Պետդուման կարձագանքի Ադրբեջանի կողմից ռուս պատգամավորի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելուն
Պետդուման կարձագանքի Ադրբեջանի կողմից ռուս պատգամավորի նկատմամբ
միջազգային հետախուզում հայտարարելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Ռուսաստանի պետդումայի պատգամավոր Միխայիլ Դելյագինի նկատմամբ միջազգային հետախուզման հայտարարումը համապատասխան արձագանքի կարժանանա ՌԴ օրենսդիր մարմնի կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է միջազգային հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Չեպան:
«Սա նյարդային, սխալ գործողություն է: Մենք կարձագանքենք նման հայտարարությանը, կփորձենք հիմա ձեռնարկել հստակ քայլեր՝ հանգստացնելու մեր գործընկերներին»,- ասել է նա:
Միխայիլ Դելյագինը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «60 րոպե» հաղորդման եթերում կոչ էր արել ռուս խաղաղապահներին չենթարկվելու պատճառով հարվածել Ադրբեջանի նավթահանքերին:
Ի պատասխան նման հայտարարության՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցել: Միխայիլ Դելյագինը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել, և նրա նկատմամբ Ինտերպոլի միջոցով միջազգային հետախուզում է հայտարարվել, որպես խափանման միջոց ընտրվել է  կալանքը:

The State Duma will respond to Azerbaijan's announcement of declaring Russian MP internationally wanted
The State Duma will respond to Azerbaijan's announcement of declaring Russian MP
internationally wanted
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Azerbaijan's announcement of declaring international search for Russian State Duma deputy Mikhail Delyagin will receive a corresponding response from the Russian legislature. , ARMENPRESS reports the first deputy head of the commission on international relations Alexei Chepa told "RIA Novosti".
"This is an emotional, wrong action. We will respond to that statement, we will try to take concrete steps now to calm down our partners," he said.
Mikhail Delyagin had called on Russian peacekeepers to strike at Azerbaijan's oil fields for disobeying.
In response to that statement, the Prosecutor General of Azerbaijan filed a criminal case against him. Mikhail Delyagin was declared internationally wanted through Interpol.