Նոր մասնագիտություններ, ենթակառուցվածքների բարելավում. ՀԱՊ համալսարանը ներկայանում է նոր ծրագրերով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում լայն թափով իրականացվում են բարեփոխումներ ինչպես կրթական ծրագրերի, այնպես էլ ենթակառուցվածքների բարելավման, գիտահետազոտական գործունեության որակի բարձրացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Գոռ Վարդանյանը նշեց, որ 2022 թվականի սեպտեմբերից համալսարանն ունենալու է նոր որակի ուսումնական պլան, ինչը հնարավորություն կտա ապագա ինժեներներին որակյալ, թիրախավորված կրթություն ստանալ:
«Հիմա կրթական նոր ծրագրերի լիցենզավորման գործընթացի մեջ ենք: Նոր կրթական ծրագրեր ունենալու անհրաժեշտություն կա: Մասնավորապես, տիեզերական սարքաշինություն, տվյալագիտություն, բլոկչեին տեխնոլոգիաներ: Դրանից բացի վերանայվելու են գործող կրթական ծրագրերը, որոնք տարիների ընթացքում ակտուալ չեն ժամանակակից կրթության համատեքստում: Այդ իսկ պատճառով մենք իրականացնում ենք ուսումնական պլանների փոփոխություն՝ վերանայելով առարկայական ցանկը: Դա հնարավորություն է տալու ավելի որակյալ կազմակերպել կրթության գործընթացը»,- նշեց Գոռ Վարդանյանը:
Հաջորդ կարևոր փոփոխությունը գիտահետազոտական արտադրական համալիրի հիմնումն է: Գոռ Վարդանյանի խոսքով, արդեն կազմվել է հստակ նախագիծը: Համալիրի ստեղծումը յուրաքանչյուր գիտնականին տալու է անհրաժեշտ, պատշաճ միջավայր, որտեղ հնարավոր կլինի իրացնել գիտելիքները, կատարել նոր հետազոտություններ՝ արդյունքները մղելով իրական կյանք:
«Նախատեսվում է բարձրացնել բազային գիտահետազոտական լաբորատորիաների գործունեության արդյունավետությունը, գույքագրել հիմնական խնդիրները: Եվ այդ ամբողջ գիտահետազոտական աշխատանքներում բուհի հստակ մասնակցությունն է ապահովելու՝ կատարելով ֆինանսավորում: Այսօր ասպիրանտին առավել շատ անհրաժեշտ է աջակցել համապատասխան լաբորատոր պայմաններով, գործիքակազմով, ֆինանսապես: Մենք աջակցություն ենք ցուցաբերելու լավ գաղափարներին»,-ասաց Գոռ Վարդանյանը:
Բուհը քայլեր է ձեռնարկում մեծացնելու մարզերում տեխնոլոգիական կրթության հասանելիությունը: Առանցքային նշանակություն ունի այն, որ համալսարանի Երևանի գլխամասն աջակցի մարզային մասնաճյուղերի կրթական ծրագրերի զարգացմանը, մայրաքաղաքի լավագույն մասնագետները հասանելի լինեն նաև մարզերում: Գոռ Վարդանյանը նշեց, որ համապատասխան թույլտվություն ստանալուց հետո նախատեսում են որոշ կրթական ծրագրեր, առարկաների դասավանդում իրականացվի հեռավար տարբերակով: Մարզերում կադրերի խնդիրները լուծելու համար համալսարանը հակված է կիրառել տեխնոլոգիական հնարավորությունները:
Դրանից բացի, աշխատանքների առանցքում մարզերում ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծումն է: Գյումրու տեղեկատվական տեխնոլոգիական կենտրոնի հետ համալսարանը կնքել է հուշագիր և բարերարների աջակցությամբ մարզերում ստեղծվում են ինժեներական լաբորատորիաներ: Գյումրիում արդեն ստեղծվել է՝ առջևում Վանաձորն ու Կապանն է: Աշխատանքները շարունակվելու են այլ մարզերում ևս: Ինժեներական լաբորատորիաները բաց են յուրաքանչյուր աշակերտի համար:
Կրթական ծրագրերի բարելավումից զատ խոշորածավալ աշխատանքներ են նախատեսվում նաև ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ: Գոռ Վարդանյանի խոսքով, ունեն մեծ փոփոխությունների ծրագիր, որի իրականացման արդյունքում ունենալու են ժամանակակից լուծումներով սպորտային համալիր, հանրակացարան, շենքային պայմաններ, համալսարանական պոլիկլինիկա, սննդի համալիր, ավագ դպրոց իր բոլոր ենթակառուցվածքներով և այլն: Գոռ Վարդանյանը նկատեց, որ այս ամենը հեռու ապագայի ծրագրեր չեն: Որոշների հետ կապված նախագծերն արդեն պատրաստ են և գործնականում շինարարությունը կսկսվի մոտ ամիսներին:

