ՀՀ նախագահը ստացել է Արմեն Փամբուխչյանին ՀՀ ԱԻ նախարար նշանակելու մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը
ՀՀ նախագահը ստացել է Արմեն Փամբուխչյանին ՀՀ ԱԻ նախարար նշանակելու մասին
վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստացել է Արմեն Փամբուխչյանին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար նշանակելու մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության կապերի հետ վարչության պետի պարտականությունները կատարող Թագուհի Հովհաննիսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Արմեն Փամբուխչյանն ազատվել է արտակարգ իրավիճակների նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից։
Ապրիլի 1-ին Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Անդրանիկ Փիլոյանին արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնից ազատելու հրամանագիր է ստորագրել: Փիլոյանը ԱԻ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2020-ի նոյեմբերից:
Ըստ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում արձանագրվել են ենթադրյալ հանցագործությունների կատարման բազմաթիվ դեպքեր, որոնցում ներգրավված են արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը, վերջինիս խորհրդականը, ինչպես նաև ԱԻ նախարարության 10-ից ավելի աշխատակիցներ, այդ թվում`  տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ:

Президент получил предложение премьер-министра Пашиняна о назначении Армена Памбухчяна главой МЧС
Президент Ваагн Хачатурян получил предложение премьер-министра Никола Пашиняна о назначении Армена Памбухчяна министром по чрезвычайным ситуациям Республики Армения. Об этом сообщила Арменпресс исполняющая обязанности начальника отдела по связям с общественностью аппарата президента Тагуи Ованнисян.
Решением премьер-министра Никола Пашиняна Армен Памбухчян освобожден от должности первого заместителя министра по чрезвычайным ситуациям.
1 апреля президент Армении Ваагн Хачатурян подписал указ об освобождении Андраника Пилояна от должности министра по чрезвычайным ситуациям. Пилоян занимает пост министра по чрезвычайным ситуациям с ноября 2020 года.
По данным Антикоррупционного комитета, в рамках расследуемого комиссией уголовного дела были зарегистрированы многочисленные случаи предполагаемых преступлений, в которых участвовали экс-министр по чрезвычайным ситуациям Андраник Пилоян, его советник, а также более 10 сотрудников МЧС, включая руководителей различных подразделений.
В частности, в рамках предварительного следствия было установлено, что министр по чрезвычайным ситуациям А. Пилоян с помощью своего советника  в 2022 г. получил крупную взятку.
Экс-министру по чрезвычайным ситуациям А. Пилояну предъявлено обвинение по статье п. 3 ч. 3 ст. 311(3 эпизода) Уголовного кодекса Армении.