ԼՂ հարցի քննարկումը կարող է մի հարթակ լինել, որտեղ ինչ-որ պահի մի սեղանի շուրջ կնստեն ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան. ՀՀ նախագահ
ԼՂ հարցի քննարկումը կարող է մի հարթակ լինել, որտեղ ինչ-որ պահի մի սեղանի շուրջ
կնստեն ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը բոլոր բանակցությունների ժամանակ շեշտում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կա՝ ի հակառակ ադրբեջանական կողմի պնդումների, թե ԼՂ խնդիր այլևս չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: «Մենք բոլոր բանակցությունների, համատեղ հայտարարությունների ժամանակ միշտ շեշտում ենք, որ կա Լեռնային Ղարաբաղի խնդիր, և դա պետք է արձանագրվի ցանկացած հանդիպման ժամանակ»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա հավելել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ քննարկումները պետք է շարունակվեն Մինսկի խմբի համանախագահության հարթակում: Նախագահի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունն էլ գտնում է, որ ԼՂ խնդիրը լուծված չէ:
«Այստեղ մի կարևոր հարց կա. թվում է՝ այսօրվա պայմաններում այդ հանդիպումը հնարավոր չէ կազմակերպել, որովհետև Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ը ու Ֆրանսիան մի սեղանի շուրջ չեն կարող նստել, բայց պայմանավորվածությունն այնպիսին է, որ պետք է շարունակենք»,- նշել է Խաչատուրյանը՝ հավելելով, որ  նման տրամադրվածություն կա նաև  ՌԴ-ի կողմից:
Նրա խոսքով՝ սա կարող է նաև յուրահատուկ հարթակ լինել, որ ինչ-որ մի պահի Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան նստեն սեղանի շուրջ: «Անունը կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր, բայց կարող է այդ անվան տակ լրիվ այլ հարցեր քննարկվեն: Սա շատ կարևոր եմ համարում»,- ասաց ՀՀ նախագահը՝ նկատելով, որ ցանկացած հարցում, որտեղ չկա երկխոսություն, ավարտը կոնֆլիկտն է կամ պատերազմը:

Discussion of NK issue could be platform where Russia, US and France will sit around table at some point – Khachaturyan
Discussion of NK issue could be platform where Russia, US and France will sit around table at
some point – Khachaturyan
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. During all negotiations the Armenian side emphasizes that the Nagorno Karabah issue exists, contrary to the claims of the Azerbaijani side according to which the Nagoro Karabakh issue doesn’t exist anymore, President of Armenia Vahagn Khachaturyan said at a meeting with the Armenian community in Russia.
“We always emphasize during all negotiations and joint statements that there is the Nagorno Karabakh issue, and it should be addressed during every meeting”, he said.
President Khachaturyan said that the discussions around the NK conflict settlement should continue within the Minsk Group Co-Chairmanship platform. He highlights the fact that the Co-Chairmanship also states that the NK conflict is not solved.
“There is an important issue here: it seems in today’s conditions it’s impossible to organize that meeting because Russia, the United States and France could not sit around a table, but the agreement is such that we should continue”, he said, adding that there is such a mood also by the Russian side.
According to the Armenian President, this could be also a special platform for Russia, US and France to sit around a table at some point. “The name will be the Nagorno Karabakh conflict, but completely other issues could be discussed under that name. I consider this very important”, he said, adding that in any issue, where there is no dialogue, the end is conflict or war.