ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահ Գուննար Շելլենբերգերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է տարբեր մակարդակներում հայ-գերմանական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման փաստը, ինչի մասին են վկայում վերջին շրջանում հաճախակիացած պաշտոնական փոխայցերը և ակտիվ շփումները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը Գերմանիայի երկրամասերի հետ, որը լրացնում և հարստացնում է միջպետական գործընկերությունը:
Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահը ևս արձանագրել է երկկողմ կապերի բարձր մակարդակը և վերահաստատել համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամությունը: Նրա խոսքով՝ հենց այդ նպատակով է իր գլխավորած պատվիրակությունն այցելել Հայաստան, որի հետ բարեկամությունն ու փոխշահավետ գործընկերությունը 10-ամյա պատմություն ունի:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Սաքսոնիա-Անհալթի միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել ինչպես գիտական, կրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական, այնպես էլ սննդի վերամշակման, ջրային ռեսուրսների և կոշտ թափոնների կառավարման, գյուղատնտեսության ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Վարչապետը կարևորել է առաջիկայում նախատեսվող՝ Արմավիրի մարզի հետ համագործակցության հուշագրի ստորագրումը և առաջարկել դիտարկել գործարար շրջանակների փոխայցեր կազմակերպելու հնարավորությունը, ինչը թույլ կտա փոխանակվել փորձով ու զարգացման տեսլականով: Գուննար Շելլենբերգերը ողջունել է գաղափարը և նշել, որ հայկական կողմի առաջարկները կներկայացվեն շահագրգիռ շրջանակներին:
Հումանիտար կապերի ամրապնդման համատեքստում անդրադարձ է եղել 2022թ. նոյեմբերի 17-ին Լանդթագում նախատեսվող «Հայաստանի օր» միջոցառմանը: Այն, Գուննար Շելլենբերգերի խոսքով, իր բնույթով առաջինն է, և Հայաստանն ընտրվել է որպես բարեկամ և ժողովրդավարական երկիր: Լանդթագի նախագահը կարևորել է նաև երկրամասի Հալլե քաղաքի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանում «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի գործունեությունը:
Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում Հայաստանի, հայկական մշակույթի ճանաչելիության և հայագիտության զարգացման գործում շարունակական ջանքերի համար և ընդգծել, որ ժողովրդավարական արժեքները երկու երկրների փոխհարաբերությունների կարևորագույն հենասյուներից են:

Armenian-German relations are developing dynamically. PM Pashinyan receives the delegation of state of Saxony-Anhalt
Armenian-German relations are developing dynamically. PM Pashinyan receives the delegation
of state of Saxony-Anhalt
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received the President of the Landtag of the state of Saxony-Anhalt of the Federal Republic of Germany Gunnar Schellenberger and the delegation led by him.
The Prime Minister emphasized the fact of the dynamic development of Armenian-German relations at different levels, which is evidenced by the recent frequent mutual official visits and active contacts. Nikol Pashinyan emphasized the decentralized cooperation with the States of Germany, which complements and enriches the interstate partnership.
The President of the Landtag of Saxony-Anhalt also noted the high level of bilateral relations and reaffirmed the readiness to implement new joint projects. According to him, it is for this purpose that the delegation led by him has visited Armenia, with which friendship and mutually beneficial partnership has a history of 10-years.
The interlocutors discussed issues related to cooperation between Armenia and Saxony-Anhalt, exchanging views on perspectives for cooperation in the spheres of science, education, culture, technologies, as well as in food processing, water resources and solid waste management, and agriculture. The Prime Minister highlighted the upcoming signing of the memorandum of cooperation with Armavir Province and offered to consider the possibility of organizing mutual visits of business circles, which will give an opportunity to exchange experience and development vision. Gunnar Schellenberger welcomed the idea, saying that the proposals of the Armenian side will be presented to the interested circles.
In the context of strengthening humanitarian ties, the sides referred to "Armenia Day" event planned in the Landtag on November 17, 2022. According to Gunnar Schellenberger, it is the first of its kind, and Armenia was chosen as a friendly and democratic country. The President of the Landtag also highlighted the activities of the "Mesrop" Armenian studies center at the Martin Luther University in the city of Halle in Saxony-Anhalt.
The Prime Minister expressed gratitude for continuous efforts in the Saxony-Anhalt state aimed at raising awareness of Armenian culture and the development of Armenian studies and emphasized that democratic values are one of the most important pillars of the relations between the two countries.