Новые профессии, улучшение инфраструктуры: Политехнический университет представляет свои программы
Национальный политехнический университет Армении проводит масштабные реформы, направленные на совершенствование как образовательных программ, так и инфраструктуры, также и на повышение качества исследовательской деятельности. Ректор Национального политехнического университета Армении Гор Варданян на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс», сообщил, что с сентября 2022 года в вузе будет действовать новая учебная программа, которая позволит будущим инженерам получать качественное, целевое образование.
«Сейчас мы находимся в процессе лицензирования новых образовательных программ. Нужны новые образовательные программы. В частности: космическая техника, наука о данных, блокчейн-технологии. Кроме того, будут пересмотрены существующие учебные программы, которые на протяжении многих лет не соответствовали контексту современного образования. Вот почему мы меняем и пересматриваем учебные планы. Это поможет лучше организовать весь учебный процесс», - сказал Гор Варданян.
Следующее важное изменение - создание научно-производственного комплекса. По словам Гора Варданяна, уже составлен четкий проект. Создание комплекса даст ученым ту необходимую, правильную среду, где можно будет применять свои знания, проводить новые исследования, воплощать полученные результаты в реальность.
«Планируется повысить эффективность деятельности лабораторий фундаментальных исследований, провести инвентаризацию основных проблем. Участие университета во всех этих исследовательских работах будет обеспечено путем предоставления финансирования. Сегодня аспирантов необходимо обеспечивать соответствующими лабораторными условиями, инструментами. Мы должны поддерживать хорошие идеи», - сказал Гор Варданян.
Университет предпринимает шаги по расширению доступа к технологическому образованию в регионах. Крайне важно, чтобы ереванская головная часть университета поддерживала развитие образовательных программ в региональных филиалах, чтобы лучшие специалисты столицы были доступны в регионах. Гор Варданян отметил, что запланированы некоторые образовательные программы, они ждут получения соответствующего разрешения, после чего ряд предметов будет преподаваться дистанционно. Университет стремится использовать технологические возможности для решения кадровых проблем в регионах.
Кроме того, большое внимание уделяется созданию инженерных лабораторий в регионах. Университет с Центром информационных технологий Гюмри подписал меморандум. При содействии благотворителей в регионах создаются инженерные лаборатории. В Гюмри он уже есть, впереди Ванадзор и Капан. Работы будут продолжены в других регионах. Инженерные лаборатории будут открыты для всех студентов.
Помимо совершенствования учебных программ, запланирована масштабная работа и по совершенствованию инфраструктуры. По словам Гора Варданяна, у них есть программа больших реформ, в результате которых у них будет спортивный комплекс с современными решениями, общежитие, университетская поликлиника, торговый комплекс, лицей со всей инфраструктурой, так далее. Гор Варданян отметил, что все это не планы на далекое будущее. Часть проектов уже готова, и строительство начнется в ближайшие месяцы.