Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը, սակայն մենք երբեք չենք մոռանա. Ադամ Շիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ադամ Շիֆը խոստանում է մշտապես լինել հայկական համայնքի կողքին՝ ոչ միայն ոգեկոչելու ցեղասպանության զոհերին, այլև պահանջելու խաղաղություն Արցախի ու հայ ժողովրդի համար: Այս մասին նա նշել է «Արմենպրես»-ին տրամադրած տեսաուղերձում.
«107 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունը հայ ժողովրդին ոչնչացնելու համակարգված ծրագիր իրականացրեց, ինչը դարձավ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Հայոց ցեղասպանությունը խլեց 1.5 մլն հայ տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների կյանք: Չնայած այս զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ առկա մեծաթիվ ապացույցների՝ Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը: Նրանք ցանկանում են, որ աշխարհը մոռանա, սակայն մենք չենք մոռանա: Մենք երբեք չենք մոռանա:
Իմ տասնյակ հազարավոր ընտրողների համար Ցեղասպանության ճանաչումը ողջ կյանքի պայքարի արդյունք էր: Դա շատ անձնական էր նաև ինձ համար: Ես շփվել եմ ցեղասպանություն վերապրածների հետ, նրանք ինձ ընդունել են իրենց տանը, ես լսել եմ նրանց ծնողների,եղբայրների ու քույրերի սպանությունների, նրանց տների և ընտանիքների կառուցած կյանքերի կործանման մասին պատմությունները: Ես տեսնում էի, թե ինչպես են նրանք վերստին ապրում նույն ցավը, երբ արցունքները գլորվում էին նրանց դեմքին:
20 տարի շարունակ ես ներկայացրել եմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր: 2019 թվականին պատմության մեջ առաջին անգամ Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատն ընդունեցին այս բանաձևը գրեթե միաձայն կերպով՝ հաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Իսկ նախորդ տարի նախագահ Ջո Բայդենը կոտրեց մեր երկրի՝ տասնյակ տարիներ շարունակվող լռության ամոթը՝ դառնալով առաջին գործող նախագահը, ով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս պատմական անկյունաքարային իրադարձությունները հնարավոր եղան ձեր, ինչպես նաև հզոր ու համառ հայկական Սփյուռքի շնորհիվ:
Հիշելով Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գրանցված զոհերին՝ մենք նաև հիշատակում ենք հայ ժողովրդի դեմ վերջերս սանձազերծված բռնության զոհերին: Նրանց, ովքեր զոհվեցին Արցախում, հազարավորներին, ովքեր ստիպված էին ադրբեջանական ու թուրքական բռնությունների պատճառով լքել իրենց տունը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մնացել են որպես ռազմագերի, նրանց, ովքեր առ այսօր ապրում են նորից հարձակման ենթարկվելու վախը սրտում:
Ես մշտապես կլինեմ հայկական համայնքի կողքին՝ ոգեկոչելու ցեղասպանության զոհերին, ինչպես նաև մշտապես կսատարեմ հայկական համայնքին՝ պահանջելով խաղաղություն Արցախի ու հայ ժողովրդի համար: Ես առաջ կտանեմ մեր պայքարը՝ հանուն մնացած հայ ռազմագերիների ապահով ու առանց նախապայմանների ազատ արձակման»:

“Turkey continues to deny the genocide ever happened, but we will never forget” – U.S. Congressman Adam Schiff
“Turkey continues to deny the genocide ever happened, but we will never forget” – U.S.
Congressman Adam Schiff
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. United States Congressman Adam Schiff vows to stand with the Armenian community not only to commemorate the victims of the Armenian Genocide but also to demand peace for Artsakh and the Armenian people.
“107 years ago, the Ottoman Empire undertook a systematic effort to destroy the Armenian people, in what became the first genocide of the 20th century. Ultimately, the Armenian Genocide took the lives of 1,5 million Armenian men, women and children,” Schiff, Chair of the House Intelligence Committee said in a video message to ARMENPRESS. “Despite overwhelming evidence of this methodical mass killing, Turkey continues to deny the genocide ever happened. They want the world to forget, but we will not forget, we will never forget. For tens of thousands of my constituents recognition of the genocide has been a lifelong struggle. It has been deeply personal for me as well. I’ve sat with the survivors of the genocide, I’ve been welcomed into their homes and heard their stories of the murders of their parents, brothers and sisters, and the destruction of their property and the lives that their families built. I’ve watched them re-live the pain with tears streaming down their faces.
For twenty years, I’ve introduced resolutions recognizing the Armenian Genocide, and in 2019 for the first time in history both the House and Senate passed this resolution by near-unanimous margins, affirming the facts of the Armenian Genocide.  And last year, President Joe Biden cast aside decades of shameful silence by our nation to become the first sitting US President to recognize the Armenian Genocide. These historic milestones happened because of you, a strong and resilient Armenian Diaspora.  And we remember the lives lost during the Armenian Genocide, we also remember the victims of far more recent and unprovoked violence against the Armenian people. The many who died in Artsakh, the thousands who were forced to flee from Azerbaijani and Turkish aggression and those who remain as prisoners of war, and are still living in fear today of another invasion.
I will always stand with the Armenian community to honor the victims of the genocide, and I will always stand with the Armenian community as we demand peace for Artsakh and the Armenian people, continue our cause for the safe and unconditional release of the remaining Armenian prisoners of war and do everything we can to bring liberation to our Armenian brothers and sisters abroad. I will always stand with you,” Schiff said.