Միշուստինը ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների պայմաններում կարևորել է Հայաստանի հետ առևտրում ազգային արժույթների ավելի ակտիվ օգտագործումը
Միշուստինը ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների պայմաններում կարևորել է Հայաստանի հետ
առևտրում ազգային արժույթների ավելի ակտիվ օգտագործումը
ՄՈՍԿՎԱ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ  համագործակցությունը զարգացնելու գործում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ողջունում ենք ձեզ Կառավարության տանը։ Ձեր պաշտոնական այցն ունի շատ կարևոր նշանակություն մեր բարեկամական և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման համար, որոնք կապում են Հայաստանը և Ռուսաստանը։ Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը և Հայաստանի հետ բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյակը։ Երեկ կայացած բանակցությունների արդյունքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ դուք ձեռք եք բերել լայնածավալ պայմանավորվածություններ երկուստեք համագործակցության ամրապնդման մասին՝ գրեթե բոլոր ուղղություններով, որոնք կան մեր երկու երկրների օրակարգերում։ Ռուսաստանի Դաշնությունը կձեռնարկի բոլոր միջոցները բարձր մակարդակում կայացած որոշումների իրականացման համար»,- ընդգծեց Միշուստինը։
ՌԴ վարչապետի խոսքով՝ Ռուսաստանը զբաղեցնում է առաջին տեղը Հայաստանի արտաքին գործընկերների և ներդրող երկրների շարքում: Միշուստինին ուրախացնում է այն փաստը, որ նախորդ տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է գրեթե 13 տոկոսով՝ հասնելով 2 միլիարդ 600 միլիոն դոլարի, իսկ 2022 թվականին հունվար և փետրվար ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ապրանքաշրջանառությունը աճել է 42 տոկոսով՝ կազմելով 430 միլիոն դոլար։ «Հայաստանի տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների չափը ավելի քան 2 միլիարդ դոլար է։ Մենք հետաքրքրված են երկկողմ համագործակցության զարգացման, նոր նախագծերի իրագործման հարցում, այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, հանքաարդյունաբերությունը, տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, դեղագործությունը, գյուղատնտեսությունը և թվային տեխնոլոգիաները»,- ասաց Միշուստինը՝ հավելելով, որ նմանատիպ նախաձեռնություններով զբաղվում են երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովները։
Միշուստինն առաջարկում է արագացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջկառավարական հանձնաժողովի տնտեսական համագործակցության նոր ծրագրի ստորագրման գործընթացը։ «Ռուսաստանի դեմ ոչ բարեկամ երկրների կողմից անօրինական պատժամիջոցների պայմաններում, իհարկե, կարևոր է երկկողմ առևտրում ավելի ակտիվ օգտագործել ազգային արժույթները, զարգացնել արդյունաբերական կոոպերացիաները, ստեղծել առևտրի նոր հնարավորություններ»,- ընդգծեց Միշուստինը։

MOSCOW, APRIL 20, ARMENPRESS. Russia is interested in developing the cooperation with Armenia, Prime Minister Mikhail Mishustin said during the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Armenpress correspondent reports from Moscow.
“Welcome to the government headquarters. Your official visit is very important for the further development of our friendly and allied relations that link Armenia and Russia. This year we celebrate the 30th anniversary of the diplomatic relations between the two countries and the 25th anniversary of the treaty of friendship, cooperation and mutual support with Armenia. As a result of yesterday’s talks with Russian President Vladimir Putin, you have reached large-scale agreements on the strengthening of the bilateral cooperation almost in all directions that exist on the agendas of our countries. The Russian Federation will take all measures for the implementation of the decisions made at a high level”, the Russian PM said.
PM Mishustin said Russia is in the first place among Armenia’s foreign partners and investing countries. He praised the fact that last year the trade turnover between the two countries increased by almost 13%, reaching 2 billion 600 million dollars, and in January and February 2022 it increased by 42% compared to the same period of 2021, comprising 430 million dollars. “Russian investments in Armenia’s economy amount more than 2 billion dollars. We are interested in the development of the bilateral cooperation, the implementation of new projects in areas such as energy, mining industry, transport infrastructure, pharmaceutics, agriculture and digital technologies”, Mishustin said, adding that the inter-governmental commissions of the two countries deal with such initiatives.
PM Mishustin also proposed to accelerate the process of signing a new economic cooperation program between the inter-governmental commission of Armenia and Russia. “Under conditions of illegal sanctions imposed against Russia by non-friendly countries, of course, it is important to more actively use the national currencies in the bilateral trade, develop the industrial cooperation and create new opportunities for trade”, he said.