ԼՂ հարցի քննարկումը կարող է մի հարթակ լինել, որտեղ ինչ-որ պահի մի սեղանի շուրջ կնստեն ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան. ՀՀ նախագահ
ԼՂ հարցի քննարկումը կարող է մի հարթակ լինել, որտեղ ինչ-որ պահի մի սեղանի շուրջ
կնստեն ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը բոլոր բանակցությունների ժամանակ շեշտում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կա՝ ի հակառակ ադրբեջանական կողմի պնդումների, թե ԼՂ խնդիր այլևս չկա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: «Մենք բոլոր բանակցությունների, համատեղ հայտարարությունների ժամանակ միշտ շեշտում ենք, որ կա Լեռնային Ղարաբաղի խնդիր, և դա պետք է արձանագրվի ցանկացած հանդիպման ժամանակ»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա հավելել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ քննարկումները պետք է շարունակվեն Մինսկի խմբի համանախագահության հարթակում: Նախագահի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունն էլ գտնում է, որ ԼՂ խնդիրը լուծված չէ:
«Այստեղ մի կարևոր հարց կա. թվում է՝ այսօրվա պայմաններում այդ հանդիպումը հնարավոր չէ կազմակերպել, որովհետև Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ը ու Ֆրանսիան մի սեղանի շուրջ չեն կարող նստել, բայց պայմանավորվածությունն այնպիսին է, որ պետք է շարունակենք»,- նշել է Խաչատուրյանը՝ հավելելով, որ  նման տրամադրվածություն կա նաև  ՌԴ-ի կողմից:
Նրա խոսքով՝ սա կարող է նաև յուրահատուկ հարթակ լինել, որ ինչ-որ մի պահի Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան նստեն սեղանի շուրջ: «Անունը կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր, բայց կարող է այդ անվան տակ լրիվ այլ հարցեր քննարկվեն: Սա շատ կարևոր եմ համարում»,- ասաց ՀՀ նախագահը՝ նկատելով, որ ցանկացած հարցում, որտեղ չկա երկխոսություն, ավարտը կոնֆլիկտն է կամ պատերազմը:

Вопрос НК может стать площадкой, где в какой-то момент за один стол сядут Россия, США и Франция: президент Армении
Вопрос НК может стать площадкой, где в какой-то момент за один стол сядут Россия, США
и Франция: президент Армении
В ходе всех переговоров армянская сторона, вопреки утверждениям азербайджанской стороны, что проблемы Нагорного Карабаха не существует, всегда подчеркивает, что она есть. Как сообщает «Арменпресс», об этом на встрече с представителями армянской общины Петербурга заявил президент Республики Армения Ваагн Хачатурян. «Во время всех переговоров, совместных заявлений мы всегда подчеркиваем, что есть проблема Нагорного Карабаха, это отмечается на каждой встрече», - сказал президент Армении.
Он добавил, что дискуссии по урегулированию нагорно-карабахского конфликта должны быть продолжены в формате сопредседателей Минской группы. По словам президента, очень важно, что и сопредседатели Минской группы считают, что нагорно-карабахский конфликт не урегулирован.
«Есть важный вопрос. Кажется, что при сегодняшних условиях невозможно организовать эту встречу, потому что Россия, США и Франция не могут сесть за один стол, но договоренность такова, что мы должны продолжать», - сказал Хачатурян, добавив, что Россия считает так же.
По его словам, это может стать особой площадкой , чтобы в какой-то момент Россия, США и Франция вместе сели за стол переговоров. «Называться будет «Вопрос Нагорного Карабаха», но под этим названием могут обсуждаться и другие вопросы. Я считаю это очень важным», - сказал президент РА, отметив, что в любом вопросе, где нет диалога, концом является конфликт или война.