Կովկասի բնության գրավիչ հրաշալիքները. Խոսրովի անտառն ու «Դիլիջան» պարկը «Forbes»-ի առաջարկների ցանկում են
Կովկասի բնության գրավիչ հրաշալիքները. Խոսրովի անտառն ու «Դիլիջան» պարկը
«Forbes»-ի առաջարկների ցանկում են
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բնության հրաշալիքներից «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցն ու «Դիլիջան» ազգային պարկն ընդգրկվել են «Forbes»-ի առաջարկած նախընտրելի զբոսաշրջային վայրերի ցանկում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Կովկասի բնության հինգ գրավիչ հրաշալիքները» խորագրով հրապարկման մեջ հեղինակն առաջարկում է վայելել ազգային պարկերի և բնության արգելոցների տպավորիչ գեղեցկությունը:
Ներկայացնելով «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը՝ նշվում է, որ այն ստեղծվել է 300-ական թվականներին Խոսրով 3-րդ թագավորի կողմից հիմնված անտառի տարածքի մի մասի վրա։
«Արդի շրջանում գիհու և կաղնու ծառերով հարուստ այս անտառային տարածքը հայտնի է բուսական և կենդանական աշխարհի բազմազանությամբ, գիշատիչներով՝ գայլ, լուսան, գորշ արջ: Երջանիկ այցելուները կարող են տեսնել նաև ընձառյուծներ»,-ասված է հրապարկման մեջ:
Հայաստանի բնության հրաշալիքներից հաջորդ առաջարկը «Դիլիջան» ազգային պարկն է, որը հարուստ է հսկայական անտառներով, ինքնատիպ ֆաունայով ու դարավոր կառույցներով՝ հենց Հայաստանի սրտում։ Տարածաշրջանն առանձնանում է տիպիկ հայկական թռչուններով, կաթնասուններով, երկկենցաղներով, սակայն զբոսաշրջության համար այս ամենանշանակալի տեսարժան վայրը կապված է տեղի բնակիչների հետ:
«Դիլիջանում են գտնվում բազմաթիվ պատմական կրոնական կառույցներ, այդ թվում, Հաղարծին վանքը, ինչպես նաև Գոշավանքը՝ հսկայական համալիր, որը կառուցվել է, մոտ 800 տարի առաջ։ Բնության հրաշքը վայելելուց զատ այցելուները կարող են զբոսնել Դիլիջան քաղաքում, որն առանձնանում է իր ինքնատիպ ճարտարապետությամբ»,- գրում է Forbes-ը:

Attractive natural wonders of Caucasus. Khosrov Forest and "Dilijan" Park are on the list of "Forbes" recommendations
Attractive natural wonders of Caucasus. Khosrov Forest and "Dilijan" Park are on the list of
"Forbes" recommendations
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. Among the natural wonders of Armenia, the "Khosrov forest" state reserve and the "Dilijan" national park were included in the list of preferred tourist places proposed by "Forbes". ARMENPRESS reports in the publication entitled "Five attractive natural wonders of the Caucasus", the author offers to enjoy the impressive beauty of national parks and nature reserves.
Introducing the "Khosrov Forest" state reserve, it is noted that it was founded by King Khosrov III in the 300s on a part of the present forest area. This forest area rich in juniper and oak trees is known for its diversity of flora and fauna, predators: wolf, lynx, grizzly bear. Lucky visitors can also see leopards," the advertisement says.  In the modern era, this expanse of juniper and oak forest is renowned for its high diversity of flora and fauna, with a particularly interesting array of iconic predators. Gray wolves, Eurasian lynx, and brown bears all call the park home, while lucky visitors may be able to catch a glimpse of one of the few remaining Persian leopards that still exist in Armenia.
The next captivating natural wonder of Armenia is the Dilijan National Park. According to Forbes, officially elevated to national park status in 2002, the sprawling Dilijan National Park offers vast forests, indigenous fauna, and centuries-old structures right in the heart of Armenia. While the region is rife with typical Armenian mammals, birds, and amphibians, one of the most prominent draws for tourism stems from the area’s human inhabitants. Dilijan is home to a wealth of historic religious structures including the ornate Haghartsin Monastery as well as Goshavank, a massive complex that was built roughly 800 years ago. After exploring the pristine wilderness of the park, visitors are welcome to spend a couple of hours strolling around Dilijan, an idyllic town that’s popular thanks to its charming Armenian architecture and high concentration of spas.