Հայաստանի կառավարությունը պլանավորում է ստեղծել առանձին արտաքին հետախուզական մարմին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախատեսվում է ստեղծել արտաքին հետախուզական մարմին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, քաղաքացիական վերահսկողության կարեւորությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների շրջանակում ունեցած ելույթում:
Գրիգորյանը ՆԳՆ ստեղծումը, բարեփոխումները դիտարկեց անվտանգության համակարգի կոնտեքստում: «ՀՀ կառավարությունը ԱԺ-ի մեր քաղաքական թիմի հետ 3 ուղղությամբ լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում: Դրանցից մեկը Ոստիկանության բարեփոխումներն են, մյուսը՝ ՊՆ-ի, ԶՈՒ բարեփոխումները: Այս բարեփոխումների համատեքստում մենք պլանավորում ենք ստեղծել առանձին արտաքին հետախուզական մարմին: Եվ անվտանգության խորհրդի գրասենյակն արդեն գործընկերների հետ քննարկումներ է սկսել այս նոր կառույցի ձևավորման համար: Ոստիկանության բարեփոխումները այս լայն կոնտեքստում պետք է դիտարկել: Դրա հիմքում դրված է նաև ժողովրդավարական կոնցեպտը»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա ընդգծեց, որ կառավարությունը 2018 թվականից սկսած սկսել է անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարացման գործընթաց, ինչը կարևոր է անվտանգության, կայունության և կարողությունների ավելացման տեսանկյունից:
Ընդհանուր անվտանգության համակարգի տեսանկյունից նա կարևոր համարեց Ոստիկանության և ԱԻՆ-ի գործառույթների՝ մեկ նախարարության մեջ համատեղումը:
«Անվտանգության խորհրդի նիստերին, օրինակ, հաճախ լինում են թեմաներ, որոնք առնչվում են ԱԻՆ-ին, ԱԻՆ-ի գործառույթներ, որոնք առնչվում են պաշտպանությանը: Անվտանգության խորհրդում ԱԻՆ-ը ներկայացված չէր: Բայց այժմ այսպիսի բարեփոխումներով նաև արդյունավետություն է ստեղծվում, քանի որ ՆԳ նախարարը, որպես նաև արտակարգ իրավիճակների ոլորտում քաղաքականությունը և գործառույթները համակարգող մարմին, հնարավորություն կունենա ներգրավված լինելու ԱԽ-ում քաղաքականության մշակման գործընթացում և հարցերը լուծելու մասով»,-ասաց ԱԽ քարտուղարը:
Նա կարծում է, որ ընտրված ճանապարհը՝ փոխկապակցել ոստիկանության բարեփոխումներն այլ ոլորտների հետ, արդյունավետությունը բարձրացնել, շատ դրական ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացի վրա: «Մեր հավատամքն է, որ Հայաստանի կառավարման բոլոր ոլորտներում ժողովրդավարացումը կենսունակ նշանակություն ունի մեր պետության համար: Մենք շարունակելու ենք այս ուղղությամբ շարժվել»,-եզրափակեց Գրիգորյանը:
Հայաստանում Ներքին գործերի նախարարության ստեղծմամբ կմիավորվեն 3 կառույցներ՝ Ոստիկանությունը, ԱԻՆ Փրկարար ծառայությունը և Միգրացիոն ծառայությունը:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Armenia plans to create a foreign intelligence agency, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said during the parliamentary hearings about the creation of the Ministry of Internal Affairs and the importance of civil control.
“The government of Armenia is implementing large-scale reforms together with our political team in the Parliament. One of them is the Police reform, the next are the reforms of the Defense Ministry and the Armed Forces. In the context of these reforms we plan to create a separate foreign intelligence body. And the Office of the Security Council has already started discussions with the partners over the creation of this new structure. The Police reforms should be viewed within this broad context. The democratic concept also falls on it basis”, he said.
He said that starting 2018 the government has started a process of democratizing the security field, which is important from the perspective of increasing security, stability and capacities.
He also attached importance to the fact that the Police and the Ministry of Emergency Situations are merging into a single ministry, the Ministry of Interior.
“During the sessions of the Security Council sometimes there are topics relating to the Ministry of Emergency Situations, or functions of the MES relating to defense. And the Ministry of Emergency Situations was not represented in the Security Council. But now, these reforms also create efficiency because the Minister of Interior, as a body coordinating the policy and functions in the field of emergency situations, will have an opportunity to be engaged in the Security Council in the policy development process and in terms of solving the issues”, Armen Grigoryan said.
He believes that these reforms will positively affect Armenia’s democratization process. “We believe that democratization in all spheres of Armenia’s governance is of vital importance for our state. We will continue to move forward on this direction”, he said.