Երևանի քաղաքապետը դատի է տվել Իշխան Սաղաթելյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետՀրաչյա Սարգսյանը դիմել է դատարան՝ ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 180.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարելու համար վարչական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Datalex դատական տեղեկատվական համակարգից:
Պատճառն առանց համայնքի ղեկավարին օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու կամ իրազեկման պայմանների խախտմամբ հավաք անցկացնելն է, որը ՀՀ օրենսգրքի 180․1-ի հոդվածի 1-ին մասով համարվում է վարչական իրավախախտում, որն առաջացնում է տուգանքի նշանակում հավաքի կազմակերպչի կամ ղեկավարի նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչև երեքհարյուրապատիկի չափով:

Мэр Еревана подал в суд на Ишхана Сагателяна
Мэр Еревана Грачья Саркисян обратился в суд с требованием привлечь депутата НС Ишхана Сагателяна к административной ответственности за совершение административного правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 180.1 кодекса РА Об административных правонарушениях.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила судебная информационная система Datalex.
Причиной является проведение несанкционированного собрания - без уведомления руководителя муниципалитета в установленном законом порядке или с нарушением условий уведомления, что по части 1 статьи 180.1 кодекса РА считается административным правонарушением и влечет за собой наложение штрафа на организатора или руководителя собрания в размере от стократного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.