Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը, սակայն մենք երբեք չենք մոռանա. Ադամ Շիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ադամ Շիֆը խոստանում է մշտապես լինել հայկական համայնքի կողքին՝ ոչ միայն ոգեկոչելու ցեղասպանության զոհերին, այլև պահանջելու խաղաղություն Արցախի ու հայ ժողովրդի համար: Այս մասին նա նշել է «Արմենպրես»-ին տրամադրած տեսաուղերձում.
«107 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունը հայ ժողովրդին ոչնչացնելու համակարգված ծրագիր իրականացրեց, ինչը դարձավ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Հայոց ցեղասպանությունը խլեց 1.5 մլն հայ տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների կյանք: Չնայած այս զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ առկա մեծաթիվ ապացույցների՝ Թուրքիան շարունակում է հերքել ցեղասպանության փաստը: Նրանք ցանկանում են, որ աշխարհը մոռանա, սակայն մենք չենք մոռանա: Մենք երբեք չենք մոռանա:
Իմ տասնյակ հազարավոր ընտրողների համար Ցեղասպանության ճանաչումը ողջ կյանքի պայքարի արդյունք էր: Դա շատ անձնական էր նաև ինձ համար: Ես շփվել եմ ցեղասպանություն վերապրածների հետ, նրանք ինձ ընդունել են իրենց տանը, ես լսել եմ նրանց ծնողների,եղբայրների ու քույրերի սպանությունների, նրանց տների և ընտանիքների կառուցած կյանքերի կործանման մասին պատմությունները: Ես տեսնում էի, թե ինչպես են նրանք վերստին ապրում նույն ցավը, երբ արցունքները գլորվում էին նրանց դեմքին:
20 տարի շարունակ ես ներկայացրել եմ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր: 2019 թվականին պատմության մեջ առաջին անգամ Ներկայացուցիչների պալատն ու Սենատն ընդունեցին այս բանաձևը գրեթե միաձայն կերպով՝ հաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Իսկ նախորդ տարի նախագահ Ջո Բայդենը կոտրեց մեր երկրի՝ տասնյակ տարիներ շարունակվող լռության ամոթը՝ դառնալով առաջին գործող նախագահը, ով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս պատմական անկյունաքարային իրադարձությունները հնարավոր եղան ձեր, ինչպես նաև հզոր ու համառ հայկական Սփյուռքի շնորհիվ:
Հիշելով Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գրանցված զոհերին՝ մենք նաև հիշատակում ենք հայ ժողովրդի դեմ վերջերս սանձազերծված բռնության զոհերին: Նրանց, ովքեր զոհվեցին Արցախում, հազարավորներին, ովքեր ստիպված էին ադրբեջանական ու թուրքական բռնությունների պատճառով լքել իրենց տունը, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մնացել են որպես ռազմագերի, նրանց, ովքեր առ այսօր ապրում են նորից հարձակման ենթարկվելու վախը սրտում:
Ես մշտապես կլինեմ հայկական համայնքի կողքին՝ ոգեկոչելու ցեղասպանության զոհերին, ինչպես նաև մշտապես կսատարեմ հայկական համայնքին՝ պահանջելով խաղաղություն Արցախի ու հայ ժողովրդի համար: Ես առաջ կտանեմ մեր պայքարը՝ հանուն մնացած հայ ռազմագերիների ապահով ու առանց նախապայմանների ազատ արձակման»:

Турция продолжает отрицать факт геноцида, но мы этого никогда не забудем: Адам Шифф
ЕРЕВАН, 24 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Адам Шифф, сопредседатель комиссии Конгресса США по армянским вопросам, обещает всегда поддерживать армянскую общину - не только чтить память жертв геноцида, но и требовать мира для Арцаха и армянского народа. Об этом он сказал в эксклюзивном видеообращении, переданном «Арменпресс».
«107 лет назад Османская империя осуществила планомерный план по истреблению армянского народа, что стало первым геноцидом ХХ века. Геноцид армян унес жизни 1,5 миллиона армянских мужчин, женщин и детей. Несмотря на многочисленные доказательства этих массовых убийств, Турция продолжает отрицать факт геноцида. Они хотят, чтобы мир забыл, но мы не забудем. Мы никогда не забудем.
Для десятков тысяч моих избирателей признание Геноцида стало результатом борьбы на протяжении всей жизни. Это было очень лично для меня! Я был в контакте с пережившими геноцид, они приветствовали меня в своих домах, я слышал истории об убийствах их родителей, братьев и сестер, разрушении их домов и семей. Я мог видеть, как они снова испытывают ту же боль, когда слезы катятся по их лицам.
Уже 20 лет я представляю резолюции о признании Геноцида армян. В 2019 году впервые в истории Палата представителей и Сенат практически единогласно приняли эту резолюцию, подтвердив факт Геноцида армян.
А в прошлом году президент Джо Байден нарушил позор нашей страны, которая десятилетиями молчала, став первым действующим президентом, признавшим Геноцид армян. Эти исторические краеугольные события стали возможными благодаря вам, а также сильной и стойкой армянской диаспоре.
Помня о жертвах Геноцида армян, мы также чтим память жертв недавно развязанного насилия против армянского народа. Тех, кто погиб в Арцахе, тысячи тех, кто был вынужден покинуть свои дома из-за азербайджанского и турецкого насилия, а также тех, кто остался в плену, тех, кто до сих пор живет в страхе перед новым нападением.
Я всегда буду рядом с армянской общиной, чтобы почтить память жертв Геноцида, так же, как я всегда буду поддерживать армянскую общину в требовании мира для Арцаха и армянского народа. Я продолжу нашу борьбу за безопасное и безоговорочное освобождение оставшихся армянских военнопленных».