30 տարվա դիվանագիտական հարաբերությունը խոսում է նաև 30 տարվա ընկերության մասին. Ուրուգվայի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ուրուգվայի դեսպան Էդուարդո Ռոսենբրոկն ընդգծում է, որ Հայաստանն ու Ուրուգվայը իրականացնում են մի շարք քայլեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի զարգացնելու ու ամրապնդելու ուղղությամբ:
Մայիսի 27-ին նշում լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը:
«Արմենպրես»-իհետ զրույցում Հայաստանում Ուրուգվայի դեսպան Էդուարդո Ռոսենբրոկը շեշտեց, որ Ուրուգվայը շատ կարևորում է երկու երկրների միջև հարաբերություները: «30 տարվա անխափան դիվանագիտական հարաբերությունները խոսում են նաև 30 տարվա ընկերության մասին»,- ասաց դեսպանը:
Նա նշեց, որ 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանում Ուրուգվայի դեսպանատան բացումը պատմական իրադարձություն էր, քանի որ մինչ այդ Ուրուգվայը երբեք Հայաստանում քաղաքական ներկայացուցչություն չի ունեցել:
«Եվ ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ մեր ընկերությունն էլ ավելի ամրապնդվելու է այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին՝ Ուրուգվայում Հայաստանի դեսպանության երկար սպասված բացմամբ, ինչի շնորհիվ հիմք կդրվի էլ ավելի ամուր և երկարատև հարաբերությունների»,- ասաց Էդուարդո Ռոսենբրոկը:
Ուրուգվայն առաջինն է պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը: Դեսպանն ընդգծում է, որ Ուրուգվայը, լինելով փոքր երկիր, բայց միաժամանակ ունենալով շատ մեծ և ակտիվ հայկական սփյուռք, որպես մարդասիրական ժեստ արել է այդ քայլը:
«Հայոց ցեղասպանությունը ընդունելը շատ կարևոր քայլ էր, և Ուրուգվայից շատ մեծ ջանքեր պահանջվեց դա անելու համար: Ուրուգվայը առաջինն էր, որը, կարելի է ասել, քայլ արեց, որպեսզի հիմք դրվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և օրինակ ծառայեց մնացած երկրների համար: Մեր երկիրը հետագայում նույնպես շարունակելու է և ամեն կերպ աջակցելու է Ցեղասպանության ճանաչմանը»,- ասաց նա:
Երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը տրվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Միջոցառման ընթացքում Ուրուգվայի հայ համայնքի կողմից Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին հանձնվեցին Հայոց պատմության, Հայ Դատի և Հայոց ցեղասպանության մասին մի շարք կարևոր նյութեր՝ ազդագրեր, թռուցիկներ, գրքեր:

30 years of diplomatic relations also speak of 30 years of friendship – Ambassador of Uruguay to Armenia
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Ambassador of Uruguay to Armenia Eduardo Rosenbrock Bidart says Armenia and Uruguay are taking a number of steps to further develop and strengthen the bilateral relations.
May 27 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In an interview to Armenpress, the Ambassador said that Uruguay attaches great importance to the relations with Armenia. “30 years of uninterrupted diplomatic relations also speak of 30 years of friendship”, he said.
Eduardo Rosenbrock Bidart said that the opening of the Embassy of Uruguay in Armenia on September 30, 2021 was a historic event as Uruguay has never had a political representation in Armenia before.
“And I am pleased to note that our friendship will further strengthen in the end of this year or in the beginning of the next year by the long awaited opening of the Embassy of Armenia in Uruguay, which will lay a foundation for firmer and longer relations”, the Ambassador said.
Uruguay was the first country to officially recognize and condemn the Armenian Genocide. The Ambassador says that Uruguay, being a small country, but having a very large and active Armenian community, made that move as a humanitarian gesture.
“Acknowledging the Armenian Genocide was a very important step, and it took a lot of effort from Uruguay to do that. Uruguay was the first to take a step, let’s say, towards laying the groundwork for the recognition of the Armenian Genocide and served as an example for the other countries. Our country will continue also in the future and will support by all means the recognition of the Genocide”, he said.
The events marking the 30th anniversary of the establishment of the Armenia-Uruguay diplomatic relations have launched in the Armenian Genocide Museum-Institute. During the event the Armenian community of Uruguay handed over a number of important materials about the Armenian history, the Armenian Genocide to the Museum-Institute.