Հայաստանը և Ռուսաստանը կնքել են ՀՀ ռազմավարական զարգացման կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մեծ պատվիրակությամբ մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին (SPIEF, 15.06-18.06․2022), որի շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական զարգացման նախարարության հետ ստորագրել է Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական զարգացման կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ հուշագիր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«SPIEF-2022-ի շրջանակներում էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ստորագրել է 2 հուշագիր՝ Տյումենի մարզի կառավարության հետ՝ համագործակցության և Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական զարգացման նախարարության հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական զարգացման կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ։
Համաժողովի պատմության մեջ առաջին անգամ այս տարի մեր երկիրը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ջանքերով, ունեցավ իր սեփական ստենդը։ Ստենդի հայեցակարգը մշակել է հայաստանյան ճարտարապետական ստուդիան, որը նախորդ տարի ճանաչվել է Մոսկվայի Garage ամառային կինոթատրոնի կառուցման հաղթող։
Տնտեսության զարգացման մեջ մտնում է նաև մշակութային բաղադրիչը, որը կա և միշտ եղել է մեր երկրի գլխավոր արտահանումներից մեկը։ Հայաստանի ստենդը համաժողովի կազմակերպիչների կողմից ճանաչվեց ամենաոճայինն ու լակոնիկ»,- հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից:

Армения и Россия подписали меморандум о создании в Армении центра стратегического развития
Армения приняла участие в Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ, 15.06-18.06․2022) с большой делегацией, в рамках которой министр экономики Армении Ваан Керобян подписал с министерством экономического развития Российской Федерации Меморандум о создание центра стратегического развития. Как передает Арменпресс, об этом говорится на странице министерства экономики Армении в Facebook.
В рамках ПМЭФ-2022 министр экономики Ваан Керобян подписал 2 меморандума - о сотрудничестве с правительством Тюменской области и о сотрудничестве с министерством экономического развития Российской Федерации по созданию центра стратегического развития Республики Армения.
Впервые за всю историю ПМЭФ в этом году Армения, благодаря усилиям министерства экономики, имела собственный стенд. Концепция стенда была разработана армянской архитектурной студией, которая в прошлом году была признана победителем строительства летнего кинотеатра «Гараж» в Москве.
«Развитие экономики включает культурную составляющую, которая всегда была одной из основных статей экспорта нашей страны. Армянский стенд был признан организаторами форума самым стильным и лаконичным», - сообщает министерство экономики Армении.