Կովկասի բնության գրավիչ հրաշալիքները. Խոսրովի անտառն ու «Դիլիջան» պարկը «Forbes»-ի առաջարկների ցանկում են
Կովկասի բնության գրավիչ հրաշալիքները. Խոսրովի անտառն ու «Դիլիջան» պարկը
«Forbes»-ի առաջարկների ցանկում են
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բնության հրաշալիքներից «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցն ու «Դիլիջան» ազգային պարկն ընդգրկվել են «Forbes»-ի առաջարկած նախընտրելի զբոսաշրջային վայրերի ցանկում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Կովկասի բնության հինգ գրավիչ հրաշալիքները» խորագրով հրապարկման մեջ հեղինակն առաջարկում է վայելել ազգային պարկերի և բնության արգելոցների տպավորիչ գեղեցկությունը:
Ներկայացնելով «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը՝ նշվում է, որ այն ստեղծվել է 300-ական թվականներին Խոսրով 3-րդ թագավորի կողմից հիմնված անտառի տարածքի մի մասի վրա։
«Արդի շրջանում գիհու և կաղնու ծառերով հարուստ այս անտառային տարածքը հայտնի է բուսական և կենդանական աշխարհի բազմազանությամբ, գիշատիչներով՝ գայլ, լուսան, գորշ արջ: Երջանիկ այցելուները կարող են տեսնել նաև ընձառյուծներ»,-ասված է հրապարկման մեջ:
Հայաստանի բնության հրաշալիքներից հաջորդ առաջարկը «Դիլիջան» ազգային պարկն է, որը հարուստ է հսկայական անտառներով, ինքնատիպ ֆաունայով ու դարավոր կառույցներով՝ հենց Հայաստանի սրտում։ Տարածաշրջանն առանձնանում է տիպիկ հայկական թռչուններով, կաթնասուններով, երկկենցաղներով, սակայն զբոսաշրջության համար այս ամենանշանակալի տեսարժան վայրը կապված է տեղի բնակիչների հետ:
«Դիլիջանում են գտնվում բազմաթիվ պատմական կրոնական կառույցներ, այդ թվում, Հաղարծին վանքը, ինչպես նաև Գոշավանքը՝ հսկայական համալիր, որը կառուցվել է, մոտ 800 տարի առաջ։ Բնության հրաշքը վայելելուց զատ այցելուները կարող են զբոսնել Դիլիջան քաղաքում, որն առանձնանում է իր ինքնատիպ ճարտարապետությամբ»,- գրում է Forbes-ը:

«Хосровский лес» и национальный парк «Дилижан» вошли в составленный Forbes список захватывающих природных чудес Кавказа
«Хосровский лес» и национальный парк «Дилижан» вошли в составленный Forbes список
захватывающих природных чудес Кавказа
Государственный заповедник «Хосровский лес» и национальный парк «Дилижан» вошли в составленный Forbes список захватывающих природных чудес, которые стоит посетить на Кавказе. Как сообщает Арменпресс, в публикации «Пять захватывающих природных чудес Кавказа» автор предлагает насладиться впечатляющей красотой национальных парков и заповедников.
Представляя государственный заповедник «Хосровский лес», автор статьи отмечает, что он был создан в 300-х годах на части лесного массива, основанного царем Хосровым III.
«В современную эпоху это пространство можжевельника и дубового леса славится большим разнообразием флоры и фауны, с особенно интересным набором знаковых хищников. Серые волки, евразийская рысь и бурые медведи называют парк своим домом, а удачливые посетители могут мельком увидеть одного из немногих оставшихся персидских леопардов, которые все еще существуют в Армении», — пишет Forbes.
Официально получивший статус национального парка в 2002 году, обширный национальный парк «Дилижан» предлагает обширные леса, местную фауну и многовековые сооружения прямо в сердце Армении. В то время как регион изобилует типичными армянскими млекопитающими, птицами и земноводными, одна из самых заметных достопримечательностей для туризма связана с местными жителями.
«В Дилижане множество исторических религиозных сооружений, включая богато украшенный монастырь Агарцин, а также Гошаванк, массивный комплекс, построенный примерно 800 лет назад. После знакомства с нетронутой природой парка посетители могут провести пару часов, прогуливаясь по Дилижану, идиллическому городу, который популярен благодаря своей очаровательной армянской архитектуре и большому количеству курортов», - пишет Forbes.