Հայաստանում բարեփոխում են փախստականների և ապաստանի համակարգը, Եվրամիությունը վճռականորեն աջակցում է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ինչպես աշխարհի շատ երկրներ՝ Հայաստանը նույնպես միջազգային պաշտպանություն հայցող անձանց հետ կապված խնդիրներ է ունենում: Տարեկան միջին հաշվով մոտ 220 մարդ ապաստան է հայցում Հայաստանի Հանրապետությունից, և քանի որ Հայաստանը միշտ ընդունել է մարդու իրավունքների գերակայությունը՝ պետության խնդիրն է պատշաճ ու միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներին համապատասխան լուծումներ տալ ՀՀ-ում դժվարին կացության մեջ հայտնված այնպիսի մարդկանց հարցերին՝ ինչպիսիք փախստականներն ու միգրանտներն են: Հենց այս նպատակով էլ Հայաստանի պետական գերատեսչությունները ՄԱԿ-ի գործակալության և Եվրամիության աջակցությամբ նախաձեռնել են փախստականների և ապաստանի համակարգի բարեփոխումներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, հուլիսի 15-ին Երևանում մեկնարկեց ՀՀ միգրացիոն ծառայության և ՄԱԿ-ի փախստականների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հանդիպումը միջազգային պաշտպանության մասին օրենսդրության համապարփակ բարեփոխումների շահագրգիռ կառույցների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարարը, Միգրացիոն ծառայության պետը, Արդարադատության փոխնախարարը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը, Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարը, ՄԱԿ փախստականների գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, ինչպես նաև՝ դատական համակարգի, պետական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների, կրթական և գիտական հաստատությունների և քաղհասարակության ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ՏԿԵ փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը հայտնեց, որ ոլորտի բարեփոխումներն իրականացվելու են 2022 թ. փետրվարին մեկնարկած երկամյա ծրագրի շրջանակում, որն էլ իր հերթին համահունչ է Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ CEPA-ի շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին և ուղղված է փախստականների և միգրանտների կեցության և իրավունքների ապահովման համակարգի ձևավորմանը: Տերտերյանի խոսքով՝ սա քաղաքական կարևոր մարտահրավեր է Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանը միշտ հակված է եղել և ընդունել է մարդու իրավունքների գերակայությունը:
«Սա իսկապես շատ կարևոր մեկնարկ է: Կարծում եմ, որ տրամաբանական է մեր իրավակարգավորումները փորձարկելուց և իրական կյանքում աշխատելուց հետո, ժամանակ առ ժամանակ անդրադարձ կատարել իրավիճակին, վերլուծել ուժեղ և թույլ կողմերը և կախված մեր երկրի տնտեսական, քաղաքական, հասարակական կազմակերպվածության և զարգացման հերթական հանգրվանից՝ նաև բարեփոխումներ և շտկումներ կատարել այնպիսի կարևոր մի ոլորտի կարգավորումներում, ինչպիսին փախստականների և միգրանտների ապաստանի ու դրա հետ առնչվող հարցերի կարգավորումներն են Հայաստանում», - նշեց փոխնախարարը:
Արդարադատության փոխնախարար Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ միգրացիայի և միգրացիոն կառավարման ոլորտում առաջնայինը ինստիտուցիոնալ, պատշաճ փոփոխությունների նախատեսումն է՝ ի դեմս նոր ստեղծվող Ներքին գործերի նախարարության, որը կգա օգնելու լուծել բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են միգրացիոն ոլորտում և փախստականների ու ապաստան հայցողների բնագավառում:
«Այն խնդիրները, որոնք մենք ունեինք տարբեր գերատեսչությունների շրջանակներում գեներացված տարբեր գործառույթները հորիզոնական մակարդակում իրականացնելու տեսանկյունից, արդեն կլուծվեն Ներքին գործերի նախարարության շրջանակներում», - հավելեց պաշտոնյան:
Փոխնախարարը նաև շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ՏԿԵ նախարարությանը և ՄԱԿ-ի Փախստականների գործակալությանը՝ կարևոր միջոցառման կազմակերպման համար և միջազգային գործընկերներին՝ միգրացիոն կառավարմանը վերաբերող հարցերը և հատկապես փախստականներին և ապաստան հայցողներին վերաբերող խնդիրները բարձր հոգածության ներքո պահելու համար:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ևս կարևորեց հանդիպումը՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը վճռականորեն աջակցում է միգրացիոն համակարգն ամրապնդելու Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությանը: Դեսպանը հիշեցրեց, որ նշված ոլորտի բարեփոխումները համահունչ են 2017 թ. Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրված և նախորդ տարի ուժի մեջ մտած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորություններին:
Իր հերթին ՄԱԿ ՓԳՀ-ի միջազգային պաշտպանության բաժնի ղեկավար Անդրեյ Արյուպինը ընդգծեց ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հանձնառությունը աջակցելու կառավարության ջանքերին՝ ուղղված ընթացիկ օրենսդրական բարեփոխումների իրականացմանը՝ համապարփակ և ներառական քաղաքականության մշակման մոտեցումների կիրառմամբ: «ՄԱԿ ՓԳՀ-ն պատրաստակամ է փորձագիտական աջակցություն տրամադրել մեր պետական գործընկերներին միջազգային պաշտպանության օրենսդրական բարեփոխումների համապարփակ փաթեթի պատրաստման հարցում՝ այն միջազգային չափանիշներին առավել համապատասխանացնելու նպատակով», - նշեց նա։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀՀ ՏԿԵՆ Միգրացիոն ծառայության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Փախստականների գործակալության հետ համատեղ՝ «Միգրացիայի կառավարման կարողությունների հզորացում՝ ի աջակցության կառավարության՝ CEPA-ին համահունչ բարեփոխումների օրակարգի» երկամյա ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Եվրամիության կողմից համաֆինանսավորմամբ՝ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության և ՄԱԿ փախստականների գերագույն հանձնակատարի կողմից՝ Միգրացիոն ծառայությանը աջակցելու և նրա հետ համագործակցելու միջոցով: Հանդիպումը հնարավորություն է տալու մասնակիցներին քննարկելու միջազգային պաշտպանությանն առնչվող ազգային օրենսդրության համապարփակ վերանայման հիմնական ուղղությունները և պետական մարմինները, հ/կ-ները և միջազգային շահագրգիռ կառույցները ներկայացնող փորձագետների միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ստեղծումը՝ ապահովելու ներառական և արդարացի խորհրդակցական գործընթացը՝ ուղղված օրենսդրական բարեփոխումների համապարփակ փաթեթի զարգացմանը՝ հօգուտ Հայաստանում միջազգային պաշտպանություն հայցող անձանց:

