Էդուարդ Մարկարովը 80 տարեկան է
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Արարատ-73»-ի հաղթական էջերում ոսկե տառերով է գրված Էդուարդ Մարկարովի անունը: Այսօր էլ Հայաստանի լեգենդար ֆուտբոլիստների շարքում մարդիկ առանձնահատուկ սիրով են հիշում Էդուարդ Մարկարովին: Շատերը նույնիսկ գիտեն, որ մինչ «Արարատ» փոխադրվելը, նա արդեն ԽՍՀՄ ֆուտբոլի առաջատար ու համբավավոր հարձակվողներից մեկն էր: Այժմ էլ նա ավագ ընկերոջ սրտացավությամբ ու լավագույնը տեսնելու մեծ ցանկությամբ է խոսում հայկական ֆուտբոլի եւ այդ փառավոր էջի, եւ այսօրվա մասին: Էդուարդ Մարկարովն այսօր էլ հայկական ֆուտբոլի ակունքներին մոտ է կանգնած:
Էդուարդ Մարկարովը ծնվել է 1942 թվականին: Հարձակվող է, սպորտի վաստակավոր վարպետ: Հանդես է եկել Բաքվի «Լոկոմոտիվ»-ում եւ «Նևթչի»-ում: 1971-75 թթ. խաղացել է Երեւանի «Արարատ» թիմում: ԽՍՀՄ հավաքականի  կազմում  մասնակցել է աշխարհի 8-րդ առաջնությանը: ԽՍՀՄ չեմպիոն, մրցանակակիր եւ մրցաշարի գավաթակիր է: ԽՍՀՄ առաջնություններում դարձել է 157 գոլի հեղինակ: 1976 թվականից Երևանի «Արարատ»-ի վարպետների թիմի անդամ է:
«Արմենպրես»-ի անձնակազմը շնորհավորում է հայկական ֆուտբոլի լեգենդին` ուժ, եռանդ և երկարակեցություն մաղթելով:

Эдуарду Маркарову 80 лет
ЕРЕВАН, 20 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Одной из легенд армянского футбола Эдуарду Маркарову исполнилось 80 лет.
Как сообщает «Арменпресс», на победных страницах "Арарата-73" золотыми буквами написано имя Эдуарда Маркарова. Даже сегодня среди легендарных футболистов Армении с особой любовью вспоминают Эдуарда Маркарова. Многие даже знают, что до перехода в «Арарат» он уже был одним из ведущих и известных нападающих в футболе СССР. Он и сейчас с добротой старшего друга и огромным желанием увидеть лучшее говорит об армянском футболе, о той славной странице и о сегодняшнем дне. Эдуард Маркаров по-прежнему близок к истокам армянского футбола.
Эдуард Маркаров родился в 1942 году. Он нападающий, заслуженный мастер спорта. Выступал в бакинских «Локомотиве» и «Нефтчи». 1971-75 Выступал за команду «Арарат» в Ереване. Участвовал в 8-м чемпионате мира в составе сборной СССР. Чемпион СССР, призер и обладатель кубка турнира. В чемпионатах СССР забил 157 голов. С 1976 года является членом команды мастеров «Арарат» в Ереване.