений конкретный рабочий вывод лично для себя? Должен сказать, когда я думал о том, какой конкретный рабочий вывод сделан из наших обсуждений, мне захотелось вернуться к обсуждению, которое у нас было в конце вчерашнего дня и которое началось с обсуждения приоритетов, но я немного его перефразирую. В результате обсуждений я пришел к следующему выводу: все наши отраслевые программы на самом деле многокомпонентны, состоят из многих направлений.
Очень важно, чтобы мы смогли определить направления, которые должны удостоиться большего внимания, потому что имеют значение локомотива. На каком образном примере это можно показать? Я примерно подумал, что если лошадь, ярмо и повозку, образно говоря, поставить в различных частях одной большой программы, то они, конечно, могут обеспечить какое-то движение, но не могут обеспечить процесса. Для этого очень важно, чтобы лошадь, ярмо и повозка были расставлены в правильном порядке, и процесс будет обеспечен.
У нас, например, много программ, где мы обеспечиваем какое-то движение, но не процесс. И мне не стыдно будет признать, что самым ярким таким примером является повестка цифровизации в Республике Армения, когда мы зафиксировали, что на самом деле в сферу цифровизации вкладывается очень много усилий, в последние 20 лет затрачиваются огромные ресурсы, сделана работа, но ничего не произошло с точки зрения цифровизации. Мы хотим понять, почему было затрачено столько ресурсов, однако Республика Армения фактически находится на очень начальной стадии в сфере цифровизации.
Оказалось, что здесь та же самая проблема: мы не решили вопрос с лошадью, ярмом и повозкой. Мы решили обратиться за помощью к экспертам, чтобы понять, как превратить движение в этой сфере в процесс. И когда пришли эксперты, они смогли помочь нам понять, что, так сказать, есть ориентиры или двигатели процесса, и мы должны уделять больше внимания этим двигателям, которые и обеспечат дальнейший процесс. Даже с гораздо меньшими усилиями, затрачивая меньше ресурсов, при правильной организации мы можем обеспечить быстрый процесс.
По итогам этого обсуждения я бы, например, дал именно это поручение правительству и органам государственного управления, чтобы мы еще раз просмотрели наши программы и посмотрели, какие из них нуждаются в дополнительной упорядоченности, а какие необходимо поднять на более высокий уровень повестки дня, чтобы обеспечить их движение, обеспечивая тем самым выполнение как отраслевых программ, так и программ общего управления.
Многоуважаемый господин президент, позвольте еще раз особо поблагодарить Вас за участие. Мы договорились, что продолжим обсуждения в этом настрое.
Еще раз хочу поблагодарить наших приглашенных экспертов за очень важную работу. Работа этих двух дней вселяет в меня оптимизм, что мы на правильном пути. При этом, хочу сказать, что мы долго думали над этой экспертной задачей в этой же логике, но постоянно видели, что что-то не получается по многим причинам, начиная с того, что иногда не получается выйти из политизации, что изначально создает очень серьезную проблему, и мы надеемся, что нашли какую-то модель, которая дает ответы на все наши вопросы.
Еще раз спасибо. Относительно следующей встречи и графика работы в целом мы договоримся в рабочем порядке. Желаю удачи всем вам”.