ՀՀ-ն և ՌԴ-ն պայմանավորվել են արագացնել հայ-ադրբեջանական սահմանի շրջանում սահմանազատման և անվտանգության հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման արդյունքում ընդունված երկկող հայտարարության համաձայն, կողմերը պայմանավորվել են, համաձայն 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների, արագացնել հայ-ադրբեջանական սահմանի շրջանում սահմանազատման և անվտանգության հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծումը՝ Կողմերի հարցումով Ռուսասատանի Դաշնության խորհրդատվական աջակցությամբ:
«Կողմերը պայմանավորվեցին ակտիվացնել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ փոխգործակցությունը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու նպատակով:
Նշեցին բոլոր շահագրգիռ դերակատարների, ինչպես նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և ՄԱԿ մասնագիտացված գործակալությունների, այդ թվում ՄԱԿ փախստականների հարցերով Բարձրագույն հանձնակատարի վարչության և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ տարածաշրջանում մարդասիրական խնդիրների լուծման և բոլոր կարիքավորներին աջակցության համալիր ապահովման հարցերում մուտքի և մասնակցության կարևորությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշվում է հայտարարությունում:
Նշվում է նաև, որ երկրների առաջնորդները միասնական էին Ռուսաստանի աջակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի կրոնական գործիչների և հասարակության ներկայացուցիչների միջև կայացած շփումների բարձր օգտակարության գնահատականում, ինչը նպաստում է երկու երկրների ժողովուրդների միջև «կամուրջների կառուցման»: Նման պրակտիկան շարունակվելու է:

Armenia, Russia agree to speed up establishment of Armenia-Azerbaijan commission on border demarcation and security
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. According to the bilateral statement adopted based on the results of the meeting of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and the President of the Russian Federation Vladimir Putin in Moscow, the parties agreed in accordance with the November 26, 2021 agreement, to speed up the establishment of a bilateral commission on demarcation and security in the Armenian-Azerbaijani border area with the consultative assistance of the Russian Federation at the request of the Parties.
“The Parties agreed to speed up the establishment of a bilateral commission on demarcation and security in the Armenian-Azerbaijani border area in accordance with the trilateral agreement of November 26, 2021 with the consultative assistance of the Russian Federation at the request of the Parties.
The leaders were united in their assessment of the high usefulness of contacts between Azerbaijani and Armenian religious figures and representatives of the societies with the support of Russia, which contributes to the "construction of bridges" between the peoples of the two countries. This practice will continue.
The Parties agreed to intensify the trilateral cooperation between Armenia, Russia and Azerbaijan aimed at supporting the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia and in the region in general”, reads the statement.