Բայդենը կրկին շրջանցել է 907-րդ լրացումը. Հայ դատի հանձնախումբը մտահոգված է ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին ռազմական աջակցության տրամադրմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը կրկին շրջանցել է «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ լրացումը՝ այդպիսով հնարավորություն տալով ԱՄՆ-ին ուղղակի ռազմական աջակցություն տրամադրել Ադրբեջանի կոռումպացված ռեժիմին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբն՝ արձանագրելով, որ այս որոշումը կայացվել է ի հեճուկս Հայաստանի ու Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շարունակական բռնությունների:
«Նախագահ Բայդենի որոշումը՝ կանաչ լույս վառելու Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրելուն՝ կրկին շրջանցելով 907-րդ լրացումը, քաջալերում է նախագահ Ալիևին՝ շարունակել հայ ռազմագերիների անօրինական ազատազրկումը, մահաբեր հարձակումներն Արցախի դեմ և հայկական սուվերեն տարածքի շարունակվող օկուպացիան»,- փաստի առթիվ ասել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի տնօրեն Արամ Համփարյանը: Նա նշել է, որ հանձնախումբը շարունակելու է աշխատանքն ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի ղեկավարների հետ՝ բացառելու ամերիկյան ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին և սահմանափակելու 907-րդ լրացումը շրջանցելու գործում նախագահի իշխանությունը:
Բայդենը դեռևս նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն պետք է հավատարիմ մնա «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ լրացմանը՝ «դադարեցնելով ռազմական տեխնիկայի հոսքն Ադրբեջան»: Սակայն արդեն որպես նախագահ՝ 2021 թվականին հետ էր կանգնել իր նախկին հայտարարությունից և բյուջետային տարում ներառել Ադրբեջանին ուղիղ ռազմական օգնության տրամադրումը:
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ լրացումը, որն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին, սահմանափակում է Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը՝ նախատեսելով միայն մարդասիրական աջակցություն: Այն ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը չպետք է աջակցություն տրամադրի, քանի դեռ այդ երկիրը քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ շրջափակումներն ու ուժի կիրառման տարբերակները վերացնելու ուղղությամբ:
2002թ․Կոնգրեսի կողմից 907-րդ լրացման մեջ կատարած ուղղմամբ թույլատրվում է նախագահի կողմից ակտի կասեցումը և ռազմական աջակցության տրամադրումն Ադրբեջանին:

President Biden waives Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, again
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Despite ongoing Azerbaijani aggression against Armenia and Artsakh, President Joe Biden has, yet again, waived Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, clearing the way for continued U.S. assistance to the corrupt, anti-Armenian Aliyev regime, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“President Biden’s decision to green-light military aid to Azerbaijan by waiving Section 907, again, emboldens President Aliyev to continue his illegal imprisonment of Armenian POWs, deadly attacks against Artsakh, and ongoing occupation of sovereign Armenian territory,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “The ANCA will continue to work with U.S. Senate and House leaders to zero-out U.S. military aid to Azerbaijan and restrict presidential waiver authority of Section 907.”
During his run for office, on October 14th, 2020, then-candidate Biden stated that the United States must “fully implement and not waive requirements under Section 907 of the Freedom Support Act to stop the flow of military equipment to Azerbaijan.” As President, he first reversed his position on the issue on April 23, 2021 – on the eve of his historic announcement properly recognizing the Armenian Genocide. “American recognition of the Armenian Genocide comes with responsibilities, among them not arming or abetting Azerbaijan’s drive to complete this crime,” commented ANCA Executive Director Aram Hamparian at the time. “Any action by President Biden that green-lights U.S. aid to the Aliyev regime runs counter to his clear stand and, more profoundly, the spirit of his recent recognition of the Armenian Genocide.”
Section 907, enacted in 1992, establishes statutory restrictions on U.S. assistance to the Government of Azerbaijan “until the President determines, and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh.” Congress included a Section 907 waiver in the FY2002 Foreign Operations, Export Financing, and Related Programs Appropriations Act. U.S. presidents – Republican and Democrat – have waived Section 907 annually ever since.
The Section 907 waiver and subsequent extensions require a number of certifications, including that granting the waiver “will not undermine or hamper ongoing efforts to negotiate a peaceful settlement between Armenia and Azerbaijan or be used for offensive purposes against Armenia.”