ЕРЕВАН, 15 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Как и во многих странах мира, в Армении тоже есть проблемы с людьми, ищущими международной защиты. В среднем около 220 человек ежегодно просят убежища в Республике Армения, и, поскольку Армения всегда признавала верховенство прав человека, задачей государства является обеспечение надлежащих и международно признанных решений проблем таких людей, которые находятся в сложной ситуации в Армении, такие как беженцы и мигранты. Именно с этой целью государственные ведомства Армении при поддержке агентства ООН и Евросоюза инициировали реформы системы беженцев и убежища.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», 15 июля в Ереване началась встреча Миграционной службы РА и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев со структурами, заинтересованными в комплексных реформах законодательства о международной защите.
Во встрече приняли участие заместитель министра территориального управления и инфраструктур, руководитель миграционной службы, заместитель министра юстиции, Защитник прав человека, глава Представительства Европейского Союза в Армении, исполняющий обязанности представителя ООН Верховный комиссар по делам беженцев, а также представители судебной системы, государственных структур, международных организаций, образовательных и научных учреждений и представители гражданского общества.
Приветствуя участников встречи, заместитель министра ТУИ Ваче Тертерян сказал, что отраслевые реформы будут реализованы в 2022 году в рамках начатой в феврале двухлетней программы, которая, в свою очередь, согласуется с повесткой реформ, реализуемых в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-Европейский Союз, CEPA, и направлена на формирование системы обеспечения проживания и прав беженцев и мигрантов. По словам Тертеряна, это важный политический вызов для Армении, поскольку Армения всегда склонялась и принимала верховенство прав человека.
«Это действительно очень важный старт. Я думаю, что логично, после апробации наших правовых норм и работы в реальной жизни, время от времени размышлять над ситуацией, анализировать сильные и слабые стороны и, в зависимости от очередной вехи в экономической, политической, социальной организации и развитии нашей страны, также внести реформы и исправления в такую важную в нормативно-правовой сфере сферу, как правила предоставления убежища беженцам и мигрантам и связанные с этим вопросы в Армении», - сказал замминистра.
По словам заместителя министра юстиции Арпине Саркисян, приоритетом в сфере миграции и управления миграцией является обеспечение институциональных, надлежащих изменений в виде вновь созданного МВД, которое придет на помощь в решении всех существующих проблем в сфере миграции и в сфере беженцев и просителей убежища.
«Проблемы, которые у нас были с точки зрения реализации различных функций, сформированных в рамках различных ведомств на горизонтальном уровне, уже будут решаться в рамках МВД», — добавила она.
Заместитель министра также поблагодарила Министерство ТУИ РА и Агентство ООН по делам беженцев за организацию важного мероприятия и международных партнеров за то, что они держат под пристальным вниманием вопросы, связанные с управлением миграцией, и особенно вопросы, связанные с беженцами и лицами, ищущими убежища.
Глава делегации Европейского Союза в Армении посол Андреа Викторин также подчеркнула важность встречи, подчеркнув, что Европейский Союз решительно поддерживает инициативу правительства Армении по укреплению миграционной системы. Посол напомнила, что реформы в указанной сфере соответствуют плану 2017 года, обязательствам, взятым на себя сторонами в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанного между Арменией и Европейским Союзом и вступившего в силу в прошлом году.
Встреча была организована совместно с Миграционной службой ТУИ РА и Агентством ООН по делам беженцев в Армении в рамках двухлетней программы "Укрепление возможностей управления миграцией в поддержку правительства в соответствии с повесткой реформ CEPA",которая реализуется при софинансировании Европейского Союза, Международной организации по миграции и Организации Объединенных Наций Верховным комиссаром по делам беженцев путем поддержки и сотрудничества с Миграционной службой. Встреча даст возможность участникам обсудить основные направления комплексного пересмотра национального законодательства в сфере международной защиты и создания межведомственной рабочей группы экспертов, представляющих государственные органы, НПО и международные заинтересованные структуры, для обеспечения инклюзивного и справедливогопроцесса консультаций, направленного на разработку комплексного пакета законодательных реформ в пользу лиц, ищущих международной защиты в Армении.