Առաջ շարժվելու ամենաճիշտ ուղին համախմբվելն է. Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրեց «Ապագա Հայկականը» շարժման նպատակները
Առաջ շարժվելու ամենաճիշտ ուղին համախմբվելն է. Ռուբեն Վարդանյանը
ներկայացրեց «Ապագա Հայկականը» շարժման նպատակները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ապագա Հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը վստահ է, որ «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնություն է, որի շնորհիվ հնարավորություն են ունենալու աշխատել միասնաբար, նոր լուծումների ճանապարհներ քննարկել և փոփոխություններ իրականացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանը նման տեսակետ հայտնեց «Ապագա Հայկականը» համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած պանելային քննարկման ընթացքում:
Նա նշեց, որ  փորձում են «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնությամբ ցույց տալ, որ հայ ազգը, որը ոչ միայն ապրում է Հայաստանում, այլ սփռված է  ամբողջ աշխարհով, իսկապես կարող է միավորվել և միասնական և արդյունավետ լուծումներ գտնել:
«Իսկապես կարևոր է, որ մենք կարողանանք օգտագործել մեր ամենաուժեղ կողմերը: Մենք ունենք Արցախում, Հայաստանում և սփյուռքում  ապրող փայլուն մարդիկ, ովքեր պետք է զգան, որ  միասին կարող ենք փոխել մեր ապագան: Այսօր ամբողջ աշխարհում հաջողության միակ ճանապարհը միասին աշխատելու, համագործակցելու մոդելն է, և մենք էլ պետք է գիտակցենք, որ առաջ շարժվելու ամենաճիշտ ուղին համագործակցությունն է բոլոր օղակների հետ»,-ասաց Վարդանյանը:
Ըստ նրա՝  հայ ժողովրդի մեծ մասը սովորություն ունի ապրել անցյալով, հիշել անցյալի տխուր կետերը: Վարդանյանի  խոսքով՝ բոլորը ապագայի հանդեպ պետք է միայն լավատես լինեն և հասկանան, որ այսօր միակ ճիշտ տարբերակն է ոչ թե հետ, այլ առաջ նայելը:
Անդրադառնալով հայ ժողովրդի պատմական պատասխանատվությանն ու  առկա մարտահրավերներին՝  Ռուբեն Վարդանյանն  առանձնացրեց երեք միտք.  «Տարիներ շարունակ հայ ազգի համար կրթությունը, գիտությունը  կարևոր տեղ են զբաղեցրել: Ինձ համար այսօր դա պահպանելը կարևորագույն հարցերից է: Մեր նպատակներից է, որ կրթված հայը նորից դառնա օրինակ և մոդել բոլորի համար: Երկրորդը՝ Արցախը, որը ինձ համար կարմիր գիծ է: Մենք պետք է դուրս գանք զոհի կարգավիճակից, մենք հաղթող ժողովուրդ ենք, դա մեր արյան, գեների մեջ պետք է մտնի, որ մենք կարող ենք և պարտավոր ենք հաղթել: Երրորդ՝ պետք է հստակ գիտակցենք, որ  21-րդ դարը մեր դարն է, որի տված հնարավորությունները պետք է օգտագործենք Հայաստանի զարգացման և լավագույն ապագայի համար, քանի որ մենք պատասխանատվություն ենք կրում մեր զոհված տղաների, մեր երեխաների և մեր ապագա սերունդների առջև»,- ասաց Վարդանյանը:

Лучший способ двигаться вперед — это объединиться: Рубен Варданян представил цели движения «Апага Айкакан»
Лучший способ двигаться вперед — это объединиться: Рубен Варданян представил цели
движения «Апага Айкакан»
ЕРЕВАН, 7 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Рубен Варданян, инициатор движения «Апага Айкакан» ("Будущее армянское", - ред.), соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора», уверен, что «Апага Айкакан» — это инициатива, благодаря которой у них будет возможность работать вместе, обсуждать пути новые решения и внедрять изменения.
Как сообщает «Арменпресс», такую точку зрения Варданян высказал в ходе панельной дискуссии, состоявшейся в рамках форума «Апага Айкакан».
Он отметил, что инициативой «Апага Айкакан» они пытаются показать, что армянский народ, который живет не только в Армении, но и разбросан по всему миру, действительно может объединиться и найти единые и эффективные решения.
«Очень важно, чтобы мы могли использовать свои сильные стороны. У нас в Арцахе, Армении и Диаспоре живут замечательные люди, которые должны чувствовать, что вместе мы можем изменить наше будущее. Сегодня единственный путь к успеху во всем мире — это модель совместной работы, сотрудничества, и мы должны осознать, что самый правильный путь продвижения вперед — это сотрудничество со всеми кругами», — сказал Варданян.
По его словам, большая часть армянского народа имеет привычку жить прошлым, помня о печальных моментах прошлого. По словам Варданяна, каждый должен с оптимизмом смотреть в будущее и понимать, что сегодня единственно правильный вариант — не оглядываться назад, а смотреть вперед.
Касаясь исторической ответственности армянского народа и нынешних вызовов, Рубен Варданян выделил три мысли. «В течение многих лет образование и наука занимали важное место для армянского народа. Для меня сегодня поддержание этого является одним из самых важных вопросов. Одна из наших целей – чтобы образованный армянин стал примером и образцом для всех. Второй – Арцах, для меня это красная черта. Мы должны выйти из состояния жертвы, мы нация-победительница, это должно быть в нашей крови и генах то, что мы можем и должны побеждать. В-третьих, мы должны четко осознавать, что 21 век – это наш век, и мы должны использовать предоставленные им возможности для развития и лучшего будущего Армении, потому что мы в ответе за наших павших мальчиков, наших детей и наши будущие поколения», – сказал он. — сказал Варданян.